Menopauza, a chrapanie – czy chrapanie może pojawić się z wiekiem?

Wielu z nas dowiedziało się o chrapaniu dopiero w późniejszych latach swojego życia. Przyjęło się twierdzenie, że zdecydowanie częściej chrapią mężczyźni. Badania również potwierdzają tę tezę. Prawdą jest jednak to, że ilość chrapiących kobiet rośnie wraz z ich wiekiem. Menopauza, a chrapanie – czy przekwitanie ma wpływ na chrapanie u kobiet?

menopauza a chrapanie co ma wspólnego

Dlaczego chrapiemy? Czy menopauza powoduje chrapanie?

Powodów chrapania może być wiele. Do przyczyn wydawania z siebie tych uciążliwych dźwięków możemy zaliczyć m.in.:

– otyłość lub nadwagę,

– alergię,

– zatkany nos podczas choroby.

– skrzywioną przegrodę nosową,

– przerost migdałków,

– obniżone napięcie mięśni języka oraz gardła,

– palenie papierosów,

– stosowanie antydepresantów, leków uspokajających oraz zwiotczających mięśnie,

– niedrożny nos np. z powodu obecności polipów.

Jak widać – przyczyn chrapania może być wiele. W niektórych przypadkach chrapanie może ustąpić samodzielnie. Jeśli wyleczymy się z przeziębienia, które spowodowało niedrożność nosa – wydawanie z siebie dźwięków podczas snu powinno się zakończyć. Poznanie przyczyny chrapania jest istotne, aby zapobiegać bezdechowi sennemu – groźnemu powikłaniu chrapania. W wyżej wymienionych przyczynach nie znaleźliśmy przekwitania – czy menopauza i chrapanie mają jednak coś wspólnego?

Menopauza, a chrapanie – dlaczego kobiety zaczynają chrapać?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, że wszyscy w późniejszym wieku będziemy chrapać. Wiele zależy od naszego stanu zdrowia oraz stylu życia. Istnieje jednak pewne prawdopodobieństwo, że menopauza i chrapanie mają coś wspólnego. Kobiety wkraczające w okres klimakterium zmagają się bowiem ze zmianami w układzie hormonalny. Nie jest to bez znaczenia dla napięcia tkanek. Przemiany hormonalne, które prowadzą do zwiotczenia tkanek, mogą przyczyniać się również do rozpoczęcia chrapania. Jest to związane z wiotkością struktur gardła, które zapadając się, utrudniają przepływ powietrza. Luźniejsze ściany gardła są bardziej podatne na wibracje, kiedy oddychamy podczas snu – co prowadzi do wydawania tych charakterystycznych, chrapliwych odgłosów. 

menopauza a chrapanie dlaczego kobiety chrapią klimakterium

Nie tylko menopauza powoduje chrapanie…

Chociaż zmiany hormonalne w trakcie przekwitania mogą w dużym stopniu przyczynić się do rozpoczęcia chrapania, to menopauza nie jest jedynym powodem. Wraz z wiekiem oraz zmianami w organizmie, zwiększa się również tendencja do tycia. Zmniejszona ilość ruchu również przyczynia się do gromadzenia dodatkowych kilogramów. Nie sposób nie połączyć tych kropek – otyłość także prowadzi do chrapania. Morał z tej zależności jest jeden – wraz z wiekiem nie można zapominać o prawidłowym odżywianiu oraz aktywności fizycznej. Dzięki temu nie tylko zapobiegamy nadwadze, ale również chorobom, które się z nią wiążą. Mowa tutaj m.in.: o cukrzycy, nadciśnieniu, miażdżycy, a nawet zawałach serca.

Czy chrapanie da się leczyć?

Chrapanie, które nadchodzi wraz z wiekiem, jest dla wielu z nas nieuniknione. Nie mamy wpływu na cofnięcie spadku naprężenia tkanek. Możemy starać się zapobiegać chrapaniu spowodowanemu otyłością oraz nadwagą, poprzez zdrowy styl życia i odpowiednią dietę. Natomiast kiedy dojdzie do zwiotczenia tkanek gardła i podniebienia – samodzielnie nie damy rady tego cofnąć. Z pomocą przychodzą jednak nowoczesne metody leczenia chrapania. W zależności od przyczyny lekarz dobierze właściwy sposób leczenia. Przywrócenie prawidłowego napięcia tkanek to nie tylko komfort dla Twojego partnera i domowników, ale również zdrowszy sen dla Ciebie. Chrapanie powoduje, że rankiem jesteśmy zmęczeni, co prowadzi do rozdrażnienia i braku koncentracji. Jeśli rodzina skarży się, że przeszkadzasz im w spaniu – zgłoś się na wizytę do lekarza laryngologa. Wcześnie znaleziona przyczyna i wdrożone odpowiednie leczenie to komfort nie tylko dla Twoich bliskich, ale przede wszystkim dla Ciebie.