Zadzwoń: 32 783 73 00 Zadzwoń do mnie : 32 783 73 00
Operacja plastyczna (funkcjonalno-estetyczna) nosa
Masz problemy z oddychaniem przez nos, uczucie wiecznego kataru, zaburzenia węchu? Jednocześnie nie odpowiada Ci wygląd Twojego nosa? Wydaje Ci się, że nos nie pasuje do Twojej twarzy? To najczęstsze powody poszukiwania skutecznej metody zabiegowej, która rozwiąże problemy estetyczne i funkcjonalne dotyczące budowy nosa.
Nos stanowi początek drogi oddechowej, co ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego układu oddechowego. Jednocześnie nos znajduje się w centralnym miejscu na twarzy i ma znaczenie dla jej wyglądu. Zarówno trudności w oddychaniu przez nos, jak i deformacja jego budowy zewnętrznej mogą znacząco pogarszać Twoje samopoczucie i komfort życia na co dzień.
Rynoseptoplastyka – dla kogo ?
Do operacji plastycznej nosa kwalifikuję Pacjentów, którzy mają problemy z oddychaniem przez nos. Także tych, u których nos swoim wyglądem oraz wielkością nie pasuje do reszty twarzy. Są pośród nich osoby z pourazowymi i pooperacyjnymi deformacjami nosa. Najczęściej zgłaszają się do mnie pacjenci, którzy mają nos krzywy, garbaty, siodłowy, a także ci, który mają szeroki, wystający czy asymetryczny wierzchołek (czubek) nosa.
Operacja plastyczne i funkcjonalna nosa – koncepcja leczenia
Nowoczesna koncepcja korekcji nosa obejmuje operację o charakterze czynnościowo – estetycznym. Oznacza to, że podstawowym celem tego leczenia jest przywrócenie prawidłowej czynności nosa (np. oddychania, węchu itp.) oraz korekcja zdeformowanego nosa zewnętrznego. Operacja plastyczna nosa nie ogranicza się więc jedynie do poprawy jego wyglądu zewnętrznego, ale obejmuje także inne elementy. Zaliczyć do nich można leczenie skrzywienia przegrody nosa i przerostu małżowin nosowych. Takie podejście do problemu pozwala osiągnąć najlepszy rezultat funkcjonalny i estetyczny.
W założeniach tej koncepcji rynoseptoplastyki (korekcji nosa) leży także, możliwie najmniejsza, inwazyjność zabiegu, czyli:
- zachowanie możliwie niezmienionych struktur nosa,
- przemieszczenie istniejących tkanek zamiast ich usuwania,
- zachowanie struktur kostnych i chrzęstnych w nosie w celu podparcia poprawionych tkanek miękkich.
Zgodnie z zasadą minimalnej inwazyjności, do operacji wykorzystuję najnowsze techniki operacyjne z użyciem endoskopów, urządzeń do piezochirurgii, radiochirurgii, a także systemu shaver (z odpowiednimi końcówkami do małoinwazyjnej rynoplastyki).
Tego typu rozwiązania pozwalają na ograniczenie zakresu i czasu zabiegu, co ma wpływ na poprawę efektów leczenia i skrócenie okresu rekonwalescencji.
Konsultacja przed zabiegiem
Zanim zdecydujesz się na rynoseptoplastykę, dowiedz się jak najwięcej o klinice i chirurgu, który ma przeprowadzić zabieg. Zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie internetowej, sprawdź opinie pacjentów i umów się na konsultację.
Podczas bezpośredniej rozmowy z lekarzem przedstaw swoje oczekiwania dotyczące niepokojących objawów oraz wyglądu nosa po zabiegu. Precyzyjne określenie, jak chcesz by wyglądał Twój nos po operacji pomoże chirurgowi zaproponować rozwiązania najbardziej zbliżone do Twoich wymagań. Tutaj warto zauważyć jedną rzecz. Może się okazać, że to czego oczekujesz od operatora, jest niemożliwe do wykonania. Profesjonalny chirurg rzeczowo przedstawi Ci możliwości korekcji oraz leczenia problemów zdrowotnych, a także poinformuje Cię o ograniczeniach. Konsultacja ma na celu przygotowanie Cię do zabiegu oraz podjęcie świadomej decyzji.
Jak przebiega operacja nosa i rekonwalescencja?
Operację plastyczną nosa wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (pełnej narkozie) i trwa ona najczęściej od 2 do 3 godzin.
W okresie pooperacyjnym poza zewnętrznym opatrunkiem stabilizującym zakładamy do nosa delikatne opatrunki z gąbki, które są usuwane w pierwszej dobie po zabiegu. Opatrunek zewnętrzny utrzymujemy do 10 – 12 dni. Po operacji mogą pojawić się obrzęki twarzy i zasinienia skóry pod oczyma, które ustępują po kilku dniach.
Podczas pierwszych dwóch tygodni po zabiegu możesz odczuwać nieznaczny ból, problemy z węchem. Pamiętaj o stosowaniu się do otrzymanych zaleceń dotyczących higieny nosa oraz trybu życia oraz o regularnych kontrolach.
Prowadzę od wielu lat małoinwazyjne zabiegi rynoseptoplastyki. W swojej pracy jasno określam możliwości jakie daje operacja funkcjonalno-estetyczna nosa. Rozmowa z pacjentem na etapie wywiadu wstępnego jest tutaj niezwykle ważna. Dlatego jeśli masz szczegółowe pytania i chcesz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób mogę pomóc zadzwoń i umów się na konsultację.
Częste pytania i odpowiedzi
W naszym ośrodku wszystkie operacje plastyczne nosa wykonujemy w znieczuleniu ogólnym. Nie wykonujemy tych operacji w znieczuleniu miejscowym.
Zarówno chirurg plastyczny, jak i laryngolog czy chirurgii szczękowo-twarzowy może wykonywać operacje w obrębie głowy i szyi. W tym także operacje nosa zewnętrznego. Chociaż w Polsce historycznie przyjęło się, że operacje plastyczne nosa wykonują głównie chirurdzy plastyczni, to na świecie od zawsze operacjami nosa zajmowali się laryngolog, chirurg plastyczny, a także chirurg szczękowo-twarzowy, który posiadł umiejętności w zakresie chirurgii nosa. Obecnie chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna nosa tak bardzo się rozwinęła, że wiodące światowe ośrodki chirurgii nosa, to nie oddziały chirurgii plastycznej czy laryngologii.
Są to wyspecjalizowane centra medyczne, które zajmują się tylko operacjami nosa i wykorzystują do operacji zarówno osiągnięcia chirurgii plastycznej, laryngologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, jak i innych specjalizacji. Obecnie prezesem wiodącego na świecie towarzystwa naukowego, Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Nosa ( jestem członkiem towarzystwa od 8 lat) jest laryngolog – prof. Werner Heppt z Niemiec. Ja od 2010 r. prowadzę wąsko wyspecjalizowany ośrodek w szpitalu Angelius w Katowicach: Centrum Leczenia Chorób Nosa i Zatok. W ramach tego ośrodka wykonuję wszystkie operacje funcjonalno-estetyczne nosa, czy plastyczne nosa
Operacje funkcjonalno – estetyczne nosa trwają najczęściej od 2-3 godzin. Pobyt w szpitalu jest najczęściej 20-24 godzinny. Okres rekonwalescencji po zabiegu i powrotu do codziennych zajęć to ok. 2-3 tygodnie.
Tak. Istnieje taka możliwość. W programie komputerowym po wcześniej wykonanych zdjęciach w naszym studio fotograficznym możemy przeprowadzić symulację wyglądu nosa po operacji. Ja za każdym razem wykonuję takie symulację na kilka dni przed operacją, w trakcie przygotowania do zabiegu. W niektórych przypadkach udostępniam te symulacje pacjentom w celu omówienia i dokładnego zrozumienia oczekiwanych przez pacjenta zmian wyglądu nosa.
Należy jednak podkreślić, że nie ma możliwości dokładnego odwzorowania obrazu komputerowego na rzeczywisty wygląd nosa. Symulacja stanowi dla nas informację jakiego nosa pacjent oczekuje i w jaki kierunku powinniśmy podążać w trakcie operacji.
Tak. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w chirurgii nosa i zatok (przede wszystkim w metodach endoskopowych) w trakcie operacji, które przeprowadzam, często zdarza mi się łączyć różne procedury zabiegowe w ramach jednej operacji. Prawie zawsze łączę operacje przegrody nosa z operacją nosa zewnętrznego. Często zdarza mi się wykonywać jednoczasowo operacje zatok (FESS), operację przegrody nosa i plastykę nosa zewnętrznego. Coraz częściej mamy również pacjentów u których oprócz wymienionych procedur wykonuję dodatkowo zamknięcie perforacji przegrody nosa, czy inne procedury (np. plastyka małżowin nosowych, implanty zastawki nosa i inne).
Piezochirurgia to metoda operacyjna polegająca na wykorzystaniu urządzenia, które przy pomocy fali ultradźwiękowej i delikatnych końcówek tnących i gładzących pozwala przeprowadzić operację nosa w części kostnej. Ta metoda pozwoliła mi pozbyć się dłuta i młotka w pracy na częściach kostnych nosa. Kość możemy delikatnie nacinać, gładzić, modelować. To sprawia, że operacja jest mniej inwazyjna, bardziej precyzyjna i wyniki leczenia są bardziej przewidywalne. Metodę piezo stosuję w operacjach nosa zewnętrznego i przegrody w codziennej praktyce od 2016 roku.