Plastyka małżowin nosowych dolnych to stosunkowo szybka i nieskomplikowana procedura, która może uwolnić Cię od uporczywych trudności w oddychaniu przez nos. Jest to metoda małoinwazyjna, co znacznie skraca okres pobytu w szpitalu i pozwala szybko powrócić do codziennych zajęć.

Dla kogo plastyka małżowin nosowych (konchoplastyka)?

Do tego leczenia kwalifikuję pacjentów z trudnościami w oddychaniu przez nos o zmiennym nasileniu, uzależnionym od czynników zewnętrznych, ułożenia ciała, wysiłku fizycznego itp.

Konchoplastykę (bo tak brzmi fachowa nazwa tego zabiegu) wykonuję często podczas leczenia chrapania, zaburzeń drożności nosa i funkcjonalnej endoskopowej chirurgii zatok. Także w leczeniu zaburzeń drożności nosa związanych z przewlekłym stosowaniem kropli donosowych.

Konchoplastyka – koncepcja  leczenia

Chirurgia małżowin nosowych dolnych  polega głównie na redukcji objętości błony śluzowej małżowin nosowych dolnych. Obecnie powszechnie uznanym sposobem leczenia przerostu małżowin nosowych jest konchoplastyka metodą radiochirurgii.

Do zabiegów wykorzystuje się zazwyczaj systemy: RaVor – Curis i Coblation.

Zabieg polega na wprowadzeniu pod śluzówkę małżowin nosowych specjalnych elektrod i stymulacji tkanek miękkich falami o częstotliwości radiowej. Efekty zabiegu:

  • powstawanie blizn wewnątrz tkanek miękkich małżowin nosowych (podśluzówkowo), co prowadzi do obkurczenia małżowin i redukcji ich objętości,
  • zmniejszenie małżowin nosowych zwiększa ilość miejsca w nosie do przepływu powietrza i poprawia drożność nosa.

Przebieg procesu leczenia

Dzięki zastosowaniu radiochirurgii jest to procedura małoinwazyjna, wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji dożylnej.

Dla zwiększenia precyzji i skuteczności zabiegu konchoplastyka przeprowadzana jest zawsze pod kontrolą endoskopu. Całość leczenia trwa ok. 20 – 30 minut. Po zabiegu wracasz do domu i możesz normalnie funkcjonować. Poprawa oddychania przez nos jest często zauważalna bezpośrednio po zabiegu, ale na pełny efekt leczenia trzeba poczekać 4- 6 tygodni.

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się ze mną, z przyjemnością odpowiem na wszystkie pytania.