Ludzkie ciało jest piękne wtedy, kiedy jest zdrowe. To samo dotyczy nosa – dlatego piękny nos musi być przede wszystkim zdrowy. Kwestia estetyki jest istotna dla każdego z nas. Jako laryngolog z wieloletniej praktyki wiem, że jeszcze ważniejsze jest prawidłowe funkcjonowanie nosa. To dzięki niemu możemy swobodnie oddychać czy odczuwać zapachy. Osoby z pięknym nosem, który źle funkcjonuje, często niestety bardzo cierpią. Jednym z problemów, który może istotnie zaburzać funkcję nosa jest ubytek (perforacja) przegrody nosa. Potocznie mówiąc „dziura w nosie” może nam przysporzyć wiele kłopotów.
Co może być przyczyną ubytku przegrody nosa ?
Niestety perforacje przegrody nosa zdarzają najczęściej się po operacjach przegrody nosa, jako powikłanie pozabiegowe. Ponadto perforacja przegrody nosa bywa wynikiem urazów (także dłubania w nosie czy częstej elektrokoagulacji krwawień z nosa) lub nadmiernego używania kropli do nosa.
Innymi przyczynami są:
- przewlekłe stany zapalne w nosie i zatokach
- inwazje grzybicze
- nowotwory
- choroby ogólnoustrojowe (np. sarkoidoza lub toczeń)
- narażenie w pracy na lotne substancje chemiczne
- narkotyki zażywane donosowo (np. kokaina)
Co istotne: U dzieci najczęstszą przyczyną ich wystąpienia są urazy spowodowane przez… dłubanie w nosie. Z tego względu należy bezwzględnie oduczać je tego nawyku!
Gwiżdżący nos!
Przyczyniając się do zaburzenia i zmiany przepływu powietrza, perforacje powodują upośledzenie fizjologii nosa, co skutkuje występowaniem m.in.
- krwawień
- świstów
- bólów głowy
- wysychania śluzówki
- generalnych problemów z oddychaniem
- upośledzenia węchu
Niewielka perforacja w przedniej części nosa może powodować wydobywanie dźwięku podobnego do gwizdu, słyszalne w czasie wdychania lub wydychania powietrza przez nos. Nieleczone perforacje mogą prowadzić nawet do ciężkich deformacji – zmiany kształtu lub zapadnięcia nosa zewnętrznego!
Dziura w nosie – Czy to można leczyć ?
Leczenie perforacji przegrody nosa można podzielić na zachowawcze lub operacyjne.
Pierwszej kolejności staramy się usunąć przyczynę, która doprowadziła do powstania perforacji, np.:
- leczymy choroby ogólnoustrojowe, zapalne lub nowotworowe
- unikamy manipulacji w nosie
- odstawiamy krople do nosa czy narkotyki
W dalszym etapie rozważamy leczenie zachowawcze, tj. miejscowe leczenie przeciwzapalne, nawilżające, regenerujące błonę śluzową nosa. W większości przypadków takie leczenie nie powoduje zamknięcia perforacji, ale zmniejsza towarzyszące temu objawy i zapobiega powiększeniu się ubytku.
Ostatecznie zamknięcie perforacji odbywa się tylko operacyjnie. W zależności od miejsca i wielkości ubytku wykonuje się różne operacje, w czasie których pokrywa się ubytek płatami błony śluzowej z ochrzęstną lub okostną i pozostawia do wygojenia przez kilka tygodni po operacji.
Od kilku lat prowadzone są także próby zastosowania komórek macierzystych w tych zabiegach. Przed kilkoma laty nasz ośrodek także brał udział w tego typu zabiegach. Niestety na powszechne stosowanie tej metody będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.
Przetoka w nosie – czyli skąd się bierze dodatkowy otwór w nosie?
Przetoka w nosie może zostać zauważona nawet przypadkowo podczas rutynowego badania laryngologicznego. Początkowo pacjent może nie odczuwać typowych objawów, jednak pozostawiona otwarta przetoka w nosie może z czasem zwiększać swoje wymiary i powodować nieprzyjemne dolegliwości. Często pacjenci zgłaszają się do specjalisty po pomoc, a objawy, które przedstawiają, mogą sugerować inne schodzenia. Skarżą się bowiem na bóle głowy, częste krwawienia z nosa oraz nadmierne wysychanie błony śluzowej nosa. Zaburzona fizjologia nosa i jego funkcji wcale nie ułatwia specjaliście zadania. Dopiero doświadczony laryngolog zorientuje się, że przyczyną problemów pacjenta będzie nic innego, jak właśnie przetoka w nosie.
Ten „dodatkowy otwór” w Twoim nosie może powstawać na różnym podłożu. Częstą przyczyną ubytku w przegrodzie nosowej jest trudny do pozbycia się nawyk dłubania w nosie. Drażnienie palcem błony śluzowej może prowadzić do urazów, a w efekcie do powstania czegoś, co określamy jako perforacja w przegrodzie nosowej. Niestety na tym etapie, kiedy już doszło do powstania przetoki, samo pozbycie się brzydkiego nawyku nie rozwiąże problemu. Konieczne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego, aby zamknąć dodatkowy otwór w przegrodzie nosowej pacjenta.
Dlaczego powstaje przetoka w nosie?
Przetoka w nosie, określana także jako perforacja przegrody nosowej to otwór, który powstaje na różnym podłożu. Jego przyczyną może być nie tylko dłubanie w nosie, ale również nadużywanie kropli do nosa. Leki na katar, zwłaszcza te dostępne bez recepty, są często nadużywane przez pacjentów. Przynoszą ulgę podczas przeziębienia lub alergii, kiedy swoim działaniem obkurczają błonę śluzową. Niestety na ulotce leku można znaleźć dopisek, że leki te nie powinny być stosowane więcej niż kilka dni. W rzeczywistości pacjenci stosują je miesiącami, doprowadzając do powstania otworu – tak powstaje przetoka w nosie. W skrajnych przypadkach całkowite zniszczenie przegrody nosowej może nawet doprowadzić do zapadnięcia się szkieletu nosa.
Taka przetoka w nosie może być również spowodowana urazami, inwazjami grzybiczymi, zażywaniem narkotyków oraz rozwijającymi się procesami nowotworowymi. Pacjenci, którzy w swojej pracy zawodowej są narażeni na działanie chemikaliów, również mogą doświadczyć tego problemu, jakim jest przetoka w nosie – perforacja przegrody nosowej. Niestety wiele chorób, jak cukrzyca, celiakia czy sarkoidoza może wpływać na procesy gojenia się tkanek i ich regenerację. W związku z tym łatwiej dochodzi do powstawania urazów, nadżerek czy owrzodzeń, które nieleczone przekształcają się w bardziej poważne formy.
Perforacja przegrody nosowej – kiedy najlepiej ją leczyć?
Odpowiedź brzmi – jak najszybciej! Nieleczona przetoka w nosie może być przyczyną uporczywych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Może prowadzić do nawracających infekcji, chrapania, świstów w nocy, a także bólów głowy i zmęczenia, które wynika z niedotlenienia organizmu. Im szybciej zdecydujemy się na leczenie przetoki w nosie, tym szybciej pozbędziemy się tych uciążliwych problemów. Jednak zanim do tego dojdziemy, ważne jest, aby uporać się z przyczyną, która doprowadziła do powstania perforacji w przegrodzie nosowej. Mowa tutaj o nieustabilizowanych chorobach ustrojowych, procesie nowotworowym czy też zażywaniu narkotyków lub nadużywaniu leków. Dopiero w kolejnym kroku można podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu, który ma na celu zamknięcie otworu, jakim jest przetoka w nosie.
Perforacja przegrody nosa – Gdzie leczyć ? Ważny wybór !
Chciałbym podkreślić, że perforacja przegrody nosa jest istotnym problemem zdrowotnym, który w większości wypadków wymaga leczenia. Leczenie obejmuje wielokierunkowe zindywidualizowane działania, które powinny być prowadzone wyłącznie w ośrodkach, które mają doświadczenie w leczeniu takich schorzeń. W innym przypadku wyniki leczenia są bardzo niepewne.
Od ok. 10 lat zajmuję się leczeniem ubytków przegrody nosa. W Szpitalu Angelius prowadzę zarówno leczenie zachowawcze, jak i operacyjne. Serdecznie zapraszam na konsultację, podczas której przeprowadzę stosowne badania, zdiagnozuję Państwa problem i zaproponuję najskuteczniejszą i bezpieczną metodę leczenia.