Chrapanie i jego przyczyny

Chrapanie jest niezwykle powszechnym objawem. Według ostatnich badań opinii publicznej do chrapania przyznaje się połowa mężczyzn i co trzecia kobieta. W wieku 60 lat chrapanie dotyczy około 60% mężczyzn i 40 % kobiet. Aby nie utrudniać snu innym, wiele chrapiących osób musi spać w osobnych sypialniach. To jednak nie jedyna konsekwencja tej dolegliwości – może ona wpływać także na zdrowie i samopoczucie.

Chrapanie jest odgłosem wibracji tkanek miękkich jamy ustnej i gardła w czasie snu. Mięśnie gardła ulegają wówczas rozluźnieniu i wdychane lub wydychane powietrze wprawia tkanki w drgania, które słyszymy na zewnątrz jako chrapanie. Najczęściej wibruje podniebienie miękkie z języczkiem. Niekiedy drgają także tkanki bocznej ściany gardła, migdałków podniebiennych, nasady języka czy nagłośni.

Najczęstsze przyczyny chrapania to:

  • nieprawidłowa budowa anatomiczna nosa i gardła,
  • opadające, wydłużone podniebienie miękkie i języczek,
  • otyłość,
  • picie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • brak aktywności fizycznej,
  • przerośnięte migdałki podniebienne i gardłowy,
  • skrzywiona przegroda nosa,
  • obecność polipów lub przerośniętych małżowin nosowych w obrębie przewodów nosowych,
  • zażywanie środków nasennych i uspokajających.

Leczenie chrapania i trudności oddychania w czasie powinno być poprzedzone dokładnymi badaniami, które potwierdzą problem i wskażą miejsce oraz charakter nieprawidłowości

Tylko w przypadku właściwego zrozumienia mechanizmu powstawania tych dolegliwości możemy zaproponować pacjentowi skuteczne sposoby leczenia.

Leczenie chrapania – zabiegi małoinwazyjne

Leczenie małoinwazyjne – usuwa chrapnie i łagodne bezdechy senne

Według obecnego stanu wiedzy lekarze są zgodni. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia chrapania oraz łagodnej postaci bezdechu sennego jest plastyka podniebienia miękkiego i języczka. Najczęściej zabieg ten wykonuje się przy wykorzystaniu metod małoinwazyjnych.

Iniekcyjna plastyka podniebienia miękkiego (snoreplastyka) – leczenie chrapania w gabinecie

Niektórym pacjentom proponuję leczenie chrapania z bardzo niewielką ingerencją w tkanki miękkie podniebienia.

Snoreplastyka to metoda wprowadzona do leczenia chrapania w USA w 2001 roku. Przeprowadzana jest w gabinecie na fotelu laryngologicznym. Po podaniu znieczulenia miejscowego na podniebienie miękkie w postaci aerozolu wykonuje się kilka nakłuć środkowej części podniebienia cieniutką igłą. Nakłucie służy podaniu leku do tkanek miękkich. Wskutek podania preparatu dochodzi do powstania blizn usztywniających podniebienie miękkie. Zmniejsza się tym samym podatność tkanek tej okolicy na wibracje, co w konsekwencji likwiduje chrapanie.

Czasami zabieg snoreplastyki trzeba powtórzyć po 6 miesiącach. Procedura jest prosta technicznie, szybka do wykonania. Nie powoduje też większych uciążliwości dla pacjenta. Proces usztywnienia podniebienia trwa ok. 4-6 tygodni. Należy jednak pamiętać, że tylko u niektórych pacjentów z chrapaniem można uzyskać poprawę po wykonaniu snoreplastyki.

Zawsze bardzo ostrożnie kwalifikuję pacjentów do tego rodzaju leczenia.

Plastyka podniebienia miękkiego metodą radiochirurgii –  precyzyjne leczenie chrapania

Dzięki zagranicznym doświadczeniom jako podstawową metodę leczenia chrapania i łagodnych bezdechów od 2010 roku z powodzeniem stosuję metodę chirurgii fali radiowej.

Obecnie do tych zabiegów używam wysoko zaawansowane technologicznie urządzenia tj. Coblation i Curis-RaVor.

Jest to nowoczesna, bardzo precyzyjna technika operacyjna wykorzystującą energię fal elektromagnetycznych.

Specjalną elektrodę (igłę długości 2-3 cm) wkłuwa się w przerośniętą błonę śluzową podniebienia miękkiego – łuki podniebienne, języczek, okolice migdałków podniebiennych. Powoduje to wewnątrztkankową waporyzację (odparowanie) tkanek bez uszkodzenia powierzchni śluzówki. Dzięki temu można ograniczyć ból w okresie pooperacyjnym.

W miejscu wkłucia elektrody powstaje ubytek tkanki – „tunel”, który z czasem zabliźnia się. Zabieg doprowadza do usztywnienia okolicy podniebienia miękkiego ograniczając jego wiotkość i redukując chrapanie.

Redukcja tkanek podniebienia miękkiego w leczeniu chrapania i bezdechów jest nazywana także metodą “tunelizacji” (ang. soft palate channeling).

Dlaczego jest to małoinwazyjna technika?

Te cechy koblacji sprawiają, że jest to minimalnie inwazyjna technika chirurgiczna do stosowania ambulatoryjnego lub szpitalnego. Nie uszkadza ona tkanki wokół miejsca zabiegu, jest najmniej bolesna i najmniej krwawa z istniejących technik. Pozwala również na najszybsze gojenie się ran oraz krótszą rekonwalescencję Pacjenta po zabiegu.

Zabieg ten wykonuję w znieczuleniu miejscowym lub sedacji dożylnej w trybie szpitalnym – jednodniowym. Okres gojenia to 6-8 dni, a usztywnienia podniebienia trwa do 4 tygodni. Dodatkowo w metodzie koblacji używam jednorazowych końcówek roboczych.

W USA jest to najczęściej stosowana technika operacyjna do leczenia chrapania.