Nie mogę mówić – co jest przyczyną?

Głos to bardzo ważny element dla naszego funkcjonowania. Nie zdajemy sobie sprawy, ile mu zawdzięczamy, dopóki nie będziemy mieć z nim problemów. Chrypka oraz trudności z mówieniem mogą dotknąć każdego z nas. Warto znać ich powody i wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Problemy z głosem – jakie są przyczyny?

problemy z głosem o czym świadczy utrata głosu

Skąd się bierze głos?

Głos to nic innego jak wibracje wytwarzane przez struny głosowe. Te z kolei są więzadłami przytwierdzonymi w krtani, a opływające je powietrze tworzy dźwięki o określonej częstotliwości. W wytwarzaniu głosu udział biorą także zęby, język oraz usta. Stanowią one bowiem dodatkową przeszkodę dla przepływu powietrza, co pozwala na wytwarzanie całego spektrum dźwięków i odgłosów. Głos to w takim razie współdziałanie całego układu oddechowego – od płuc, przez tchawicę, krtań z aparatem głosowym, gardło, jamę ustną i w końcu wargi. Głos jest przez nas wykorzystywany każdego dnia i ciężko nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niego. Problemy z głosem mogą dotknąć także Ciebie – dowiedz się jak sobie z nimi radzić!

Nie mogę mówić, czyli problemy z głosem.

Utrata głosu to częste zjawisko u pacjentów, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że w tym okresie łatwiej o przegrzanie organizmu, a następnie przeziębienie się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Dodatkowo zimne napoje, lody i suche powietrze mogą pogarszać ten stan. Wszystkie te działania są szkodliwe dla układu oddechowego i mogą prowadzić również do osłabienia Twojego układu odpornościowego. W konsekwencji jesteś narażony na drobnoustroje – wirusy i bakterie, które mogą być przyczyną infekcji. Do najczęstszych infekcji wywołujących problemy z głosem należą:

zapalenie krtani,

– zapalenie tchawicy,

– stany zapalne gardła.

Problemy z głosem to jednak nie tylko wina wirusów i bakterii. Przyczyną tego objawu mogą być także alergeny, które podrażniają drogi oddechowe, powodując chrypkę. Podobne objawy możemy dostrzec również w przypadku guzków śpiewaczych.

problemy z głosem kobieta ma chrypkę

Problemy z głosem – jak sobie radzić?

Zgodnie z zasadą – „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych. Można to zrobić za pomocą nawilżaczy powietrza, nebulizatorów lub roztworów w spray’u dostępnych w aptece bez recepty. Zwłaszcza osoby pracujące z głosem, jak nauczyciele, aktorzy, prawnicy, są szczególnie narażone na problemy z głosem. Jednak nie tylko oni, ale każdy z nas powinien dbać o nawilżenie dróg oddechowych. W przypadku infekcji wirusowych lub bakteryjnych, których objawem mogą być problemy z głosem, ale nie tylko, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą.