Jak usunąć polipy w nosie?

Nos pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie, dlatego wszelkie dolegliwości z jego strony potrafią utrudnić funkcjonowanie. Utrudnione oddychanie czy zaburzony zmysł węchu są męczące, a takie właśnie objawy mogą dawać polipy w nosie. Chociaż nie są one groźne dla naszego zdrowia, ich obecność potrafi uprzykrzyć nawet tak prostą czynność, jaką jest oddychanie. Dobra wiadomość jest taka, że polipy w nosie można z łatwością usunąć – dowiedz się jak!

Uciążliwe zmiany w nosie – co to jest polip?

Polipy to miękkie guzki, będące nienowotworowym rozrostem tkanek. Ich kształt przypomina winogrono lub kroplę wody. Najczęściej pojawiają się w obrębie ujścia zatok do jamy nosowej, dlatego ich obecność powoduje zaburzenie cyrkulacji powietrza – w efekcie prowadząc do trudności w oddychaniu. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, a także mogą różnić się między sobą wielkością. Jeśli przyczyną polipów jest zaawansowany stan zapalny, ich wnętrze może wypełniać płyn surowiczy, co powoduje powiększenie zmian. W zaawansowanych przypadkach może nawet dojść do zniekształcenia struktur nosa, wynikających z rozrostu polipów.

Skąd się biorą polipy w nosie?

Przyczyn powstawania polipów w nosie może być wiele.  Uznaje się, że bezpośrednim podłożem jest przedłużający się stan zapalny w jamie nosowej. Stan zapalny nazywamy przewlekłym, kiedy trwa powyżej 12 tygodni. Stałe podrażnienie nabłonka oddechowego przyczynia się do zmiany jego komórek w komórki płaskie. Rozrastające się tkanki tworzą wtedy omawiane polipy w nosie. Do czynników zwiększających ryzyko powstania polipów nosa należą:

  1. astma, zwłaszcza postać aspirynowa,
  2. alergiczne lub grzybicze zapalenie zatok,
  3. mukowiscydoza,
  4. zespół Churga i Strauss,
  5. czynniki genetyczne.

Polipy w nosie – dolegliwości i objawy

Polipy w nosie to miękkie, ale bezbolesne guzkowate zmiany na błonie śluzowej nosa. W zależności od umiejscowienia mogą dawać różne objawy. Należą do nich m.in.:

  1. niedrożność nosa,
  2. łzawienie oczu,
  3. upośledzona zdolność węchu,
  4. ból głowy i/lub zębów,
  5. spływanie treści surowiczej po tylnej ścianie gardła,
  6. chrapanie.

Niedrożność nosa nie tylko powoduje kłopoty w oddychaniu, ale także utrudnia odprowadzenie treści surowiczej, której wydzielanie jest zwiększone podczas trwającego procesu zapalnego. Zaleganie wydzieliny w nosie może skutkować nawracającymi zakażeniami górnych dróg oddechowych. 

polipy-w-nosie

Jak usunąć polipy w nosie – poznaj nowoczesne metody!

Chociaż polipy w nosie są drobnymi zmianami, mogą przynosić wiele trudności w funkcjonowaniu. Na szczęście istnieją nowoczesne metody usuwania polipów i zapobiegania ich nawrotom. Dolegliwości wynikające z obecności tych zmian są wskazaniem do zastosowania endoskopowej operacji zatok, zwanej także operacją FESS. Użycie endoskopowej kamery pozwala na dokładne obejrzenie zmiany i usunięcie jej w całości. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, aby był jak najbardziej komfortowy dla pacjenta. Metoda FESS wyróżnia się wysoką precyzją, co w połączeniu z dobranymi preparatami farmakologicznymi, zapewnia wysoką skuteczność leczenia. Stosowanie nowoczesnych metod ogranicza również ryzyko nawrotu polipów w nosie.

Sposoby domowe

Domowe metody na polipy w nosie mogą być skuteczne szczególnie w przypadku alergii. Pierwszym krokiem jest eliminacja alergenu, który nasila reakcję układu odpornościowego. Aby złagodzić przekrwienie nosa, można skorzystać z łaźni parowej. Czasami w leczeniu polipów stosuje się witaminę D oraz olejek z drzewa herbacianego, chociaż ich skuteczność nie jest potwierdzona naukowo. Regularne stosowanie ziołowych płukanek, takich jak te zawierające skrzyp polny, może przynieść pozytywne efekty. Skrzyp polny jest uznawany za pomocny w leczeniu polipów nosa.