Perforacja przegrody nosa – mała „dziura” – duży problem!

perforacja przegrody nosa

Ludzkie ciało jest piękne wtedy, kiedy jest zdrowe. To samo dotyczy nosa – dlatego piękny nos musi być przede wszystkim zdrowy. Kwestia estetyki jest istotna dla każdego z nas. Jako laryngolog z wieloletniej praktyki wiem, że jeszcze ważniejsze jest prawidłowe funkcjonowanie nosa. To dzięki niemu możemy swobodnie oddychać czy odczuwać zapachy. Osoby z pięknym nosem, który źle funkcjonuje, często niestety bardzo cierpią. Jednym z problemów, który może istotnie zaburzać funkcję nosa jest ubytek (perforacja) przegrody nosa. Potocznie mówiąc „dziura w nosie” może nam przysporzyć wiele kłopotów. 

Co może być przyczyną ubytku przegrody nosa ?

Niestety perforacje przegrody nosa zdarzają najczęściej się po operacjach przegrody nosa, jako powikłanie pozabiegowe. Ponadto perforacja przegrody nosa bywa wynikiem urazów (także dłubania w nosie czy częstej elektrokoagulacji krwawień z nosa) lub nadmiernego używania kropli do nosa. 

Innymi przyczynami są: 

 • przewlekłe stany zapalne w nosie i zatokach
 • inwazje grzybicze
 • nowotwory
 • choroby ogólnoustrojowe (np. sarkoidoza lub toczeń)
 • narażenie w pracy na lotne substancje chemiczne
 • narkotyki zażywane donosowo (np. kokaina)

Co istotne: U dzieci najczęstszą przyczyną ich wystąpienia są urazy spowodowane przez… dłubanie w nosie. Z tego względu należy bezwzględnie oduczać je tego nawyku!

Gwiżdżący nos! 

Przyczyniając się do zaburzenia i zmiany przepływu powietrza, perforacje powodują upośledzenie fizjologii nosa, co skutkuje występowaniem m.in. 

 • krwawień
 • świstów
 • bólów głowy
 • wysychania śluzówki 
 • generalnych problemów z oddychaniem
 • upośledzenia węchu

Niewielka perforacja w przedniej części nosa może powodować wydobywanie dźwięku podobnego do gwizdu, słyszalne w czasie wdychania lub wydychania powietrza przez nos. Nieleczone perforacje mogą prowadzić nawet do ciężkich deformacji – zmiany kształtu lub zapadnięcia nosa zewnętrznego!

dziura w nosie

Dziura w nosie – Czy to można leczyć ?

Leczenie perforacji przegrody nosa można podzielić na zachowawcze lub operacyjne.  

Pierwszej kolejności staramy się usunąć przyczynę, która doprowadziła do powstania perforacji, np.:

 • leczymy choroby ogólnoustrojowe, zapalne lub nowotworowe
 • unikamy manipulacji w nosie
 • odstawiamy krople do nosa czy narkotyki 

W dalszym etapie rozważamy leczenie zachowawcze, tj. miejscowe leczenie przeciwzapalne, nawilżające, regenerujące błonę śluzową nosa. W większości przypadków takie leczenie nie powoduje zamknięcia perforacji, ale zmniejsza towarzyszące temu objawy i zapobiega powiększeniu się ubytku.

Ostatecznie zamknięcie perforacji odbywa się tylko operacyjnie. W zależności od miejsca i wielkości ubytku wykonuje się różne operacje, w czasie których pokrywa się ubytek płatami błony śluzowej z ochrzęstną lub okostną i pozostawia do wygojenia przez kilka tygodni po operacji. 

Od kilku lat prowadzone są także próby zastosowania komórek macierzystych w tych zabiegach. Przed kilkoma laty nasz ośrodek także brał udział w tego typu zabiegach. Niestety na powszechne stosowanie tej metody będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

operacja perforacji przegrody nosa

Perforacja przegrody nosa – Gdzie leczyć ? Ważny wybór ! 

Chciałbym podkreślić, że perforacja przegrody nosa jest istotnym problemem zdrowotnym, który w większości wypadków wymaga leczenia. Leczenie obejmuje wielokierunkowe zindywidualizowane działania, które powinny być prowadzone wyłącznie w ośrodkach, które mają doświadczenie w leczeniu takich schorzeń. W innym przypadku wyniki leczenia są bardzo niepewne.

Od ok. 10 lat zajmuję się leczeniem ubytków przegrody nosa. W Szpitalu Angelius prowadzę zarówno leczenie zachowawcze, jak i operacyjne. Serdecznie zapraszam na konsultację, podczas której przeprowadzę stosowne badania, zdiagnozuję Państwa problem i zaproponuję najskuteczniejszą i bezpieczną metodę leczenia.