Występowanie znamion barwnikowych, skórnych, guzków podskórnych (kaszaków, torbieli, tłuszczaków) jest częstym powodem zgłoszenia się pacjentów do mojego gabinetu. Najczęściej te zmiany można spotkać w obrębie twarzy, ale mogą się pojawiać na skórze w innych rejonach ciała.

Konieczność leczenia chirurgicznego w wielu przypadkach potwierdzają wskazania lekarza dermatologa, gdzie najczęściej trafiają pacjenci ze zmianami skórnymi.

Uwaga na nowotwory skóry

Inną grupą częstych schorzeń twarzy są nowotwory złośliwe skóry twarzy. Rak skóry występuje najczęściej u ludzi starszych, po 65 roku życia.

Rozwija się częściej u osób, które są narażone na promieniowanie słoneczne. Można go także  spotkać u tych z jasną karnacją skóry.

Twarz człowieka to ta część ciała, która stale jest narażona na słońce. Dlatego to tam najczęściej można stwierdzić raka skóry. Może on się pojawiać na skórze nosa, czoła, warg, powiek, małżowin usznych czy policzków. Najczęściej występuje pod postacią niebolesnego guzka z raną na jego szczycie. Rana ta okresowo się goi i okresowo znowu otwiera.

Guzek powoli powiększa się, a niezagojona rana pogłębia się. Podejrzenie nowotworu skóry twarzy często sugeruje pacjentom lekarz dermatolog.

Leczenie chirurgiczne z plastyką skóry – koncepcja leczenia

Jedyną skuteczną formą leczenia raka skóry jest usunięcie chorej tkanki z marginesem zdrowych tkanek. Najskuteczniejszą metodą w tym przypadku jest wycięcie chirurgiczne. Usunięty materiał przesyła się do badania mikroskopowego.

Po wycięciu małej zmiany nawet na powiece łatwo jest chirurgowi zbliżyć szwami brzegi wytworzonej rany. Im większa zmiana do wycięcia, tym większy ubytek powstaje w miejscu gdzie została usunięta.

W celu zamknięcia dużej rany na twarzy operator powinien posiadać wiedzę na temat chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej. Proste zbliżenie brzegów dużej rany może spowodować zniekształcenie danej okolicy. Ponieważ twarz jest praktycznie zawsze widoczna, jest do zjawisko bardzo niepożądane.

W celu zrekonstruowania tkanek oraz zmniejszenia widocznych śladów leczenia chirurgicznego często stosuję przeszczepy skóry lub różnorodne tzw. plastyki miejscowe.

Dzięki temu udaje się poprawić skuteczność leczenia, a jednocześnie ograniczyć ubytki tkanek i widoczne ślady (np. blizny, fałdy skórne itp.) po leczeniu chirurgicznym.

Przebieg operacji i rekonwalescencji

Zabieg jest wykonywany zwykle w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu chirurgicznym zakładam szwy i opatrunek, który zdejmuje się po 7 dniach. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i  trwa ok. 30-60 minut. Usunięty materiał badamy histopatologicznie. Pobyt w szpitalu zazwyczaj trwa 6-8 godzin.

Na wynik badania oczekujemy ok. 14 dni. Przez kilka dni po zabiegu zalecamy pacjentom unikania naciągania skóry w miejscu zabiegu, gwałtownych ruchów i moczenia opatrunku. Blizna bezpośrednio po zabiegu będzie widoczna, ale po pewnym czasie zblednie i zmniejszy się.

Ważne jest, aby przez okres 6 miesięcy po zabiegu nie opalać blizny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat chirurgicznego leczenia zmian skóry twarzy, zapraszam do kontaktu.