Zadzwoń: 32 783 73 00 Zadzwoń do mnie : 32 783 73 00
Bezdech senny – leczenie chirurgiczne
Operacyjne leczenie bezdechów sennych – dla kogo ?
Chirurgia bezdechów sennych o średnim i wysokim stopniu zaawansowania wymaga od lekarza dużej rozwagi i dokładnej kompleksowej diagnostyki. Do leczenia kwalifikuję Pacjentów z potwierdzonymi w badaniach bezdechami sennymi. Są to głównie ci, którzy nie odnieśli korzyści z niechirurgicznych metod leczenia oraz nie tolerują lub nie wyrażają zgody na leczenie CPAP.
Przed leczeniem operacyjnym zawsze wykonuję badanie endoskopowe w czasu snu farmakologicznego (DISE). Prowadzę je w celu wybrania najlepszej techniki operacyjnej. Powinna ona zapewnić dużą skuteczność leczenia i zminimalizować inwazyjność i ryzyko zabiegu.
Chirurgia zaburzeń oddychania w czasie snu – koncepcja leczenia
Zabieg chirurgiczne dotyczące bezdechów sennych obejmują wiele technik operacyjnych. Są one uzależnione od miejsca występowania bezdechów oraz mechanizmów, jakie prowadzą do zaburzeń oddychania podczas snu.
- Chirurgia w obrębie nosa. Trudności w oddychaniu przez nos powodują nasilenie zaburzeń oddychania w czasie snu. Dzieje się tak, ponieważ oddychanie przez usta zwiększa tendencję tkanek miękkich gardła do zapadania się i do wibracji.
Leczenie chirurgiczne w obrębie nosa ma kilka celów:
– usprawnienie oddychania przez nos,
– poprawa jakości snu i zmniejszenie chrapania,
– poprawa tolerancji leczenia maską cPAP przez poprawę przepływu powietrza przez nos.
Chirurgia nosa w leczeniu bezdechów sennych obejmuje następujące zabiegi: operacja przegrody nosa i zastawki nosa, plastyka małżowin nosowych, usunięcie polipów nosa i leczenie stanów zapalnych zatok (FESS). - Procedury chirurgiczne w obrębie gardła i krtani – chirurgia bezdechów sennych to młoda, dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Współczesna koncepcja leczenia ogranicza rozległość tych operacji, a większą uwagę zwraca się na poprawę funkcji operowanych tkanek. Celem leczenia jest zmniejszenie wibracji i zapadania się tkanek gardła oraz poszerzenie światła gardła. Istnieje obecnie kilkanaście różnych metod operacyjnych, które możemy zastosować aby te cele osiągnąć.
- Chirurgia wielopoziomowa – u części pacjentów zwężenie drogi oddechowej występuje w kilku miejscach (np. w nosie , na wysokości podniebienia, na wysokości nasady języka czy krtani). Wtedy rozważam zastosowanie rozległej chirurgii wielopoziomowej obejmującej każde miejsce, gdzie dochodzi do zwężenie drogi oddechowej.
Operacje podniebienia, gardła i języka – częsty wybór w leczeniu bezdechów – jak przebiega operacja
Chirurgia w obrębie podniebienia gardła i języka jest współcześnie najczęściej wybieraną zabiegową metodą leczenia bezdechów sennych.
Do tego typu operacji zawsze wymagane jest znieczulenie ogólne w warunkach bloku operacyjnego.
Z dostępu przez jamę ustną wykonuje się nacięcia, nakłucia, podkłucia i podszycia w obrębie podniebienia miękkiego, języczka, migdałków podniebiennych, mięśni gardła środkowego i języka. Zabieg kończy się założeniem szwów stabilizujących na tkanki miękkie. Niekiedy do stabilizacji tkanek miękkich używam specjalnych szwów bezwęzłowych, stosowanych także w chirurgii plastycznej do liftingu twarzy.
Innym razem wykorzystuję metody małoinwazyjne, np. koblacja.
Wszystkie operacje wykonuję w lupach operacyjnych lub pod kontrolą mikroskopu.
Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką precyzję zabiegu, co skraca czas i zmniejsza jego inwazyjność. Operacja trwa od 40 do 90 minut.
Po operacji pacjent pozostaje pod obserwacją na sali pooperacyjnej, a później na oddziale przez ok. 24 godziny. W okresie rekonwalescencji stosujemy leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Wizytę kontrolną ustala się na tydzień po zabiegu. Po kilku dniach po zabiegu następuje stopniowa poprawa i oddychanie w nocy się poprawia, choć na pełny efekt zabiegu musimy poczekać do 6-8 tygodni po operacji.
Kompleksowa diagnostyka przed operacją, wybór odpowiedniej metody chirurgicznej i zastosowanie najnowszych technik operacyjnych powoduje, że leczenie operacyjne jest skutecznym rozwiązaniem dla wielu pacjentów z średnio lub ciężko zaawansowanym zespołem obturacyjnych bezdechów sennych