Swobodny oddech przez nos – nie każdy zna ten komfort

Oddychanie przez nos to komfort, o którym marzą niektórzy pacjenci. Swobodny oddech przez nos jest o wiele zdrowszy niż oddychanie przez usta. Nie zawsze jednak możemy go zaznać. Czasami przyczyny są tylko czasowe – jak katar czy obrzęk błony śluzowej z powodu alergii. Czasami jednak wymagają interwencji chirurgicznej, aby przywrócić normalny przepływ powietrza przez jamę nosową. Co mogę zrobić aby oddychać przez nos?

oddech przez nos jakie ma zalety

Dlaczego oddech przez nos jest najzdrowszy?

Nos pełni funkcję filtratora powietrza w naszym układzie oddechowym. Błona śluzowa jamy nosowej posiadarzęski, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń. Pokrywa ją śluz, który zbiera zanieczyszczenia, nie przepuszczając ich dalej. Dzięki temu, że oddychamy przez nos, powietrze, które dociera do naszych płuc jest nie tylko oczyszczone, ale także nawilżone. Co więcej, nos jest w stanie ocieplić wdychane powietrze do temperatury zbliżonej do ciepłoty ciała. Jak widać funkcje nosa są bardzo ważne dla naszego zdrowia oraz komfortu oddychania. Niestety nie zawsze możemy korzystać w pełni z jego możliwości. Każdy z nas wie, jak nieprzyjemnie jest funkcjonować z zatkanym nosem podczas choroby. Niestety wielu pacjentów musi borykać się z takim uczuciem nie tylko podczas przeziębienia, ale przez cały rok. 

Problemy z oddychaniem przez nos  

Do lekarza laryngologa często zgłaszają się pacjenci, którzy nie są w stanie oddychać przez nos. Może to być spowodowane nieprawidłowościami anatomicznymi, a także deformacjami pourazowymi lub pooperacyjnymi. Przyczyny problemów z oddychaniem przez nos mogą mieć różne podłoże. Możemy mieć do czynienia m.in. z:

– polipami w jamie nosowej,

– ciałem obcym,

– zaleganiem wydzieliny,

– skrzywieniem przegrody nosowej,

– nowotworem jamy nosowej.

Problemy z oddychaniem przez nos mogą pojawić się również w przypadku perforacji przegrody nosa w wyniku przewlekłych stanów zapalnych, chorób ogólnoustrojowych lub narażenia na lotne substancje chemiczne. Utrudnione oddychanie przez nos może nam doskwierać także w przypadku zbyt dużych małżowin nosowych – wtedy wymagany jest zabieg chirurgiczny zwany konchoplastyką.

oddech przez nos problemy z oddychaniem przez nos przyczyny

Jak mogę poprawić oddech przez nos?

Przede wszystkim zacznij od wyleczenia infekcji, które są częstą przyczyną problemów z oddychaniem przez nos. Kolejnym krokiem jest badanie, podczas którego sprawdzamy czy wszystkie struktury Twojego nosa mają prawidłowe umiejscowienie. Skrzywiona przegroda nosa jest popularnym problemem wśród pacjentów, którzy zgłaszają się z zaburzeniami oddychania, a także chrapaniem. Z pomocą przychodzi jednak septoplastyka, czyli zabieg dotyczący przegrody nosa wykonywany techniką endoskopową. Można go połączyć także z estetyczną operacją nosa – mówimy wtedy o rynoseptoplastyce. Jest to estetyczno-funkcjonalna operacja nosa, która łączy aspekt poprawienia przegrody nosa oraz ulepszenia jego wyglądu zewnętrznego. 

Zalety techniki endoskopowej dla swobodnego oddychania przez nos

Operacje endoskopowe pozwalają na zwiększenie precyzji zabiegu, co jest bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku tak ważnej struktury jak nos. Pole operacyjne jest monitorowane przez cały czas trwania operacji, ponieważ nasze endoskopy wyposażone są w specjalne kamery. Brak cięć po zewnętrznej stronie nosa pozwala na ograniczenie blizn pooperacyjnych i skrócenie czasu rekonwalescencji – a co za tym idzie, szybsze przywrócenie zdrowego oddechu przez nos. Dzięki tak innowacyjnym metodom jesteśmy w stanie ograniczyć do minimum krwawienie, co wiąże się ze zmniejszeniem bólu pooperacyjnego.