Operacyjne leczenie bezdechów sennych – dla kogo ?

Chirurgia bezdechów sennych o średnim i wysokim stopniu zaawansowania wymaga od lekarza dużej rozwagi i dokładnej kompleksowej diagnostyki. Do leczenia kwalifikuję Pacjentów z potwierdzonymi w badaniach bezdechami sennymi. Są to głównie ci, którzy nie odnieśli korzyści z niechirurgicznych metod leczenia oraz nie tolerują lub nie wyrażają zgody na leczenie CPAP.

Przed leczeniem operacyjnym zawsze wykonuję badanie endoskopowe w czasu snu farmakologicznego (DISE). Prowadzę je w celu wybrania najlepszej techniki operacyjnej. Powinna ona zapewnić dużą skuteczność leczenia i zminimalizować inwazyjność i ryzyko zabiegu.

Chirurgia zaburzeń oddychania w czasie snu – koncepcja leczenia

Zabieg chirurgiczne dotyczące bezdechów sennych obejmują wiele technik operacyjnych. Są one uzależnione od miejsca występowania bezdechów oraz mechanizmów, jakie prowadzą do zaburzeń oddychania podczas snu.

 • Chirurgia w obrębie nosa. Trudności w oddychaniu przez nos powodują nasilenie zaburzeń oddychania w czasie snu. Dzieje się tak, ponieważ oddychanie przez usta zwiększa tendencję tkanek miękkich gardła do zapadania się i do wibracji.
  Leczenie chirurgiczne w obrębie nosa ma kilka celów:
  – usprawnienie oddychania przez nos,
  – poprawa jakości snu i zmniejszenie chrapania,
  – poprawa tolerancji leczenia maską cPAP przez poprawę przepływu powietrza przez nos.
  Chirurgia nosa w leczeniu bezdechów sennych obejmuje następujące zabiegi: operacja przegrody nosa i zastawki nosa, plastyka małżowin nosowych, usunięcie polipów nosa i leczenie stanów zapalnych zatok (FESS).
 • Procedury chirurgiczne w obrębie gardła i krtani – chirurgia bezdechów sennych to młoda, dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Współczesna koncepcja leczenia ogranicza rozległość tych operacji, a większą uwagę zwraca się na poprawę funkcji operowanych tkanek. Celem leczenia jest zmniejszenie wibracji i zapadania się tkanek gardła oraz poszerzenie światła gardła. Istnieje obecnie kilkanaście różnych metod operacyjnych, które możemy zastosować aby te cele osiągnąć.
 • Chirurgia wielopoziomowa – u części pacjentów zwężenie drogi oddechowej występuje w kilku miejscach (np. w nosie , na wysokości podniebienia, na wysokości nasady języka czy krtani). Wtedy rozważam zastosowanie rozległej chirurgii wielopoziomowej obejmującej każde miejsce, gdzie dochodzi do zwężenie drogi oddechowej.

Operacje podniebienia, gardła i języka – częsty wybór w leczeniu bezdechów – jak przebiega operacja

Chirurgia w obrębie podniebienia gardła i języka jest współcześnie najczęściej wybieraną zabiegową metodą leczenia bezdechów sennych.

Do tego typu operacji zawsze wymagane jest  znieczulenie ogólne w warunkach bloku operacyjnego.

Z dostępu przez jamę ustną wykonuje się nacięcia, nakłucia, podkłucia i podszycia w obrębie podniebienia miękkiego, języczka, migdałków podniebiennych, mięśni gardła środkowego i języka. Zabieg kończy się założeniem szwów stabilizujących na tkanki miękkie. Niekiedy do stabilizacji tkanek miękkich używam specjalnych szwów bezwęzłowych, stosowanych także w chirurgii plastycznej do liftingu twarzy.

Innym razem wykorzystuję metody małoinwazyjne, np. koblacja.

Wszystkie operacje  wykonuję w lupach operacyjnych lub pod kontrolą mikroskopu.

Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką precyzję zabiegu, co skraca czas i  zmniejsza jego inwazyjność. Operacja trwa od 40 do 90 minut.

Po operacji pacjent pozostaje pod obserwacją na sali pooperacyjnej, a później na oddziale przez ok. 24 godziny. W okresie rekonwalescencji stosujemy leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Wizytę kontrolną ustala się na tydzień po zabiegu. Po kilku dniach po zabiegu następuje stopniowa poprawa i oddychanie w nocy się poprawia, choć na pełny efekt zabiegu musimy poczekać do 6-8 tygodni po operacji.

Kompleksowa diagnostyka przed operacją, wybór odpowiedniej metody chirurgicznej i zastosowanie najnowszych technik operacyjnych powoduje, że leczenie operacyjne jest skutecznym rozwiązaniem dla wielu pacjentów z średnio lub ciężko zaawansowanym zespołem obturacyjnych bezdechów sennych