
Infekcje dotykające gardła bywają bardzo męczące. To nie tylko gorączka, ból gardła i złe samopoczucie, ale często również wymioty i mdłości. Stan zapalny w gardle, migdałkach i czasami nawet krtani, może być spowodowany różnymi czynnikami. To bardzo często występujące zakażenie – w Stanach Zjednoczonych co roku choruje 11 milionów osób [1]. Jednym z nich może być zakażenie paciorkowcem. Paciorkowiec w gardle – jak sobie z nim radzić?
Czym jest paciorkowiec?
Paciorkowce to rodzaj bakterii Gram dodatnich. Są odpowiedzialne za wywoływanie zapaleń:
- gardła
- płuc
- wsierdzia
- opon mózgowo-rdzeniowych
- powięzi
- martwiczych
Wiele gatunków paciorkowców jest niegroźnych dla człowieka i należy do naszej naturalnej flory bakteryjnej w jamie ustnej, skórze czy jelitach. Czynnik etiologiczny powodujący paciorkowcowe zapalenia gardła, czyli Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ropny), należy do grupy A i jest odpowiedzialny również za wywoływanie róży, płonicy czy gorączki reumatycznej.
Skąd się bierze paciorkowiec w gardle?
Przyczyn zakażenia się paciorkowcem jest wiele. Aby się zarazić, trzeba mieć bliski kontakt z osobą chorą. Infekcja najłatwiej rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzkich. Wg badań, wysuszone bakterie w kurzu nie powodują zakażenia, natomiast te w środowisku wilgotnym mogą wywoływać zapalenie, nawet w okresie do 15 dni [2]. Przykładem może być np. wilgotna szczoteczka do zębów. Korzystanie ze wspólnych środków do higieny jamy ustnej także może być kolejną z przyczyn zarażenia się paciorkowcem.

Paciorkowcowe zapalenie gardła
Paciorkowiec może prowadzić do stanu zapalnego w gardle. Charakteryzuje się on ropnymi nalotami na migdałkach i ich obrzękiem. Objawom tym nie towarzyszy kaszel, natomiast może pojawić się gorączka, ból głowy czy brzucha. Często występują nudności i wymioty. Dodatkowo węzły chłonne są powiększone i bolesne pod wpływem dotyku.
Aby potwierdzić paciorkowcowe zapalenie gardła, lekarz może zlecić zrobienie wymazu z posiewem. Pobranie wymazu z gardła i wykonanie posiewu to najlepsza metoda diagnostyczna w przypadku tej choroby, a jej czułość wynosi nawet do 95% [3]. Można wykonać również szybki test antygenowy, jednak jego czułość jest niższa i wynosi ok. 70%.
Paciorkowiec w gardle – leczenie i zapobieganie
Po potwierdzeniu paciorkowcowego zapalenia gardła, należałoby wprowadzić antybiotykoterapię. Ponieważ podobne objawy występują także w wirusowym zapaleniu gardła, na które nie działają antybiotyki, wykonanie badań jest bardzo istotne do skutecznego leczenia. Zastosowanie antybiotyków w przebiegu zapalenia gardła, zmniejsza ryzyko groźnych powikłań – gorączki reumatycznej czy ropnia zagardłowego.
Jeśli często pojawia się u Ciebie paciorkowcowe zapalenie gardła, można temu zapobiec, decydując się na usunięcie migdałków. Wykonuję taki zabieg małoinwazyjną metodą koblacji, co zmniejsza czas gojenia i rekonwalescencji po zabiegu.
[1]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19275067/