Piercing nosa – czy to dobry pomysł?

Kolczyki pojawiały się w różnych kulturach i stanowiły w nich zróżnicowaną rolę. Mogła to być przynależność do danej grupy, czy też sprawowanie konkretnej funkcji w danym społeczeństwie. Od wieków, aż do dzisiaj są również noszone ze względów estetycznych, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Kolczykami ozdabiamy różne części naszego ciała, niekoniecznie uszy. W tym artykule skupimy się na kolczykach w nosie – czy piercing nosa jest bezpieczny?

piercing nosa czy jest bezpieczny przekłuwanie nosa

Czym jest piercing?

 Piercing stanowi formę ozdabiania naszego ciała. Przekuwając skórę i pozostałe tkanki, robimy miejsce do wprowadzenia kolczyka. Sama procedura jest bardzo szybka, a popularne miejsca, które przekłuwamy, zazwyczaj nie krwawią. Ze względu na przerwanie ciągłości skóry, piercing zaliczamy do jednej z praktyk modyfikacji ciała. Ludzie decydują się na kolczyki z różnych względów, a także wybierają różnorodne miejsca ich umiejscowienia. Wśród osób z kolczykami spotkamy zarówno małe dzieci, jak i młodzież czy dorosłych. Zazwyczaj kolczyki spotkamy u kobiet, ale obecnie również wielu mężczyzn decyduje się na taką ozdobę ciała.

Piercing nosa – jak przekłuć nos?

 Popularnym sprzętem do kolczykowania uszu jest specjalnie do tego przeznaczone urządzenie, zwane również pistoletem. W przypadku przekłucia nosa nie stosujemy jednak takiej metody, ale nakłucie wykonujemy za pomocą igły iniekcyjnej bądź wenflonowej. Wybrane miejsce jest odkażane, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Ból podczas zabiegu jest nie tylko kwestią indywidualną, ale również zależy od wybranego miejsca, w którym będzie się znajdował kolczyk. Piercing nosa jest szybką procedurą, jeśli wykonuje go przeszkolona osoba. 

czy kolczyk w nosie jest bezpieczny piercing nosa

Czy przekuwanie nosa jest niebezpieczne? Piercing nosa w pigułce.

To czy piercing nosa jest bezpieczny, zależy w dużej mierze od salonu, z którego usług zechcemy skorzystać. Każde naruszenie ciągłości skóry wiąże się z potencjalnym ryzykiem zakażenia. Wykonywanie zabiegu w niesterylnych warunkach dodatkowo zwiększa to ryzyko. Miejsce przekłucia powinno być zdezynfekowane, tak samo, jak kolczyk przed założeniem. Osoba wykonująca nakłucie powinna robić to w jednorazowych rękawiczkach. 

To, jak szybko rana będzie się goiła, zależy od naszej pielęgnacji przekłutego miejsca po zabiegu, a także od jego lokalizacji. Nos jest dobrze ukrwioną strukturą. Zwłaszcza kolczyk noszony pomiędzy oczami tzw. bridge jest bolesny podczas przekłuwania. Dzieje się tak dlatego, że jest to dobrze ukrwiona okolica. Z tego samego względu może się wolniej goić i łatwiej o zakażenia w jej obszarze. Konsekwencją może być m.in. odrzucenie kolczyka. 

Czy warto robić piercing nosa?

Decyzja o wykonaniu kolczyka w nosie jest kwestią indywidualną. Nie jest to jednak całkowicie obojętne dla naszego zdrowia. Nieprawidłowo zagojone lub nieprawidłowo pielęgnowane miejsce nakłucia może być przyczyną stanu zapalnego. Piercing nosa powinien być wykonany w sterylnych warunkach, przez doświadczoną osobę. Wiele jednak zależy od organizmu i tego, jak przyjmie ozdobę, jaką jest kolczyk. Wykonywanie nakłucia podczas choroby czy stosowanie używek również może utrudniać oraz wydłużać czas gojenia się rany. Piercing nosa może zakończyć się także pojawieniem się ziarniny, czyli gęsto unaczynionej tkanki łącznej wypełniającej ubytki po uszkodzeniu. Wygląda ona nieestetycznie, zwłaszcza w tak widocznym miejscu, jakim jest nos. Jedyną możliwością pozbycia się tego mankamentu jest leczenie chirurgiczne.