Masz problemy z oddychaniem przez nos, uczucie wiecznego kataru, zaburzenia węchu? Jednocześnie nie odpowiada Ci wygląd Twojego nosa? Wydaje Ci się, że nos nie pasuje do Twojej twarzy? To najczęstsze powody poszukiwania skutecznej metody zabiegowej, która rozwiąże problemy estetyczne i funkcjonalne dotyczące budowy nosa.

Nos stanowi początek drogi oddechowej, co ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego układu oddechowego. Jednocześnie nos znajduje się w centralnym miejscu na twarzy i ma znaczenie dla jej wyglądu. Zarówno trudności w oddychaniu przez nos, jak i deformacja jego budowy zewnętrznej mogą znacząco pogarszać  Twoje samopoczucie i komfort życia na co dzień.

Rynoseptoplastyka – dla kogo ?

Do operacji plastycznej nosa kwalifikuję Pacjentów, którzy mają problemy z oddychaniem przez nos. Także tych, u których nos swoim wyglądem oraz wielkością nie pasuje do reszty twarzy. Są pośród nich osoby z pourazowymi i pooperacyjnymi deformacjami nosa. Najczęściej zgłaszają się do mnie pacjenci, którzy mają nos krzywy, garbaty, siodłowy, a także ci, który mają szeroki, wystający czy asymetryczny wierzchołek (czubek) nosa.

Operacja plastyczne i funkcjonalna nosa  – koncepcja leczenia

Nowoczesna koncepcja korekcji nosa obejmuje operację o charakterze czynnościowo – estetycznym. Oznacza to, że podstawowym celem tego leczenia jest przywrócenie prawidłowej czynności nosa (np. oddychania, węchu itp.) oraz korekcja zdeformowanego nosa zewnętrznego. Operacja plastyczna nosa nie ogranicza się więc jedynie do poprawy jego wyglądu zewnętrznego, ale obejmuje także inne elementy. Zaliczyć do nich można leczenie skrzywienia przegrody nosa i przerostu małżowin nosowych. Takie podejście do problemu pozwala osiągnąć najlepszy rezultat funkcjonalny i estetyczny.

W założeniach tej koncepcji rynoseptoplastyki (korekcji nosa) leży także, możliwie najmniejsza, inwazyjność zabiegu, czyli:

  • zachowanie możliwie niezmienionych struktur nosa,
  • przemieszczenie istniejących tkanek zamiast ich usuwania,
  • zachowanie struktur kostnych i chrzęstnych w nosie w celu podparcia poprawionych tkanek miękkich.

Zgodnie z zasadą minimalnej inwazyjności, do operacji wykorzystuję najnowsze techniki operacyjne z użyciem endoskopów, urządzeń do piezochirurgii,  radiochirurgii, a także systemu shaver (z odpowiednimi końcówkami do małoinwazyjnej rynoplastyki).

Tego typu rozwiązania pozwalają na ograniczenie zakresu i czasu zabiegu, co ma wpływ na poprawę efektów leczenia i skrócenie okresu rekonwalescencji.

Konsultacja przed zabiegiem

Zanim zdecydujesz się na rynoseptoplastykę, dowiedz się jak najwięcej o klinice i chirurgu, który ma przeprowadzić zabieg. Zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie internetowej, sprawdź opinie pacjentów i umów się na konsultację.

Podczas bezpośredniej rozmowy z lekarzem przedstaw swoje oczekiwania dotyczące niepokojących objawów oraz wyglądu nosa po zabiegu. Precyzyjne określenie, jak chcesz by wyglądał Twój nos po operacji pomoże chirurgowi zaproponować rozwiązania najbardziej zbliżone do Twoich wymagań. Tutaj warto zauważyć jedną rzecz. Może się okazać, że to czego oczekujesz od operatora, jest niemożliwe do wykonania. Profesjonalny chirurg rzeczowo przedstawi Ci możliwości korekcji oraz leczenia problemów zdrowotnych, a także poinformuje Cię o ograniczeniach. Konsultacja ma na celu przygotowanie Cię do zabiegu oraz podjęcie świadomej decyzji.

Jak przebiega operacja nosa i rekonwalescencja?

Operację plastyczną nosa wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (pełnej narkozie) i trwa ona najczęściej od 2 do 3 godzin.

W okresie pooperacyjnym poza zewnętrznym opatrunkiem stabilizującym zakładamy do nosa delikatne opatrunki z gąbki, które są usuwane w pierwszej dobie po zabiegu. Opatrunek zewnętrzny utrzymujemy do 10 – 12 dni. Po operacji mogą pojawić się obrzęki twarzy i zasinienia skóry pod oczyma, które ustępują po kilku dniach.

Podczas pierwszych dwóch tygodni po zabiegu możesz odczuwać nieznaczny ból, problemy z węchem. Pamiętaj o stosowaniu się do otrzymanych zaleceń dotyczących higieny nosa oraz trybu życia oraz o regularnych kontrolach.

Prowadzę od wielu lat małoinwazyjne zabiegi rynoseptoplastyki. W swojej pracy jasno określam możliwości jakie daje operacja funkcjonalno-estetyczna nosa. Rozmowa z pacjentem na etapie wywiadu wstępnego jest tutaj niezwykle ważna. Dlatego jeśli masz szczegółowe pytania i chcesz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób mogę pomóc zadzwoń i umów się na konsultację.