O czym świadczy nadmierne wydzielanie śliny?

Ślinotok, znany również jako nadmierne wydzielanie śliny, jest stanem, w którym w jamie ustnej produkuje się nadmierna ilość śliny. Może występować jako objaw różnych stanów chorobowych lub jako efekt niektórych czynników. Takich jak pobudzenie emocjonalne, niektóre leki, reakcje alergiczne, zęby rosnące u niemowląt, stres, choroby jamy ustnej lub zaburzenia neurologiczne. Czasami powody są całkiem błahe, takie jak widok smacznej potrawy, zjedzenie czegoś kwaśnego lub o ostrym smaku. Innym razem powody mogą być związane z poważnymi chorobami lub być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków.

Nadmierne wydzielanie śliny a schorzenia jamy ustnej

  1. Najczęstszym schorzeniem jamy ustnej są wszystkim dobrze znane afty. To niewielkie, ale bardzo bolesne owrzodzenia, które są pokryte białym nalotem i otoczone rumieniem. W wyniku podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej może pojawić się nadmierne wydzielanie śliny. 
  2. Martwiczo-wrzodziejące zapalenie jamy ustnej wyróżnia się nadżerkami lub wrzodziejącymi zmianami błony śluzowej jamy ustnej i języka. Oprócz tego pojawiają się również dolegliwości bólowe, trudności z połykaniem, spożywaniem posiłków i mówieniem.
  3. Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – której sprawcą jest wirus opryszczki Herpes simplex, który powoduje pęcherzyki wypełnione białym płynem. Pojawiają się na całej powierzchni błony śluzowej jamy ustnej, a także na wargach. Objawami towarzyszącymi są również gorączka, ślinotok, oraz nieprzyjemny zapach z ust.
  4. Ropowica dna jamy ustnej – w której chory prawie zawsze ma otwarte usta, a język przesunięty do góry i w tył. Przylega on do sklepienia jamy ustnej oraz do tylnej ściany gardła. Prowadzi to do trudności w oddychaniu, utrudnia mowę, a dno jamy ustnej jest opuchnięte, co z kolei utrudnia przełykanie śliny, prowadząc do nadmiernego jej wydzielania.
  5. Złośliwe nowotwory jamy ustnej, do których zaliczamy raka języka, policzka i dna jamy ustnej. 
  6. Niektóre schorzenia neurologiczne. Takie jak choroba Parkinsona, porażenie mózgowe, udar mózgu czy stwardnienie rozsiane, mogą wpływać na kontrolę mięśni w jamie ustnej. W tym na mięśnie odpowiedzialne za produkcję śliny, co może prowadzić do nadmiernego wydzielania śliny.

Nadmierne wydzielanie śliny a choroby gardła

  1. Zapalenie nagłośni rozpoczyna się od silnego bólu gardła i trudnością przy połykaniu, które powodują zaleganie śliny w jamie ustnej i ślinotok. Objawy, które towarzyszą tej chorobie to ból gardła, duszność i bezgłos. 
  2. Ropień okołomigdałkowy jest schorzeniem najczęściej jako powikłanie anginy. Objawia się wysoką gorączką, bólem gardła, szczególnie po stronie ropnia. Oprócz tego występuje ból podczas przełykania, ból ucha, szczękościsk, nadmierne wydzielanie śliny, cuchnący oddech i bolesne powiększenie węzłów chłonnych. 
  3. Ropień zagardłowy to ropień tkanek miękkich w okolicy tylnej ściany gardła, który objawia się trudnościami w połykaniu. Właśnie dlatego generuje on taki problem jak nadmierne wydzielanie śliny. Innymi objawami, które mogą wystąpić to gorączka i powiększenie szyjnych węzłów chłonnych.
  4. Infekcje gardła, takie jak angina, zapalenie migdałków czy zapalenie gardła, mogą powodować podrażnienie i stan zapalny, co prowadzi do zwiększonej produkcji śliny.
  5. Obecność przeszkód w gardle, takich jak guzki, polipy czy wyrośla, może powodować uczucie dyskomfortu i podrażnienie gardła, co z kolei może prowadzić do nadmiernego ślinienia się.
  6. Nowotwory złośliwe gardła do których zaliczamy raka ustnej części gardła oraz rak krtaniowej części gardła. 
nadmierne-wydzielanie-śliny

Ślinotok a schorzenia przełyku

Choroba refluksowa przełyku, zwana także refluksem żołądkowo-przełykowym, polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Nadmierna ilość śliny może być jednym z objawów tego schorzenia. Jednak typowymi objawami są zgaga, odbijanie, nudności, wymioty, ulewania, kwaśny smak w ustach, trudności w połykaniu, ból w nadbrzuszu. Ponadto dolegliwości te nasilają się w pozycji leżącej na wznak, przy pochylaniu się i podczas parcia, a także po obfitym i sytym posiłku. 

Rak przełyku najczęściej jest efektem wieloletniego picia alkoholu oraz palenia papierosów. Objawy to przede wszystkim trudności z przełykaniem, w zależności od stopnia zaawansowania choroby pacjent może jeszcze połykać pokarmy stałe lub w ogóle nie może przełykać, czemu towarzyszy ślinotok, objawami współtowarzyszącymi są cuchnący oddech, bóle zamostkowe, wymioty i zapalenie płuc.

Nadmierne wydzielanie śliny podczas snu

Ślad śliny po nocy na poduszce może być fizjologicznym objawem u osób, które śpią na boku lub na brzuchu. Świadczy o rozluźnieniu mięśni szczęki oraz żuchwy. Jeśli jednak zauważamy, że w trakcie snu lub po obudzeniu ilość śliny jest niewspółmiernie duża, może to świadczyć o spaniu z otwartymi ustami. Tendencję do spania z otwartymi ustami mają osoby z bezdechem sennym, osoby otyłe lub ze schorzeniami neurologicznymi, które zmniejszają napięcie mięśni podniebienia. Warto skonsultować to ze specjalistą.

Mononukleoza zakaźna

Nadmierne wydzielanie śliny występuje jako jeden z objawów mononukleozy zakaźnej. Mononukleoza zakaźna, często nazywana chorobą pocałunków, jest wirusowym zakażeniem wywoływanym przez wirusa Epsteina-Barr (EBV). Podczas mononukleozy zakaźnej migdałki są powiększone i toczy się w nich stan zapalny. Powiększenie prowadzi do dyskomfortu w gardle, podrażnienia i pobudzenia gruczołów ślinowych, co z kolei skutkuje nadmiernym wydzielaniem śliny.

Infekcja wirusem Epsteina-Barr może powodować stan zapalny w gardle i migdałkach. Stan zapalny prowadzi do zwiększonej produkcji śliny jako reakcji obronnej organizmu. W wyniku infekcji dochodzi również do wytwarzania wysięku w gardle. Ten nadmiar płynu w gardle może powodować wzmożone ślinienie.

Pryszczyca

Jest znana jako choroba odzwierzęca. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z chorym zwierzęciem, a także po spożyciu surowego mleka od chorych zwierząt. Objawy jakie występują w tym schodzeniu to gorączka, bóle głowy i kręgosłupa, zaczerwienienie błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, ślinotok, pęcherze na wargach, języku, policzkach. Choroba nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia człowieka i ustępuje po ok. 2 tygodniach.

Leczenie

Nadmierne wydzielanie śliny nie jest chorobą. Jest zjawiskiem fizjologicznym lub objawem różnego typu schorzeń, dlatego też leczenie ślinotoku zależy od jego przyczyny. Jeśli zauważasz u siebie podobne objawy, najlepszym sposobem jest konsultacja z lekarzem w celu sprawdzenia stanu Twojego zdrowia.