Paciorkowiec w gardle – jak sobie radzić?

paciorkowiec w gardle

Infekcje dotykające gardła bywają bardzo męczące. To nie tylko gorączka, ból gardła i złe samopoczucie, ale często również wymioty i mdłości. Stan zapalny w gardle, migdałkach i czasami nawet krtani, może być spowodowany różnymi czynnikami. To bardzo często występujące zakażenie – w Stanach Zjednoczonych co roku choruje 11 milionów osób [1]. Jednym z nich może być zakażenie paciorkowcem. Paciorkowiec w gardle – jak sobie z nim radzić?

Czym jest paciorkowiec?

Paciorkowce to rodzaj bakterii Gram dodatnich. Są odpowiedzialne za wywoływanie zapaleń:

  • gardła
  • płuc
  • wsierdzia
  • opon mózgowo-rdzeniowych
  • powięzi
  • martwiczych

Wiele gatunków paciorkowców jest niegroźnych dla człowieka i należy do naszej naturalnej flory bakteryjnej w jamie ustnej, skórze czy jelitach. Czynnik etiologiczny powodujący paciorkowcowe zapalenia gardła, czyli Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ropny), należy do grupy A i jest odpowiedzialny również za wywoływanie róży, płonicy czy gorączki reumatycznej.

Skąd się bierze paciorkowiec w gardle?

Przyczyn zakażenia się paciorkowcem jest wiele. Aby się zarazić, trzeba mieć bliski kontakt z osobą chorą. Infekcja najłatwiej rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzkich. Wg badań, wysuszone bakterie w kurzu nie powodują zakażenia, natomiast te w środowisku wilgotnym mogą wywoływać zapalenie, nawet w okresie do 15 dni [2]. Przykładem może być np. wilgotna szczoteczka do zębów. Korzystanie ze wspólnych środków do higieny jamy ustnej także może być kolejną z przyczyn zarażenia się paciorkowcem.

paciorkowiec higiena jamy ustnej

Paciorkowcowe zapalenie gardła

Paciorkowiec może prowadzić do stanu zapalnego w gardle. Charakteryzuje się on ropnymi nalotami na migdałkach i ich obrzękiem. Objawom tym nie towarzyszy kaszel, natomiast może pojawić się gorączka, ból głowy czy brzucha. Często występują nudności i wymioty. Dodatkowo węzły chłonne są powiększone i bolesne pod wpływem dotyku. 

Aby potwierdzić paciorkowcowe zapalenie gardła, lekarz może zlecić zrobienie wymazu z posiewem. Pobranie wymazu z gardła i wykonanie posiewu to najlepsza metoda diagnostyczna w przypadku tej choroby, a jej czułość wynosi nawet do 95% [3]. Można wykonać również szybki test antygenowy, jednak jego czułość jest niższa i wynosi ok. 70%.

Paciorkowiec w gardle – leczenie i zapobieganie

Po potwierdzeniu paciorkowcowego zapalenia gardła, należałoby wprowadzić antybiotykoterapię. Ponieważ podobne objawy występują także w wirusowym zapaleniu gardła, na które nie działają antybiotyki, wykonanie badań jest bardzo istotne do skutecznego leczenia. Zastosowanie antybiotyków w przebiegu zapalenia gardła, zmniejsza ryzyko groźnych powikłań – gorączki reumatycznej czy ropnia zagardłowego. 

Jeśli często pojawia się u Ciebie paciorkowcowe zapalenie gardła, można temu zapobiec, decydując się na usunięcie migdałków. Wykonuję taki zabieg małoinwazyjną metodą koblacji, co zmniejsza czas gojenia i rekonwalescencji po zabiegu.

[1]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19275067/

[2]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11327431/

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19275067/