Masz ciągłe poczucie zatkanego nosa i trudności w oddychaniu? Męczą Cię bóle głowy, częste kichanie? Odczuwasz zaburzenia węchu lub masz problemy z nocnym chrapaniem?

Takie objawy mogą świadczyć o polipach w nosie czyli łagodnym przerośnięciem błony śluzowej nosa, które może być spowodowane odczynem zapalanym lub alergicznym. Polipy nosa są wskazaniem do leczenia operacyjnego metodą endoskopową z jednocześnie prowadzonym leczeniem farmakologicznym.

Dla kogo leczenie i usuwanie polipów metodą FESS?

Do zabiegu kwalifikuję pacjentów, którzy mają problemy z oddychaniem przez nos, zaburzenia węchu i smaku, bóle głowy, zaleganie wydzieliny w nosie lub jej spływanie po tylnej ścianie gardła.

W zaawansowanych przypadkach, polipy mogą całkowicie wypełnić jamę nosową, co prowadzi do ucisku, a także zniekształcenia struktur nosa. Zdarza się również, że na leczenie tą metodą zgłaszają się pacjenci po operacyjnym usuwaniu polipów tradycyjną metodą (jedno lub wielokrotnym).

Usuwanie polipów metodą FESS – koncepcja leczenia

Nowoczesna, endoskopowa operacja polipów nosa i zatok połączona z odpowiednim leczeniem farmakologicznym zdecydowanie ograniczają ryzyko nawrotu polipów nosa. Zabieg przeprowadza się pod kontrolą endoskopowej kamery, która pozwala na bardzo precyzyjne usunięcie polipów nosa za pomocą innowacyjnego urządzenia tnąco-ssącego tzw. shavera. Połączenie dwóch urządzeń, kamery i shavera pozwala na bardzo precyzyjne oczyszczenie nosa i zatok z polipów. Jednocześnie zmniejsza inwazyjność zabiegu, skraca jego czas i ogranicza ryzyko powikłań okołooperacyjnych.

Konsultacja przed zabiegiem

Zanim zdecydujesz się na zabieg, zapoznaj się z informacjami na temat wybranej kliniki. Sprawdź, jakie metody leczenia są w niej stosowane i jakim sprzętem dysponuje placówka. Sprawdź również opinie pacjentów, zanim umówisz się na konsultację. Przed zabiegiem lekarz przeprowadzi z Tobą  szczegółowy wywiad, a także wykona rynoskopię, czyli obejrzy wnętrze Twojego nosa.

Kolejnym badaniem, które zostanie u Ciebie przeprowadzone będzie endoskopowe badanie jamy nosowej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o usunięciu polipów konieczne będzie wykonanie tomografii komputerowej zatok.

Jak przebiega zabieg i rekonwalescencja?

Operacja endoskopowa metodą FESS pozwala skutecznie usunąć zmiany polipowate z nosa i zatok. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą endoskopowej kamery i polega na wprowadzeniu do nosa shavera, czyli specjalnego urządzenia tnąco-ssącego, które najpierw odcina polipowate przerosty tkanek, a następnie odsysa je z pola operacyjnego do ssaka.

Zabieg zostanie przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym. Endoskopowe usuwanie polipów metodą FESS zazwyczaj przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia. Co bardzo ważne, podczas zabiegu zostanie pobrany fragment chorobowo zmienionej tkanki i przesłany do badań histopatologicznych, aby wykluczyć ryzyko nowotworu.

Po zabiegu stosuje się delikatne opatrunki żelowe lub z wchłanialnej gąbki, które nie wymagają usuwania po operacji. Pobyt w szpitalu jest zredukowany do 24 godzin. Bardzo ważne jest, aby po zabiegu ograniczyć aktywność fizyczną przez co najmniej 2 tygodnie.

Jeżeli masz problem z polipami w nosie lub zatokach przynosowych, prawdopodobnie możesz kwalifikować się do zabiegu endoskopowej operacji uch usunięcia. Zadzwoń i umów się na konsultacje przedzabiegowe. Zadzwoń i zarezerwuj termin. Podczas konsultacji odpowiem na wszystkie pytania