Chociaż pływanie należy do sportów przynoszących zazwyczaj korzyści zdrowotne, nie zawsze musi tak być. Często wyjścia na basen kończą się bólem zatok i w efekcie mogą skutkować długotrwałym zapaleniem. Czy można temu zapobiec? Zatoki i basen – czy to dobre połączenie?
Jak pachnie basen? Zatoki i basen?
Samo pływanie i przebywanie w wodzie nie stanowi zagrożenia dla naszych zatok. Problemem jest przede wszystkim chlor występujący w basenie i unoszący się tam w powietrzu. Na pewno kojarzysz charakterystyczny zapach na pływalniach – to właśnie chlor. Jego obecność w wodzie jest nieprzypadkowa – ma funkcję bakteriobójczą, co jest istotne zwłaszcza w publicznych basenach.
Jednak nie tylko chlor jest istotnym zagrożeniem czyhającym na fanów pływania. Równie negatywny wpływ niesie za sobą wyjście po basenie na chłodne powietrze. I chociaż pływanie można uprawiać cały rok, to w zimne dni powinniśmy być nadzwyczaj ostrożni. Zatoki i basen – jak to połączyć?
Zdrowe pływanie – bezpieczne zatoki
- Jeśli pływanie jest Twoją ulubioną formą aktywności – nie musisz z niej rezygnować! Ta dyscyplina sportowa ma wiele zalet i – patrząc całościowo – jest korzystna dla naszego organizmu. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:Po wyjściu z wody dokładnie wysusz ciało i włosy, żeby się nie przeziębić.
- Spróbuj po pływaniu używać kropli z morską wodą lub solą fizjologiczną.
- Pływacy mogą zaopatrzyć się również w zatyczki do nosa. Uniemożliwią one kontakt błony śluzowej z chlorowaną wodą. Dzięki temu nie powinna ona drażnić zatok.
- Jeśli to możliwe – znajdź w okolicy basen z wodą ozonowaną.
Basen vs. Morze – Czy zatoki i basen to dobre połączenie?
Zapewne zdziwić Cię może fakt, że po kąpieli w chlorowanej wodze zaleca się stosować wodę morską do nosa (np. w aerozolu). Idąc dalej tym tropem, można stwierdzić, że pływanie w morzu jest o wiele bezpieczniejsze dla naszego stanu zdrowia, a przede wszystkim zatok. Woda morska jest dostępna w aptece w dwóch rodzajach stężeń:
- Izotonicznym – ciśnienie osmotyczne roztworu jest TAKIE SAMO jak ciśnienie w naszym organizmie
- Hipertonicznym – ciśnienie osmotyczne roztworu jest WYŻSZE od ciśnienia w naszym organizmie.
Roztwory izotoniczne działają nawilżająco na błonę śluzową nosa. Z kolei roztwory hipertoniczne zmniejszają obrzęk tej błony, co ułatwia oddychanie.
Krzywa przegroda nosa – wróg pływaków
Szczególnie narażone na działanie basenowej wody z chlorem i zapalenie zatok są osoby z krzywą przegrodą nosową. Ujście zatok już przed kąpielą jest u nich zwężone, a dodatkowy, nawet minimalny obrzęk podrażnionej błony śluzowej spowoduje niedrożność nosa.
W przypadku takich anatomicznych nieprawidłowości w budowie przegrody nosowej przydatna może być operacja chirurgiczna. Jeśli należysz do grona wielbicieli pływania – warto rozważyć taką opcję.