Chrapanie jest bardzo powszechną dolegliwością. Na całym świecie cierpi na nią aż 2 mld ludzi. Znacznie obniża jakość życia, ale także przyczynia się do rozwoju bardzo poważnych chorób. Jest wynikiem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Około 60% dorosłych doświadcza chrapania w sposób fizjologiczny, co nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Chrapanie może być spowodowane obrzękiem śluzówki lub wadami anatomicznymi. Problem pojawia się, gdy chrapanie staje się patologiczne i towarzyszy mu brak przepływu powietrza przez drogi oddechowe, czyli bezdech. Objawia się on gwałtownymi, głośnymi wdechami po 10-60 sekundowych przerwach w oddychaniu. Jeżeli takie bezdechy występują częściej niż 10 razy na godzinę, mamy do czynienia z obturacyjnym bezdechem sennym. Bezdechom mogą towarzyszyć pocenie się oraz sinienie spowodowane niedotlenieniem. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem w celu zbadania zaburzeń oddechowych. Co warto wiedzieć o chrapaniu? Jak można samemu sobie pomóc i znaleźć domowe sposoby na chrapanie?
Niepokojące fakty o chrapaniu
Aż 45% Polaków zmaga się z chrapaniem. 18 mln rodaków, najczęściej między 45 a 60 rokiem życia skarży się na tę dolegliwość. Chrapanie jest uciążliwe i śmiało można nazwać je rodzinnym problemem. Problemy z zasypianiem, poranne bóle głowy, spadek energii w ciągu dnia to najczęstsze objawy partnerów chrapiących.
Rozdrażnienie wywołane zaburzonym rytmem snu odbija się na partnerskich relacjach, ponieważ aż 40% partnerów osób chrapiących zmuszona jest do spania w oddzielnym pokoju. Chrapanie jest jednym z jednym objawów zaburzeń oddychania podczas snu. Obturacyjny bezdech senny to problem aż 1,2 mln Polaków.
Chrapanie – jak sobie pomóc?
Jeśli chrapanie zdarza się sporadycznie możesz sobie pomóc stosując się do poniższych zaleceń.
- Nadwaga ma istotny wpływ na chrapanie, ponieważ im szczuplejsza szyja, tym większa drożność dróg oddechowych. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna znacznie poprawią samopoczucie i pomogą wyeliminować sporadyczne chrapanie
- Palenie papierosów przyczynia się do tak wielu chorób i dolegliwości, że aż trudno uwierzyć,że trzeba jeszcze kogoś przekonywać do rozstania się z nałogiem. Lekarze zgodnie twierdzą, że większość chrapiących to nałogowi palacze, dlatego warto rozważyć pożegnanie z „dymkiem.
- Alkohol i leki uspokajające spożywane tuż przed snem nie są najlepszym pomysłem przy problemach z chrapaniem, ponieważ powodują rozluźnienie tkanek miękkich głowy i szyi.
Odpowiednia pozycja podczas snu
Zrezygnuj ze spania na plecach, ponieważ ta pozycja najbardziej sprzyja chrapaniu. Jeśli masz problem ze spaniem na boku umieść pod plecami poduszkę lub zwinięty koc. Unikaj spania z uniesioną głową. Spanie na płasko, bez poduszki może pomóc wyeliminować problem. To także jedna z metod które można okreslić jako domowe sposoby na chrapanie.
Niedoleczone infekcje
Katar, zapalenie zatok, przeziębienie mogą być przyczyną chrapania, dlatego należy wyleczyć pod okiem lekarza wszystkie objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Stosowanie się do powyższych zaleceń korzystnie wpłynie na nocny wypoczynek. W przypadku nasilonych objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Czy domowe sposoby wystarczą – jak sobie radzić z chrapaniem?
Podstawowym elementem leczenia chrapania jest edukacja pacjenta. Warto dążyć do zmniejszenia masy ciała, rzucenia palenia oraz unikania spania na plecach. W sklepach ortopedycznych dostępne są specjalne poduszki przeciw chrapaniu. Również na rynku można znaleźć różne preparaty, takie jak spraye do gardła i nosa, listki doustne czy plastry na nos, które mogą pomóc w przypadkach zwykłego chrapania.
Jeżeli przyczyną chrapania są schorzenia nosogardła, konieczne jest ich leczenie. Czasami pomocne może być skorygowanie skrzywionej przegrody nosa, zmniejszenie małżowin nosowych lub przeprowadzenie endoskopowej operacji zatok. Radiotermoablacja (RTA) podniebienia miękkiego, polegająca na wkłuciu elektrody emitującej prąd o częstotliwości fal radiowych, sprawia, że podniebienie trudniej wpada w wibracje po zabiegu. Chirurgiczne leczenie chrapania i bezdechu sennego obejmuje częściowe usunięcie tkanek miękkich gardła i podniebienia miękkiego wraz z częściową amputacją języczka. W przypadku poważniejszych zmian wykonuje się plastykę podniebienia i gardła. Niestety, problem chrapania może powrócić po kilku latach, gdy tkanki ponownie stają się wiotkie.
Jakie skutki niesie nieleczone chrapanie?
Nieleczone chrapanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Hałas generowany przez chrapanie może sięgać nawet 90 dB, co odpowiada poziomowi hałasu wydawanemu przez pracujący odkurzacz. Taka intensywność dźwięku często staje się źródłem konfliktów rodzinnych i zmusza partnerów do spania w oddzielnych pokojach. Partnerzy osób chrapiących często doświadczają zaburzeń snu, częstych wybudzeń nocnych, bólów głowy oraz senności w ciągu dnia.
Nieleczone chrapanie i związany z nim obturacyjny bezdech senny mogą prowadzić do poważnych zaburzeń snu oraz chorób naczyniowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu i cukrzyca. Badania wykazują, że osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny są znacznie bardziej narażone na spowodowanie wypadków komunikacyjnych. Najgroźniejszym, choć rzadkim powikłaniem jest zgon podczas snu.