Co zrobić, kiedy jedna dziurka w nosie jest mniejsza?

Chcielibyśmy, żeby nasze ciało było idealne pod każdym względem. Wydaje nam się, że aby spełnić ten warunek, konieczne jest przede wszystkim zachowanie symetrii. Ludzki organizm nie jest jednak w 100% identyczny po obu stronach ciała. Jednak duże odchylenia mogą powodować u nas kompleksy oraz dyskomfort. Niekiedy stanowi to również problem dla funkcjonalności organizmu. Dzieje się tak na przykład, kiedy jedna dziurka w nosie jest mniejsza. Problem ten może być niekiedy bardzo zauważalny, co wpływa nie tylko na wygląd, ale również na efektywność oddychania i samopoczucie pacjenta. Dowiedz się, o czym może to świadczyć i co należy zrobić w tej sytuacji.

jedna dziurka w nosie jest mniejsza co zrobić

Nos – nie musi być piękny, ważne, aby był zdrowy!

Tak jak wszyscy różnimy się między sobą, tak różnią się również nasze nosy. W zależności od kontynentu i pochodzenia możemy obserwować wiele różnic. Nawet wśród mieszkańców jednego kraju lub członków jednej rodziny możemy dopatrzyć się nosów o różnym wyglądzie. Wśród nich znajdziemy nosy proste, szponowate, garbate, wklęsłe czy bulwiaste. Wygląd nosa może być taki sam od urodzenia, ale w trakcie życia może zmienić swój wygląd. Najczęściej jest to spowodowane urazami lub chorobą. Jednak wygląd zewnętrzny nosa nie jest tak ważny, jak jego funkcjonalność. Nos stanowi bowiem ważną część układu oddechowego i odpowiada za nawilżanie oraz oczyszczanie pobieranego podczas wdechu powietrza. Jego prawidłowa budowa zapewnia sprawne działanie i chroni przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. Niestety nie zawsze nasz nos funkcjonuje w pełni dobrze. Zdarza się, że jedna dziurka w nosie jest mniejsza, co może być przyczyną wielu problemów. Dowiedz się jakich!

jedna dziurka w nosie jest mniejsza przyczyny i leczenie

Jedna dziurka w nosie jest mniejsza – co to oznacza?

Jama nosowa składa się z dwóch przedziałów, których granicę wyznacza przegroda nosowa. W zdrowym nosie obie części nosa są równe, a przegroda znajduje się pośrodku. Niestety w przypadku jej nieprawidłowego ułożenia może nastąpić zmniejszenie jednej części, a powiększenie drugiej. Właśnie wtedy wydaje nam się, że jedna dziurka w nosie jest mniejsza. Skrzywiona przegroda nosowa to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Może ona prowadzić do utrudnionego usuwania wydzieliny z nosa i w efekcie skutkować jej zaleganiem. To z kolei przyczynia się do gromadzenia drobnoustrojów i prowadzi do rozwoju stanu zapalnego zatok. Skrzywiona przegroda nosowa może być wrodzonym defektem anatomicznym lub została nabyta podczas urazu nosa. Pacjenci ze skrzywioną przegrodą skarżą się na nawracające infekcje, chrapanie, krwawienie z nosa czy okresowe bóle głowy. 

jak leczyć skrzywioną przegrodę nosową

Co zrobić, gdy jedna dziurka w nosie jest mniejsza?

Aby zaradzić temu problemowi, gdy jedna dziurka w nosie jest mniejsza, należy przede wszystkim zgłosić się do lekarza laryngologa. Podczas wizyty specjalista oceni przegrodę nosa i jamę nosową oraz zaproponuje odpowiednie leczenie. Najczęściej wybieraną metodą leczenia jest septoplastyka, czyli operacja plastyczna przegrody nosowej. Podczas zabiegu pacjent znajduje się w znieczuleniu ogólnym, a wszystkie procedury wykonywane są za pomocą narzędzi endoskopowych. Dzięki ich zastosowaniu ten zabieg cechuje się wyjątkową precyzją i brakiem nacięć w widocznych miejscach na zewnątrz nosa.   

Wysoką skutecznością charakteryzuje się również operacja FESS, czyli funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, która może być połączona z korekcją przegrody nosowej.