Zadzwoń: 32 783 73 00 Zadzwoń do mnie : 32 783 73 00
Usunięcie migdałków metodą koblacji
Migdałki podniebienne stanowią część układu chłonnego. Pełnią funkcję ochronną przed zakażeniami górnych i dolnych dróg oddechowych oraz biorą udział w nabywaniu odporności, szczególnie w wieku dziecięcym. Duża aktywność migdałków jest przyczyną ich częstych infekcji, co często prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego i wymaga leczenia operacyjnego. Czy wiesz, że według statystyk usunięcie migdałków należy do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie?
Dla kogo leczenie operacyjne?
Pomimo tak ważnych funkcji jaką pełnią migdałki, często spotykam pacjentów, u których rozważam usunięcie migdałków. Do leczenie operacyjnego zazwyczaj kwalifikuję pacjentów, którzy cierpią na:
- nawracające bakteryjne zakażenia migdałków (3 – 5 w ciągu roku),
- ropień i nacieki zapalne okołomigdałkowe,
- ropna wydzielina w migdałkach podczas kilku kolejnych badań pacjenta,
- obecność w migdałkach bakterii, które mogą powodować stany zapalne serca, nerek stawów,
- utrudnione oddychanie i przełykanie, bezdechy senne przez przerośnięte migdałki,
- inne choroby, w których obecność przewlekłego zapalenia migdałków może nasilać dolegliwości: cukrzyca, RZS, choroby zastawek serca, zapalenie nerek i inne,
- podejrzenie nowotworu migdałka.
Operacja migdałków – uważaj na powikłania !
Pomimo tego, że usunięcie migdałków jest podstawową procedurą laryngologiczną, wiadomo, że zabieg jest obarczony znamiennym ryzykiem wystąpienia powikłań. Do najczęstszych należą:
- ból w czasie operacji,
- krwawienie w czasie operacji,
- ból gardła po operacji (może się utrzymywać do kilku tygodni po zabiegu),
- krwawienie z gardła – może się pojawić do 2 tygodni po operacji,
- zaburzenia połykania lub mowa nosowa,
- zakażenia bakteryjne prowadzące do powstania ropnia gardła lub ropowicy szyi (są to stany wymagające ponownej hospitalizacji),
- zaburzenia smaku,
- obrzęk podniebienia miękkiego i języczka (może prowadzić do duszności).
Tonsillectomia metodą koblacji
Toprecyzyjne i małoinwazyjne usuwanie migdałków.
Koncepcja i przebieg leczenia
Tonsillektomia to zabieg laryngologiczny polegający na usunięciu (wyłuszczeniu) migdałków podniebiennych. Dzięki moim zagranicznym doświadczeniom do operacji migdałków od 2010 roku wykorzystuję innowacyjną metodę koblacji (chirurgii plazmowej tkanek miękkich). Jest to nowoczesna technika operacyjna najbardziej rozpowszechniona w USA. Koblacja umożliwia precyzyjne usuwanie migdałków, redukcję i koagulację tkanek migdałka dzięki działaniu fali elektromagnetycznej o niskiej, łagodnej dla otoczenia temperaturze (40 – 60°C). Korzyści ze stosowanej metody to:
- zmniejsza krwawienie w czasie zabiegu, ogranicza ból pooperacyjny,
- skraca czas operacji i gojenia się rany pooperacyjnej w porównaniu z metodami tradycyjnymi lub z użyciem lasera,
- umożliwia szybki powrót chorego do normalnej aktywności i krótki pobyt w szpitalu.
W tej metodzie koblacji używamy jednorazowych, sterylnych końcówek roboczych, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo zabiegu. Operacja jest wykonywana w warunkach bloku operacyjnego w znieczuleniu ogólnym. Trwa od 20-40 minut, a pobyt w szpitalu jest ok. 24 godzinny. W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia powikłań należy dochować najwyższej staranności w przygotowaniu pacjenta do zabiegu, przeprowadzeniu zabiegu według najnowszych standardów operacyjnych i zastosowaniu odpowiednich zaleceń pooperacyjnych.
Okres rekonwalescencji po zabiegu koblacji trwa ok. 2 tygodni wiąże się z ograniczonym wysiłkiem fizycznym, stosowaniem odpowiedniej diety i przestrzegania zaleceń pooperacyjnych..
Potrzebujesz więcej informacji na temat usunięcia migdałków nowoczesną metodą koblacji? Zapraszam do kontaktu.
Częste pytania i odpowiedzi
Pobyt w szpitalu jest ok. 20- 24 godzinny. Okres rekonwalescencji ok. 2 tygodnie.
Przebieg pooperacyjny wiąże się z bólem gardła. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego każdy znosi to nieco inaczej. średnio dolegliwości bólowe utrzymują się ok. 3 tygodnie przy tradycyjnej metodzie operacyjnej oraz ok. 10 – 12 dni przy metodzie koblacji.
Najpoważniejszym powikłaniem operacji jest krwawienie z gardła, które może wystąpić u ok. 5 – 6 % pacjentów w tradycyjnej metodzie operacyjnej. Natomiast u ok. 2 – 3% pacjentów w metodzie koblacji. Krwawienie może występować do 2 tygodni po operacji.
Nie. Ryzyko infekcji dróg oddechowych po usunięciu migdałków, które są w przewlekłym stanie zapalnym jest mniejsze niż przed operacją. Ważne jest, aby dokładnie zbadać migdałki przed zabiegiem i postawić właściwą kwalifikację do operacji.
Nie. Nie ma takiego wymogu. Ze względu na zaawansowane procesy sterylizacyjne oraz stosowanie do koblacji jednorazowych końcówek nie ma konieczności szczepienia przeciwko WZW typu B przed operacją usunięcia migdałków. Osobiście uważam jednak, że korzystnie jest, aby każda osoba była zaszczepiona ze wskazań ogólnozdrowotnych. Niezależnie czy ma być przeprowadzona operacja, czy nie.