Zatkanie dróg łzowych – kiedy podejrzewamy i co temu sprzyja?

Drogi łzowe to zespół kanałlików, których zadaniem jest odprowadzenie łez z oka do nosa. Są to bardzo delikatne struktury i łatwo mogą ulec zatkaniu. Pierwszym objawem niedrożności dróg łzowych jest zazwyczaj nadmierne łzawienie.

Następnie może pojawiać się ból, zaczerwienienie, pojawia się śluzowo-ropna wydzielina w oku, często o żółto-białej barwie, opuchlizna w okolicy przebiegu dróg łzowych.

Takie objawy mogą się nasilać w przebiegu zapalenia górnych dróg oddechowych, a także podczas narażenia na zimno, wiatr lub słońce.

Operacja endoskopowego udrożnienia dróg łzowych – koncepcja i przebieg leczenia

Od czasu wprowadzenia zabiegów endoskopowych nosa i zatok, również endoskopowe udrożnienie dróg łzowych stało się bardzo powszechną procedurą na świecie ze względu na niską inwazyjność oraz wysoką skuteczność leczenia (80 – 90 %). Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie niedrożności dróg łzowych można leczyć tą metodą. Przed operacją trzeba przeprowadzić dokładne badanie miejsca blokady dróg łzowych.

Endoskopowe udrożnienie dróg łzowych (z ang. EDCR – endoscopic dacryocystorhinostomy) polega na utworzeniu połączenie pomiędzy drogami łzowymi a nosem powyżej miejsca blokady dróg łzowych, tak aby łzy mogły swobodnie spływać do przewodu nosowego. Otwarcia dróg łzowych dokonuje się od strony nosa pod kontrolą endoskopu. Do kanalika łzowego wprowadza się sondę, światłowód lub włókno laserowe. Nie wykonujemy cięć zewnętrznych na skórze.

Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym w warunkach sali operacyjnej. Czas trwania zabiegu to 30 – 60 minut. Pobyt w szpitalu jest zredukowany do 24 godzin, a okres rekonwalescencji trwa kilka dni do tygodnia.

Operacja przy użyciu endoskopu  – szybko i precyzyjnie

Zastosowaniu metod endoskopowych do zabiegu dakrocystorinostomii na kilka istotnych zalet

  • wysoka precyzja i skuteczność leczenia przy niewielkiej ilości powikłań okołooperacyjnychm
  • dobry efekt kosmetyczny (brak cięć na skórze),
  • prawie bezkrwawe pole operacyjne, minimalne ryzyko krwawień pooperacyjnych,
  • krótki czas zabiegu i rekonwalescencji,
  • możliwość wykonania obustronnego zabiegu jednoczasowo,
  • możliwość łączenia zabiegu z innymi procedurami wewnątrznosowymi (np. operacja przegrody nosa, zatok przynosowych itp.)

Od  2009 roku lat wykonuję zabieg endoskopowej dacryocystorhinostomii z wykorzystaniem urządzenia piezochirurgicznego, radiochirurgii oraz systemu shaver.

Wykorzystanie małoinwazyjnych technik operacyjnych i nowoczesnego sprzętu umożliwia mi w wielu przypadkach wykonanie udrożnienia kanalików łzowych jednoczasowo z endoskopowymi operacjami w obrębie nosa i zatok. Tak dzieje się, gdy przyczyną niedrożności są zaburzenia anatomiczne nosa i stany zapalne nosa i zatok.

Potrzebujesz więcej informacji na temat endoskopowego udrożnienia dróg łzowych? Zapraszam do kontaktu.