Lampa na zatoki – czy nagrzewanie zatok pomaga?

lampa na zatoki

Jeśli spotkały Cię kiedyś problemy z zatokami, to wiesz, jak uciążliwy potrafi być to ból. Problemy z zatokami są zazwyczaj przejściowe, niemniej jednak u niektórych dochodzi do rozwinięcia się przewlekłego stanu zapalnego. Do takiego stanu są szczególnie predysponowane osoby, które mają pewne wady anatomiczne w obrębie zatok czy też gardła. Tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie zawsze pomagają, ale też ich nadużywanie jest niewłaściwe dla Twojego zdrowia. Warto zaznaczyć również, że niektóre z powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych takich jak paracetamol nie mają właściwości przeciwzapalnych. Inne wykazują często kiepską penetrację do tkanek zatok. Dla niektórych wybawieniem może się okazać lampa na zatoki. Czy znasz ten wynalazek?

Leczenie ciepłem – znachorstwo czy wybawienie?

Przeziębienia to jedna z najczęstszych zmór ludzkości. Są one szczególnie częste w okresie jesienno-zimowym. Powodowane są one przez wirusy takie jak rhinowirusy, koronawirusy czy też RS-wirusy. Kiedy jesteśmy chorzy, często od bliskich słyszymy słowa:

– Załóż czapkę i szalik!

– Ubierz się ciepło!

– Pij gorącą herbatę!

– Używaj rozgrzewających przypraw!

Te pomocne komentarze sprowadzają się do jednego – uzdrawiającego znaczenia ciepła. Ma to nawet swoją nazwę, jaką jest ciepłolecznictwo. Ciepłolecznictwo ma bardzo długą historię. Nie należy mylić ciepłolecznictwa ze światłolecznictwem. Stosujemy je najczęściej w przypadku zmian reumatycznych, chorobach narządu ruchu, a także w celu uśmierzenia bólu. 

Lampa sollux – czym właściwie jest lampa na zatoki?

Lampa sollux to urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone. Światło, docierając w głąb tkanek, poprawia ukrwienie, zmniejsza napięcie mięśni, a także łagodzi ból w naświetlanym miejscu. Czerwone światło lampy przyspiesza gojenie się ran oraz ma właściwości przeciwzapalne. 

Lampy nagrzewające są dostępne do kupienia i można z nich korzystać w warunkach domowych. Poleca się je do stosowania w schorzeniach, takich jak:

  • Trądzik oraz blizny potrądzikowe – nie zalecamy jednak kupowania lampy na własną rękę. Trądzik jest bowiem, wbrew pozorom, niemalże ogólnoustrojową chorobą, która ma bardzo złożoną etiologię. Pamiętaj, że leczenie trądziku powinno prowadzić się u specjalistów medycyny rodzinnej bądź też lekarzy dermatologów.
  • Bóle kręgosłupa i stawów
  • Stany zapalne stawów oraz nerwów
  • Przykurcze mięśniowe
  • Choroby reumatyczne – pamiętaj jednak, aby nie diagnozować u siebie choroby reumatologicznej samemu. Nie warto również wykonywać badań laboratoryjnych na własną rękę. W przypadku chorób reumatycznych bardzo ważna jest trafna diagnoza oraz odpowiednie leczenie ogólnoustrojowe. Równocześnie bardzo ważnym jest aby zróżnicować zmiany zwyrodnieniowe od zmian zapalnych. W przypadku zmian zwyrodnieniowych rozgrzewanie ich może prowadzić do nasilenia się bólu, a nie jego redukcji.
  • Nieżyt nosa 
  • Zapalenie zatok
nagrzewanie zatok

Czy lampa na zatoki jest dla wszystkich?

Jak już wspomniałem – w przypadku ciepłolecznictwa istnieje bardzo wiele „ale”. Mimo tego, że lampy można kupić bez recepty czy też zalecenia lekarskiego, nie proponujemy takiego podejścia. Ważne jest bowiem, aby na lampę zdecydować się po konsultacji z lekarzem.  Nagrzewanie ciała lampą emitującą światło podczerwone jest niewskazane u osób z:

  • chorobami nowotworowymi
  • niewydolnością krążenia
  • żylakami
  • oraz w ciąży.

Nie powinno się także przesadzać z nagrzewaniem. Nadmiernie stosowane ciepłolecznictwo może skutkować zaburzeniami rytmu serca, obrzękami i krwawieniem, a także zwiększeniem przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Lampa na podczerwień na zatoki – światło, które leczy…

Terapia światłem może wydawać się znachorskim wymysłem. Jednak skuteczność działania światła podczerwonego mogą potwierdzić nie tylko badania kliniczne, ale także pacjenci. Lampa na podczerwień na zatoki nie jest urządzeniem, które wyleczy naszą dolegliwość, jaką jest zapalenie zatok. Jednak nie można odebrać jej zalet w postaci uśmierzania bólu i dokuczliwych dolegliwości u pacjentów. Zapalenie zatok potrafi przysporzyć wielu problemów. Zwłaszcza jego przewlekła forma, która wydaje się, jakby miała nigdy się nie skończyć. Pacjenci stosują różnorodne leki, ale objawy zapalenia zatok wciąż nawracają. Z pomocą przychodzą wtedy domowe sposoby na zatoki, a jednym z nich jest właśnie lampa na podczerwień na zatoki. Światło, które emituje lampa, redukuje napięcie mięśni, przez co rozluźnia tkankę mięśniową i daje uczucie ulgi. W przypadku zapalenia zatok zbawienny wpływ na dolegliwości ma także działanie rozszerzające naczynia krwionośne. 

Niebieska czy czerwona – jaka lampa na podczerwień na zatoki będzie najlepsza?

Pewnie zastanawiasz się, jaka lampa na podczerwień na zatoki będzie dla Ciebie najlepsza? W zależności od Twoich dolegliwości lekarz może zalecić stosowanie innego rodzaju filtra przy lampie UV – niebieskiego lub czerwonego. Lampa na podczerwień na zatoki z filtrem niebieskim będzie skuteczna we wspomaganiu leczenia podrażnień po złuszczeniu naskórka. Można ją stosować przy terapii łuszczycy oraz świerzbu. Wykazuje również działanie przeciwbólowe przy bólach głowy oraz mięśni. Z przypadku zapalenia zatok sprawdzi się lampa UV z filtrem czerwonym. Jej działanie ma korzystny wpływ na oparzenia, trądzik oraz odleżyny, a także stosujemy ją przy łagodzeniu stanów zapalnych, np. podczas zapalenia zatok. Światło podczerwone jest w stanie zmniejszyć obrzęk błony śluzowej nosa, a co za tym idzie – zmniejszyć uciążliwy nieżyt nosa i pomóc usunąć zalegającą wydzielinę w zatokach nosa. Stosowana lampa na podczerwień na zatoki pozwoli także pozbyć się drobnoustrojów przyczyniających się do rozwoju stanów zapalnych. Nie można jednak zapominać, że stosowanie lampy UV nie jest wskazane u wszystkich pacjentów. Skonsultuj się z lekarzem laryngologiem, aby dobrać najlepszą metodę leczenia zatok i dowiedzieć się, czy terapia światłem UV będzie u Ciebie wskazana. Warto mieć na uwadze, że lampa na podczerwień na zatoki nie powinna być stosowana bez ograniczeń. Bezpieczny czas pojedynczego naświetlania wynosi około 10-20 minut. Taką terapię możemy powtarzać około 2-3 razy dziennie. 

lampa na zatoki
lampa na podczerwień na zatoki

Nagrzewanie zatok – czy warto?

Lampy do nagrzewania zatok są powszechnie dostępne i stosunkowo niedrogie. Sprawia to, że wiele z nas decyduje się na ich zakup.   Przewlekłe zapalenie zatok charakteryzuje się nawracającymi dolegliwościami bólowymi. Ból ten może być szczególnie uciążliwy, dlatego zrozumiałe jest, że chwytamy się wszystkich dostępnych możliwości. Niestety, nie ma dowodów naukowych poprzedzonych odpowiednimi badaniami, aby lampy nagrzewające skracały przebieg choroby.  Tym samym lampy do nagrzewania pozostają przede wszystkim częścią leczenia objawowego. Natomiast jeśli nie masz przeciwwskazań do stosowania lamp nagrzewających (można je znaleźć na stronach producentów tych lamp), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby z niej korzystać. Możesz to robić np. w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że urządzenie nie wyleczy przewlekłego zapalenia zatok, ale może przynieść ulgę w sporadycznych infekcjach lub alergicznym nieżycie nosa. Podczas nagrzewania zatok, nie zapominaj o ich nawilżaniu – to również ważne podczas procesu leczenia.

Przewlekłe zapalenie zatok najlepiej skonsultować z odpowiednim specjalistą. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się problemów z zatokami jest endoskopowa operacja zatok (FESS), która usunie przyczynę dolegliwości i zapobiegnie nawrotom choroby. 

Lecz przyczynę

Zapalenia zatok występują zazwyczaj sporadycznie oraz ustępują samoistnie po kilku dniach. Niemniej jednak zdarza się, że u niektórych z nas dochodzi do chronifikacji tego procesu. Oznacza to, że nasze zapalenie zatok staje się przewlekłe, a problem nie ustępuje po czasie. Przewlekłe zapalenie zatok może znacząco obniżyć jakość naszego życia. Regularne stosowanie lamp może uśmierzyć ból oraz zmniejszyć objawy, ale nie rozwiąże przyczyny naszego problemu. Tym samym bardzo ważne jest, aby w razie przedłużającego się zapalenia zatok skonsultować się z lekarzem laryngologiem. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie przeprowadzenie pogłębionych badań oraz zaordynowanie specjalnych leków. Pamiętaj, że stosowanie leków ziołowych czy też nalewek nie ma udowodnionego działania, a często odsuwa w czasie uzyskanie fachowej pomocy.