Czy kształt nosa ma znaczenie dla zdrowia?

Niektórzy zwykli twierdzić, że kształt nosa mówi wiele o charakterze jego właściciela. Jedne nosy określamy jako inteligentne, inne z kolei wydają nam się być niesympatyczne. To czy nos faktycznie świadczy o naszych cechach charakteru, pozostaje kwestią sporną. Jednak w tym artykule skupimy się na tym, jaki jest wpływ kształtu nosa na zdrowie … Co wygląd naszego nosa może mówić o naszych przypadłościach?

wpływ kształtu nosa na zdrowie

Kształty nosa – rodzaje 

Bez wątpienia tak jak każdy z nas różni się od siebie, tak różne bywają również nasze nosy. Ich kształt zewnętrzny, wielkość czy umiejscowienie jest cechą osobniczą i zależy od wielu czynników. Wygląd nosa w dużej mierze zawdzięczamy naszym przodkom i genom, które od nich odziedziczyliśmy. Nasz nos może zmieniać nieco swój kształt wraz z wiekiem, ale również w wyniku urazów i zabiegów. Wpływ kształtu nosa na zdrowie nie pozostaje bez znaczenia. Jego wygląd zewnętrzny może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie. 

Wśród najpopularniejszych kształtów nosa możemy wyróżnić:

– prosty nos,

– garbaty nos,

– wklęsły nos,

– grecki nos,

– orli nos.

Zewnętrzny kształt nosa, a oddychanie

Korelacja między kształtem nosa, a jakością oddychania jest stosunkowo prosta. Niesymetrycznie ustawiony nos, bądź jego charakterystyczny kształt powoduje, że przebieg drogi oddechowej nie jest prosty. Powietrze podczas wdechu i wydechu pokonuje utrudnioną drogę, co może być kłopotliwe zwłaszcza podczas infekcji górnego układu oddechowego. Tutaj koło się zamyka, gdyż Szczególnie kiedy mamy do czynienia z katarem i zatkanym nosem. Szeroki nos z dużymi małżowinami usznymi dla wielu pacjentów nie tylko stanowi nieestetyczny element ich twarzy, ale także powoduje kłopoty z oddychaniem, zwłaszcza podczas snu. Pacjenci u których nos ma nieprawidłowy kształt skarżą się również na upośledzenie węchu. 

wpływ kształtu nosa na zdrowie

Wpływ kształtu nosa na zdrowie – fakt czy mit?

Chociaż większości z nas może się wydawać, że kształt nosa jest kwestią jedynie estetyczną, prawda jest nieco inna. Zdecydowanie możemy powiedzieć, że zdrowie naszego nosa i zachowanie funkcjonalności zależy od jego kształtu. Wygląd zewnętrzny może istotnie wpływać na przepływ powietrza, a co za tym idzie – powodować trudności w oddychaniu. Specyficzny kształt i wygląd nosa może być spowodowany także nieprawidłowym ustawieniem przegrody nosowej. Blaszka chrzęstno-kostna dzieli nos na dwie jamy – zwane potocznie dziurkami nosa. Jej ułożenie powinno tworzyć dwie równe części. U niektórych pacjentów zdarza się jednak, że przegroda nosowa ustawiona jest pod kątem, stąd obecne mogą być następujące objawy:

– trudności w oddychaniu,

– nawracające infekcje zatok,

– bóle głowy,

– chrapanie,

– ciągłe uczucie zatkanego nosa,

– mówienie „przez nos”,

– bezdech senny.

Ostatni z objawów, czyli bezdech senny, może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia. Pacjenci skarżą się na spadek jakości życia – budzą się bowiem zmęczeni i dokucza im ból głowy. Bezdech senny stanowi też poważne zagrożenie również dla życia chorego – niedotlenienie podczas snu może bowiem doprowadzić nawet do zgonu.

Nie tylko ogólny wygląd nosa może stanowić przeszkodę dla jego funkcjonowania. Kłopotliwe bywają również przerośnięte małżowiny nosowe.

Negatywny wpływ kształtu nosa na zdrowie – operować czy nie?

Korekcje plastyczne nosa często wykonujemy ze względów estetycznych. Nos stanowi centralny punkt naszej twarzy i dla wielu z nas jego kształt ma znaczenie w postrzeganiu siebie. Czasami jednak znaczący jest wpływ kształtu nosa na zdrowie. Przeszkadza nam nie tylko jego wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim nieprzyjemne dolegliwości, jakie się z tym wiążą. Korekcja nosa, czyli rynoplastyka, to jeden z najczęściej wykonywanych w Polsce zabiegów chirurgi plastycznej. Prawidłowe funkcjonowanie nosa i pozbycie się dokuczliwych objawów jest wybawieniem dla wielu pacjentów.

Nie zawsze jednak poprawa jakości oddychania musi być poprzedzona operacją plastyczną. W przypadku skrzywionej przegrody nosowej możemy skorzystać z innowacyjnej metody leczenia endoskopowego. Septoplastyka metodą endoskopową jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym (zwanym potocznie narkozą). Jej przewaga nad innymi technikami to przede wszystkim brak konieczności nacięć skóry nosa, a co za tym idzie – małe ryzyko powstania widocznych blizn. Cały zabieg odbywa się pod stałą kontrolą pola operacyjnego za pomocą kamery – co jeszcze bardziej zwiększa jego precyzję.

Wpływ kształtu nosa na zdrowie nie pozostaje bez znaczenia. Nawet drobne, codzienne dolegliwości mogą być uprzykrzeniem, kiedy pojawi się infekcja i dojdzie do jeszcze większych trudności w oddychaniu. Na konsultacji ze specjalistą możesz omówić objawy, które Ci dokuczają i uzyskać informacje co do dalszego postępowania. Metoda i rodzaj korekcji jest dobierany indywidualnie, tak aby każdy pacjent mógł cieszyć się łatwym i swobodnym oddychaniem.