Cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok. Leczenie farmakologiczne nie przyniosło oczekiwanego rezultatu? Możliwe, że w Twoim przypadku korzystnym rozwiązaniem będzie płukanie zatok z użyciem systemu Hydrodebrider. Badania kliniczne potwierdziły jego skuteczność w usuwaniu bakterii chorobotwórczych niemal w 99%.

Dla kogo płukanie zatok?

Do płukania zatok w systemie Hydrodebrider kwalifikuję Pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok. u których określono wskazania do leczenia operacyjnego. Metoda bardzo dobrze sprawdza się w przypadku nawrotów zapalenia zatok spowodowanego obecnością biofilmów bakteryjnych.

Precyzyjne płukanie zatok – koncepcja leczenia

Hydrodebrider to pierwsze urządzenie do endoskopowego płukania i usuwania biofilmów bakteryjnych z przestrzeni zatok przynosowych, które stosuje się w terapii przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.  W mojej praktyce wykorzystuję hydrodebrider od 2010 roku. Płukanie metodą Hydrodebrider najczęściej stosuję w trakcie zabiegów endoskopowych zatok po otwarciu ujść zatok do nosa. Korzyści wynikające z przeprowadzenia zabiegu endoskopową metodą FESS z płukaniem zatok Hydrodebriderem to przede wszystkim:

  • usunięcie ogniska zapalnego z wnętrza zatok,
  • zachowanie nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem chorobowym,
  • dokładne wypłukanie biofilmu bakteryjnego,
  • znaczne ograniczenie bólu pooperacyjnego,
  • krótki czas hospitalizacji chorego.

Zabieg może być także wykonany jako osobna procedura. Dotyczy to pacjentów po przebytej operacji endoskopowej zatok, u których w badaniu endoskopowym stwierdzi się obecność gęstej wydzieliny zapalnej w zatokach przy zachowanej drożności ujść zatok do nosa.

System Hydrodebrider – przebieg leczenia

Zabieg z wykorzystaniem hydrodebridera polega na wprowadzeniu przez nos do zmienionej zapalnie zatoki przewodu zakończonego giętką końcówką. Różne rodzaje końcówek umożliwiają odpowiednie dotarcie do zatok szczękowych, komórek sitowych oraz zatok klinowych i czołowych.

Następnie jamy zatok przepłukiwane są pod ciśnieniem roztworem soli fizjologicznej, do którego dodatkowo można podać antybiotyk lub steryd. Dodatkowo leki pozwalają zwiększyć szanse na usunięcie biofilmu bakteryjnego. Dzięki podłączeniu urządzenia do pompy ssącej system wypłukuje i  jednocześnie usuwa z wnętrza zatok zmiany chorobowe oderwane z powierzchni błony śluzowej. Płukanie zatok z wykorzystaniem systemu Hydrodebrider znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na  temat tej metody leczenia lub innych procedur związanych z płukaniem zatok zachęcam do kontaktu ze mną.