Diagnostyka chrapania i bezdechów – dla kogo?

Małżonka skarży się, że chrapiesz a koledzy na delegacji nie chcą z Tobą spać w pokoju? Po przebudzeniu w czasie lotu samolotem wszyscy pasażerowie wokół dziwnie się na Ciebie patrzą?

A może wybudzasz się kilkakrotnie w nocy? Odczuwasz zmęczenie, trudności w koncentracji oraz nadmierną senność w ciągu dnia. W takich przypadkach powinieneś rozważyć konsultację w lekarza specjalisty, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń oddychania w czasie snu.

Kompleksowa diagnostyka – jakie badanie należy zrobić?

Im lepiej zostanie rozpoznany problem, tym większe mamy szanse na skuteczne leczenie.

Badanie rozpoczyna się od dokładnych pytań do pacjenta i jego partnera dotyczących objawów w nocy i w ciągu dnia. Dysponujemy wieloma kwestionariuszami z odpowiednimi zestawami pytań w celu ułatwienia pacjentowi dokładnego opisania jego subiektywnych objawów.

Następnie przeprowadzam badanie laryngologiczne wraz z badaniem endoskopowym dla oceny ewentualnych nieprawidłowości anatomicznych lub zapalnych w obrębie nosa, gardła, jamy ustnej czy krtani.

W celu oceny stopnia zaawansowania bezdechów wykonuje się badanie śródsenne (polisomnografia lub poligrafia) w odpowiednim laboratorium snu.

Pacjentowi podłączamy specjalne urządzenie z elektrodami na ciele, które rejestrują oddychanie i ważne parametry życiowe podczas snu. Rejestracja trwa ok. 6 – 8 godzin podczas snu, a wynik badania informuje o pojawieniu się chrapania czy bezdechów sennych.

Jak często one występują, jak długo trwają i w jaki sposób wpływają na Twoje podstawowe parametry życiowe. To badanie opisuje stopień zaawansowania choroby.

Jeżeli u pacjentów rozważam leczenie zabiegowe bardzo istotnym badaniem jest endoskopia w czasie snu farmakologicznego. Badanie wykonuje się w warunkach sali zabiegowej.

Pod wpływem podanych dożylnie leków pacjent zasypia. Następnie pojawia się chrapanie czy bezdechy. Wtedy wykonujemy badanie endoskopowe górnych dróg oddechowych i dokładnie obserwujemy, na jakiej wysokości dróg oddechowych pojawia się chrapanie lub zwężenie drogi oddechowej. Ponadto rozpoznajemy dokładnie mechanizm powstawania tych objawów. Badanie trwa ok.15 – 30 minut. To badanie pokazuje prawdopodobny mechanizm powstawania objawów w czasie snu.

U niektórych pacjentów decydujemy się na wykonanie tomografii komputerowej twarzoczaszki oraz na wykonanie konsultacji u innych specjalistów, np. pulmonologów, ortodontów, chirurgów szczękowo – twarzowych.

Kompleksowa diagnostyka – światowy standard

Przedstawione postępowanie diagnostyczne przed podjęciem decyzji o odpowiedniej metodzie leczenia jest obecnie standardem. Jest on rekomendowany przez wiodące światowe towarzystwa naukowe zajmujące się leczeniem zaburzeń oddychania w czasie snu.

Dzięki temu mamy możliwość lepszego poznania charakteru choroby, co znacznie podnosi skuteczność wybranej metody leczenia.