Gwizdanie w nosie podczas oddychania – o czym może świadczyć?

Gwizdanie to umiejętność, którą nie każdy z nas posiada. Jedni gwiżdżą przez dziubek z ust, a inni na palcach. Gwizdanie jest świadomym odruchem, najczęściej jako reakcja lub zwrócenie czyjejś uwagi. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy z naszego organizmu wydostaje się samoistnie dźwięk gwizdania. Może się on pojawić jako gwizdanie w nosie podczas oddychania. O czym świadczy taki objaw i czy można to leczyć? Tego dowiesz się,  czytając poniższy artykuł!

gwizdanie w nosie podczas oddychania jakie są przyczyny

Nos – wyjątkowa część organizmu o wielu funkcjach

Nos kojarzymy przede wszystkim z oddychaniem. Jednak nie stanowi on jedynie drogi przepływu powietrza, ale odpowiada za jego nawilżanie i oczyszczanie. Błona śluzowa nosa pokryta jest nabłonkiem rzęskowym, który oczyszcza wdychane powietrze z drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Ma to przede wszystkim funkcję ochronną przed chorobami górnych dróg oddechowych i płuc. Bardzo ważnym zadaniem jest również ocieplanie i nawilżanie pobieranego z zewnątrz powietrza. Nos to także narząd zmysłu, który odpowiada za odczuwanie zapachów. W obrębie budowy błony śluzowej nosa możemy wyróżnić nabłonek węchowy z włóknami, które pobudzane przez różne zapachy, dostarczają odpowiednich sygnałów do naszego mózgu. Niestety, na skutek wielu chorób, funkcje nosa mogą zostać zaburzone. Np. podczas kataru ciężej oddycha nam się przez nos i mamy zaburzony zmysł węchu. Nie inaczej jest w przypadku zmysłu smaku, który podczas choroby może być osłabiony. Jakie mogą być przyczyny objawu, który pacjenci określają jako gwizdanie w nosie podczas oddychania?

Słyszę gwizdanie w nosie podczas oddychania – co mi jest?

Gwizdanie w nosie podczas oddychania to objaw, który z pewnością może niepokoić. Może być na tyle głośny, że ciężko go nie zauważyć, bo utrudnia nam skupienie i wprowadza w zakłopotanie w towarzystwie. Słyszalny świst może być wynikiem przepływu powietrza przez zwężone górne drogi oddechowe. Taka sytuacja będzie mieć miejsce w trakcie infekcji, której objawem jest zatkany nos. Obrzęk błony śluzowej będzie zmniejszał ujście dróg oddechowych i stanowił przeszkodę dla przepływu powietrza. Ono jednak przeciskając się przez niewielki otwór, może powodować wydawania dźwięku, słyszanego jako gwizdanie w nosie podczas oddychania. Inną i zdecydowanie bardziej poważną przyczyną tego dźwięku może być perforacja przegrody nosowej. Jest to defekt, który przyczynia się do przepływu powietrza pomiędzy obiema dziurkami nosa. Perforacja przegrody nosowej może powstać na skutek urazu, chorób nowotworowych lub jako powikłanie jatrogenne. Przewlekły stan zapalny nosa lub inwazje grzybicze także przyczyniają się do powstawania ubytków w przegrodzie nosowej. 

co zrobić kiedy słychać gwizdanie w nosie podczas oddychania

Perforacja przegrody nosowej, czyli to stąd gwizdanie w nosie podczas oddychania… 

Perforacja przegrody nosowej może być jedną z przyczyn powodujących gwizdanie w nosie podczas oddychania. Nie jest to jednak jedyny objaw. Pacjenci, których dotyczy ubytek przegrody nosowej, skarżą się również na:

– bóle głowy,

– krwawienia z nosa,

– nadmierne wysychanie śluzówki nosa,

– upośledzenie zmysłu węchu,

– problemy z oddychaniem, ból i pieczenie.

Leczenie perforacji przegrody nosowej jest możliwe przede wszystkim poprzez usunięcie przyczyny, jaką może być stosowanie niektórych leków, stan zapalny, infekcja grzybicza, a także dłubanie w nosie. Jako leczenie zachowawcze możemy zastosować preparaty miejscowe nawilżające, przeciwzapalne, a także regenerujące błonę śluzową nosa. Jednak leczenie farmakologiczne nie będzie w stanie całkowicie zamknąć powstałego w przegrodzie nosowej ubytku. Jest to możliwe jedynie za pomocą metod operacyjnych. Miejsce ubytku pokrywa się płatami błony śluzowej z ochrzęstną lub okostną, a czas całkowitego zagojenia trwa około kilku tygodni.