Kaszel poinfekcyjny – przyczyny i leczenie

kaszel poinfekcyjny

Kaszel bywa bardzo męczącym objawem choroby. Ciągłe odkrztuszanie wydzieliny lub uczucie podrażnienia w drogach oddechowych, nie pozwala skupić się na wykonywanych czynnościach, a niekiedy nawet zasnąć. Dodatkowo nie możesz się doczekać, kiedy choroba przeminie, a wraz z nią – kaszel. Co się dzieje w sytuacji, kiedy objawy infekcji zniknęły, ale wciąż męczy Cię drażnienie w drogach oddechowych? Prawdopodobnie te objawy mogą sygnalizować, że męczy Cię tzw. kaszel poinfekcyjny.

Skąd się bierze kaszel poinfekcyjny?

Kaszel, jako jeden z podstawowych mechanizmów obrony układu oddechowego, pozwala na oczyszczanie dróg oddechowych. Ponieważ jednym z zalegających czynników może być wydzielina w trakcie infekcji – kaszel jest bardzo częstym przejawem choroby.

Kaszel poinfekcyjny, jak sama nazwa wskazuje, ma swój początek po przebytej infekcji. Najczęściej pojawia się po ostrym zapaleniu dróg oddechowych, podczas którego dochodzi do stanu zapalnego na poziomie komórkowym. Ta z kolei powoduje niszczenie komórek nabłonka oddechowego. Co się dzieje wtedy?

– zaburzenia produkcji wydzieliny

– zaleganie powstałego, gęstego śluzu

– odsłonięcie receptorów kaszlowych

W efekcie pojawia się uczucie ciągłego podrażnienia, ponieważ receptory kaszlowe stają się nadreaktywne na bodźce, nawet o słabym nasileniu. 

Dodatkowo, jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy – ciągnący się kaszel może go nasilać. A w efekcie, procesy regeneracji nabłonka będą się przedłużały, a kaszel poinfekcyjny utrzymywał.

przewlekły kaszel

Ile trwa kaszel poinfekcyjny?

Prawdopodobnie najbardziej uciążliwą, ale i charakterystyczną cechą kaszlu poinfekcyjnego jest jego czas trwania. Zazwyczaj utrzymuje się około 6-8 tygodni

Jak rozpoznać kaszel poinfekcyjny?

Długi okres utrzymywania się kaszlu poinfekcyjnego może stwarzać podobieństwo do objawów innych chorób. Dlatego schematem stosowanym w diagnostyce kaszlu poinfekcyjnego jest wykluczenie innych jednostek chorobowych, które przejawiają się kaszlem utrzymującym się nawet kilka tygodni. 

W związku z tym, z jakimi chorobami może zostać pomylony kaszel poinfekcyjny?

– astma oskrzelowa

– krztusiec

– refluks żołądkowo-przełykowy

– zespół kaszlowy górnych dróg oddechowych

A ponadto także inne choroby, w których nadreaktywność oskrzeli manifestuje się kaszlem, np. niewydolność serca. 

Dodatkowo, na podstawie wywiadu lekarskiego, lekarz ustali, czy w ostatnim czasie przebyta została infekcja górnych dróg oddechowych i wykluczy inne przyczyny. Ponadto może zlecić badanie RTG klatki piersiowej – prawidłowy obraz radiologiczny płuc będzie potwierdzeniem dla kaszlu poinfekcyjnego. 

Leczenie kaszlu poinfekcyjnego

Niewątpliwie leczenie kaszlu poinfekcyjnego wymaga czasu. Jest to spowodowane tym, że zniszczony nabłonek oddechowy musi się zregenerować, a jest to długotrwały proces. Dlatego w początkowych etapach leczenia zwraca się uwagę na leczenie objawowe i metody niefarmakologiczne, takie jak:

  • Przyjmowanie dużej ilości płynów
  • Nawilżanie powietrza
  • Stosowanie środków powlekających drogi oddechowe

Kaszel poinfekcyjny powinien ustąpić samoistnie. W innym przypadku lekarz zaleci leki przeciwkaszlowe, zmniejszające reaktywność oskrzeli.