Chrapanie jest bardzo powszechną dolegliwością. Na całym świecie cierpi na nią aż 2 mld ludzi. Chrapanie znacznie obniża jakość życia, ale także przyczynia się do rozwoju bardzo poważnych chorób. Co warto wiedzieć o chrapaniu? Jak można samemu sobie pomóc i znaleźć domowe sposoby na chrapanie?
Niepokojące fakty
Aż 45% Polaków zmaga się z chrapaniem. 18 mln rodaków, najczęściej między 45 a 60 rokiem życia skarży się na tę dolegliwość. Chrapanie jest uciążliwe i śmiało można nazwać je rodzinnym problemem. Problemy z zasypianiem, poranne bóle głowy, spadek energii w ciągu dnia to najczęstsze objawy partnerów chrapiących.
Rozdrażnienie wywołane zaburzonym rytmem snu odbija się na partnerskich relacjach, ponieważ aż 40% partnerów osób chrapiących zmuszona jest do spania w oddzielnym pokoju. Chrapanie jest jednym z jednym objawów zaburzeń oddychania podczas snu. Obturacyjny bezdech senny to problem aż 1,2 mln Polaków.
Bezdech senny może prowadzić do bardzo poważnych chorób:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- choroba wieńcowa,
- zaburzenia akcji serca,
- udar mózgu,
- zawał serca.
Przy takich objawów niezbędna jest konsultacja, przeprowadzenie badań i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Zanim wpadniemy w skrajną panikę można się zastanowić. Może istnieją jakieś domowe sposoby na chrapanie.
Chrapanie – jak sobie pomóc?
Jeśli chrapanie zdarza się sporadycznie możesz sobie pomóc stosując się do poniższych zaleceń.
Zdrowy tryb życia i inne domowe sposoby na chrapanie
Nadwaga ma istotny wpływ na chrapanie, ponieważ im szczuplejsza szyja, tym większa drożność dróg oddechowych. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna znacznie poprawią samopoczucie i pomogą wyeliminować sporadyczne chrapanie
Palenie papierosów przyczynia się do tak wielu chorób i dolegliwości, że aż trudno uwierzyć,że trzeba jeszcze kogoś przekonywać do rozstania się z nałogiem. Lekarze zgodnie twierdzą, że większość chrapiących to nałogowi palacze, dlatego warto rozważyć pożegnanie z „dymkiem.
Alkohol i leki uspokajające spożywane tuż przed snem nie są najlepszym pomysłem przy problemach z chrapaniem, ponieważ powodują rozluźnienie tkanek miękkich głowy i szyi.
Odpowiednia pozycja podczas snu
Zrezygnuj ze spania na plecach, ponieważ ta pozycja najbardziej sprzyja chrapaniu. Jeśli masz problem ze spaniem na boku umieść pod plecami poduszkę lub zwinięty koc.
Unikaj spania z uniesioną głową. Spanie na płasko, bez poduszki może pomóc wyeliminować problem. To także jedna z metod które można okreslić jako domowe sposoby na chrapanie.
Niedoleczone infekcje
Katar, zapalenie zatok, przeziębienie mogą być przyczyną chrapania, dlatego należy wyleczyć pod okiem lekarza wszystkie objawy infekcji górnych dróg oddechowych.
Stosowanie się do powyższych zaleceń korzystnie wpłynie na nocny wypoczynek. W przypadku nasilonych objawów należy skonsultować się z lekarzem.