Czy zabieg FESS jest bolesny?

Zabiegi z reguły kojarzą nam się z pobytem w szpitalu, dyskomfortem oraz bólem. Dodatkowa obawa o pozostawione blizny, zwłaszcza w widocznych miejscach, jeszcze bardziej potęguje te odczucia. Zabieg FESS, czyli funkcjonalna endoskopowa operacja zatok zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród pacjentów, którzy obawiają się tradycyjnych operacji. Dzisiaj odpowiemy na pytanie – czy zabieg FESS jest bolesny?

FESS, czyli funkcjonalna endoskopowa operacja zatok

FESS to nowoczesna metoda leczenia zatok nosa. Jest przeprowadzana z użyciem endoskopu. Cały zabieg kontrolowany za pomocą wprowadzonej do jamy nosowej mikrokamery, która pokazuje chirurgowi pole operacyjne. Pełna precyzja ruchów jest możliwa dzięki zastosowaniu mikronarzędzi chirurgicznych. Zabiegi FESS należą do koncepcji MIST, czyli minimalnie inwazyjnej techniki leczenia zatok (Minimally Invasive Sinus Technique). Dzięki metodzie FESS możliwe jest:

  1. usunięcie ogniska zapalnego z zatoki,
  2. uniknięcie nacięć na skórze, a tym samym również blizn pooperacyjnych,
  3. ograniczenie bólu operacyjnego,
  4. skrócenie czasu hospitalizacji,
  5. zachowanie struktur anatomicznych nosa i zatok w stanie nienaruszonym.

Wyżej wymienione zalety są już częściową odpowiedzią na pytanie, czy zabieg FESS jest bolesny. 

Czy zabieg FESS jest bolesny?

Wiele osób zadaje to pytanie lekarzowi, zanim podejmie ostateczną decyzję o zabiegu. Myśl o dyskomforcie związanym z bólem potrafi skutecznie zmienić decyzję pacjenta lub odwlec operację w czasie. W obu przypadkach może to mieć negatywne skutki dla stanu zdrowia. Jeśli zastanawiasz się, czy zabieg FESS jest bolesny, możemy śmiało odpowiedzieć, że ideą tej metody jest właśnie ograniczenie bólu operacyjnego. Endoskopowa operacja zatok pozwala na dostęp od wewnętrznej strony nosa, a co za tym idzie – uniknięcie nacięć na skórze. Narzędzia wraz z endoskopową kamerą wprowadzane są przez otwory nosowe, a fakt, że cały zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, sprawia, że pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Brak strachu związanego z długim pobytem w szpitalu również sprzyja dobremu samopoczuciu pacjenta. Z reguły pobyt na oddziale ogranicza się do 24 godzin.

ból zatok czy zabieg fess jest bolesny

Kto kwalifikuje się do zabiegu FESS?

Dostęp do jamy nosowej i zatok przynosowych umożliwia dokładne przyjrzenie się zmianom chorobowym, a także precyzyjne ich usunięcie. Wskazaniem do operacji FESS są m.in.

  1. Torbiele i polipy,
  2. nieprawidłowości anatomiczne,
  3. przewlekłe zapalenie zatok,
  4. kostniaki,
  5. usunięcie zalegających mas wydzielinowych,
  6. niedrożność kanalików łzowych,
  7. śluzowiak zatok przynosowych,
  8. usunięcie ciała obcego.

Zabieg FESS a ból po zabiegu

Jeśli już znasz odpowiedź na pytanie, czy zabieg FESS jest bolesny, skupimy się na bólu pooperacyjnym. Takie uczucie pojawia się najczęściej po operacjach, w których następuje przerwanie ciągłości skóry. Metoda stosowana podczas FESS charakteryzuje się właśnie brakiem konieczności wykonywania nacięć. Dostęp do wnętrza nosa jest możliwy dzięki mikronarzędziom mieszczącym się do dziurek nosowych. To czy zabieg FESS jest bolesny, zależy również od dodatkowych korekcji, które można wykonać podczas operacji. Endoskopową operację zatok można bowiem połączyć np. z korekcją przegrody nosowej. Umów się na konsultację w Klinice Angelius i dowiedz się więcej!