Lampa na zatoki – czy nagrzewanie zatok pomaga?

lampa na zatoki

Jeśli spotkały Cię kiedyś problemy z zatokami, to wiesz, jak uciążliwy potrafi być to ból. Tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie zawsze pomagają, ale też ich nadużywanie jest niewłaściwe dla Twojego zdrowia. Dla niektórych wybawieniem może się okazać lampa na zatoki. Czy znasz ten wynalazek?

Leczenie ciepłem – znachorstwo czy wybawienie?

Kiedy jesteśmy chorzy, często od bliskich słyszymy słowa:

– Załóż czapkę i szalik!

– Ubierz się ciepło!

– Pij gorącą herbatę!

– Używaj rozgrzewających przypraw!

Te pomocne komentarze sprowadzają się do jednego – uzdrawiającego znaczenia ciepła. Ma to nawet swoją nazwę, jaką jest ciepłolecznictwo. Stosujemy je najczęściej w przypadku zmian reumatycznych, chorobach narządu ruchu, a także w celu uśmierzenia bólu. 

Lampa sollux – czym właściwie jest lampa na zatoki?

Lampa sollux to urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone. Światło, docierając w głąb tkanek, poprawia ukrwienie, zmniejsza napięcie mięśni, a także łagodzi ból w naświetlanym miejscu. Czerwone światło lampy przyspiesza gojenie się ran oraz ma właściwości przeciwzapalne. 

Lampy nagrzewające są dostępne do kupienia i można z nich korzystać w warunkach domowych. Poleca się je do stosowania w schorzeniach, takich jak:

 • Trądzik oraz blizny potrądzikowe
 • Bóle kręgosłupa i stawów
 • Stany zapalne stawów oraz nerwów
 • Przykurcze mięśniowe
 • Choroby reumatyczne
 • Nieżyt nosa 
 • Zapalenie zatok
nagrzewanie zatok

Czy lampa na zatoki jest dla wszystkich?

Nagrzewanie ciała lampą emitującą światło podczerwone jest niewskazane u osób z:

 • chorobami nowotworowymi
 • niewydolnością krążenia
 • żylakami
 • oraz w ciąży

Nie powinno się także przesadzać z nagrzewaniem. Nadmiernie stosowane ciepłolecznictwo może skutkować zaburzeniami rytmu serca, obrzękami i krwawieniem, a także zwiększeniem przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Nagrzewanie zatok – czy warto?

Przewlekłe zapalenie zatok charakteryzuje się nawracającymi dolegliwościami bólowymi. Ból ten może być szczególnie uciążliwy, dlatego zrozumiałe jest, że chwytamy się wszystkich dostępnych możliwości. Niestety, nie ma dowodów naukowych poprzedzonych odpowiednimi badaniami, aby lampy nagrzewające skracały przebieg choroby. Natomiast jeśli nie masz przeciwwskazań do stosowania lamp nagrzewających (można je znaleźć na stronach producentów tych lamp), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby z niej korzystać. Możesz to robić np. w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że urządzenie nie wyleczy przewlekłego zapalenia zatok, ale może przynieść ulgę w sporadycznych infekcjach lub alergicznym nieżycie nosa. Podczas nagrzewania zatok, nie zapominaj o ich nawilżaniu – to również ważne podczas procesu leczenia.

Przewlekłe zapalenie zatok najlepiej skonsultować z odpowiednim specjalistą. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się problemów z zatokami jest endoskopowa operacja zatok (FESS), która usunie przyczynę dolegliwości i zapobiegnie nawrotom choroby.