Nowoczesna metoda udrożnienia zatok przynosowych po raz pierwszy została zastosowana w USA. Obecnie stosuje się balonoplastykę w kilkudziesięciu krajach na świecie, w tym również w Polsce. Cewnikowanie endoskopowe pozwala na precyzyjne udrożnienie zatok, przy ograniczeniu ryzyka uszkodzenia tkanek do minimum. Sporą zaletą balonikowania zatok jest również krótki okres rekonwalescencji.

Dla kogo balonoplastyka?

Do balonikowania zatok kwalifikuję Pacjentów, którzy mają problemy z nawracającymi stanami zapalnymi zatok przynosowych. Najczęściej zgłaszają się do mnie Pacjenci, których przyczyną problemów z zatokami przynosowymi jest niedoleczona infekcja górnych dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym lub schorzenia stomatologiczne. Często zdarza się, że chorobom zatok sprzyja specyficzna budowa nosa i zatok.

Balonikowanie zatok – koncepcja leczenia

Zabieg polega na wprowadzeniu do zatok niewielkich rozmiarów cewnika z balonikiem, wykonanym z delikatnego i wytrzymałego materiału. Dla zwiększenia bezpieczeństwa oraz ograniczenia ryzyko uszkodzenia tkanek stosuje się prowadnicę wykonaną z miękkiego i wiotkiego światłowodu. Prowadnica pełni również funkcję kontrolną: odpowiada za właściwe położenie światłowodu. Po wprowadzeniu prowadnicy do zatok, balonik napełnia się płynem pod ciśnieniem kilkunastu atmosfer. Wysokie ciśnienie pozwala skutecznie udrożnić zatoki, jednak ze względu na krótki czas jego działania pozwala zachować wszystkie funkcje błony śluzowej zatok, nie powodując jej uszkodzenia. Zalety balonikowania to:

  • ograniczenie krwawienia,
  • mała inwazyjność,
  • krótki okres rekonwalescencji
  • ograniczenie do minimum uszkodzenia zdrowych tkanek w polu operacyjnym.

Balonoplastyka umożliwia interwencję chirurgiczną w okresie trwania procesu zapalnego. Trwałe i skuteczne  udrożnienie ujścia zatok przynosowych potwierdzają kilkuletnie obserwacje.

Konsultacja przed zabiegiem

Balonikowanie zatok jest metodą bardzo skuteczną, a jednocześnie o niskim stopniu ryzyka. Jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nawracającymi stanami zapalnymi zatok, umów się na konsultację laryngologiczną. Dowiedz się jak najwięcej o stosowanych metodach leczenia, a także sprawdź opinie Pacjentów o wybranej klinice, zanim umówisz się na konsultację.  Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, a także wykona badanie laryngologiczne oraz endoskopowe górnych dróg oddechowych, skieruje Cię również na wymagane badania dodatkowe (np. tomografię komputerową nosa i zatok, rinomanometrię) oraz zleci niezbędne konsultacje specjalistyczne (np. alergolog, neurolog, stomatolog). Po wykonaniu tych badań zdecyduje czy kwalifikujesz się do leczenia zabiegowego i jaki rodzaj operacji będzie dla Ciebie najlepszy.

Jak przebiega balonoplastyka?

Balonikowanie zatok jest zabiegiem małoinwazyjnym, jednak w trosce o Twój komfort i bezpieczeństwo zastosujemy u Ciebie znieczulenie ogólne w warunkach bloku operacyjnego. Jest to operacja bezkrwawa, dzięki czemu po zabiegu nie będziesz musiał zmieniać opatrunków, usuwać szwów itp. Niedługi okres rekonwalescencji po zabiegu jedynie nieznacznie ograniczy Twoją aktywność, plany prywatne i zawodowe.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszam do kontaktu oraz do umówienia się na konsultację.