Monitoring snu – aplikacje na telefon

monitoring snu aplikacje na telefon

Zapewne nie raz byłeś ciekaw, jak wygląda Twój sen. O której dokładnie godzinie zasypiasz, czy mówisz w trakcie snu, albo ile razy pojawia się faza REM. Z pomocą i odpowiedzią na te pytania przychodzą dostępne aplikacje na telefon pozwalające na monitoring snu. Na czym to polega?

Fazy snu, czyli z tego składa się nocny wypoczynek

Sen jest stanem czynnościowym naszego ośrodkowego układu nerwowego. Pojawia się cyklicznie w rytmie dobowym, a zapotrzebowanie na długość snu zmienia się wraz z wiekiem oraz aktywnością w ciągu dnia. 

Zalecana długość snu dla dorosłego człowieka wynosi 7 do 9 godzin, podczas gdy żyrafa śpi tylko 2 godziny, a nietoperz aż 20 godzin na dobę!

Sen dzielimy na dwie następujące po sobie fazy:

– Fazę NREM (non-rapid eye movement) – nazywana także snem wolnofalowym. 

– Fazę REM (rapid eye movement) – nazywaną także snem paradoksalnym. Jest to tzw. faza szybkiego ruchu gałek ocznych, podczas której występują marzenia senne. Człowiek nie porusza się, a mięśnie są całkowicie rozluźnione.

Photo of sleeping young woman lies in bed with eyes closed.

Monitoring snu – aplikacje na telefon

Sen jest czynnością, na którą poświęcamy około 1/3 całego swojego życia! Dlaczego więc nie zainteresować się co się wtedy dzieje z naszym organizmem?

Popularne w ostatnim okresie zegarki smartwatch również posiadają funkcję monitoringu snu. Jest ona wiarygodniejsza od zwykłej aplikacji na telefon, ponieważ zegarek założony na rękę, może śledzić zmiany naszego pulsu w trakcie snu. Aby zegarek spełniał funkcję monitoringu snu, powinien mieć wbudowany pulsometr oraz akcelerometr. Znaczenie tego pierwszego zostało wyjaśnione, natomiast akcelerometr pozwala na pomiar zakresu naszych ruchów w trakcie snu. 

Najtańszą z dostępnych opcji jest aplikacja na telefon. Na rynku mamy różne rodzaje programów dostępnych zarówno na telefony z sytemem iOS, jak i Android. 

Oto kilka z nich:

– SleepCycle (iOS, Android)

– SleepWatch (iOS)

– Sleep As Android (Android)

Niektóre z aplikacji mają swoją darmową wersję, podczas gdy zaawansowane funkcje odblokujemy po wykupieniu subskrypcji. 

Monitoring snu jest także możliwy za pomocą opasek sportowych lub specjalnych urządzeń monitorujących zlokalizowanych w poduszkach, lub matach do spania.

Do czego służy monitoring snu?

Poza zaspokojeniem ciekawości, możemy się dowiedzieć jak długo trwa nasz sen i ile razy wybudzamy się w nocy. Jest to szczególnie ważne, jeśli budzimy się niewyspani, pomimo odpowiedniej liczby godzin snu. Wiele urządzeń analizuje parametry z kilku nocy, a na ich podstawie możemy ocenić, jak nasza aktywność w ciągu dnia wpływa na nocną regenerację. 

Jeśli śpisz sam w pokoju, możesz nie wiedzieć, że chrapiesz! Monitoring snu pozwoli Ci się dowiedzieć czy chrapiesz w nocy, ponieważ wiele aplikacji rozpoznaje te odgłosy. 

U kogo sprawdzi się monitoring snu?

– u osób niewyspanych

– przy problemach z bezsennością

– w problemach z zasypaniem

– jeśli masz problemy z koncentracją w ciągu dnia

– kiedy chrapiesz, ale jeszcze o tym nie wiesz

– gdy często się wybudzasz w nocy