Perforacja przegrody nosowej to fachowy termin, który najprościej tłumacząc, oznacza „dziurę w nosie”. Przegroda nosowa stanowi strukturę dzielącą jamę nosa na dwie dziurki. Aby oddychanie i praca nosa zachodziła prawidłowo, niezbędna jest stabilność oraz zachowana ciągłość błony śluzowej. Jeśli jednak struktura przegrody nosowej jest naruszona, możemy mieć do czynienia z perforacją. W zależności od pewnych cech możemy wyróżnić różne jej typy. Jakie są rodzaje perforacji przegrody nosowej i jak je leczyć?
Przegroda nosowa – ważna ściana w jamie nosowej
Przegroda nosowa stanowi istotny element naszego nosa. Umiejscawia się ona pośrodkowo w jamie nosowej, dzięki czemu dzieli jamę na dwie części – zwane potocznie dziurkami. Z kolei sama przegroda składa się z trzech elementów:
– części błoniastej,
– części chrzęstnej,
– oraz części kostnej.
Ubytek przegrody nosowej może wynikać z kilku przyczyn. Należą do nich:
– powikłanie po wcześniejszej operacji przegrody nosa,
– urazy nosa,
– nawykowe dłubanie w nosie,
– nadużywanie kropli do nosa,
– stany zapalne błony śluzowej nosa,
– ekspozycja na szkodliwe substancje chemiczne.
Zdarza się również, że przyczyna perforacji przegrody nosa leży głębiej. Dziura w obrębie tej struktury może powstać na podłożu chorób autoimmunologicznych, endokrynologicznych czy też metabolicznych. Oznacza to, że „dziurę w nosie” możemy napotkać u pacjentów z cukrzycą czy też chorobami tarczycy.
Jakie wyróżniamy rodzaje perforacji przegrody nosowej?
W zależności od pewnych cech niechcianego otworu możemy wyróżnić różne rodzaje perforacji przegrody nosowej. Klasyfikacja obejmuje cechy takie jak wielkość, lokalizację, kształt oraz rodzaj ubytku. Ta ostatnia określa, czy mamy do czynienia z ubytkiem chrząstki, czy też kości. Najczęstsze rodzaje perforacji przegrody nosowej obejmują przednią część nosa. Wytłumaczenie tej lokalizacji jest dość proste – to właśnie ta część znajduje się najbliżej środowiska zewnętrznego. Oznacza to, że jest najbardziej narażona na działanie szkodliwych czynników. W kwestii kształtów możemy wyróżnić okrągłe, owalne czy też liniowe rodzaje perforacji przegrody nosowej.
W zależności od przyczyny, perforacje mogą mieć charakter wczesny bądź późny. Są sytuacje, kiedy jednoczasowo została przerwana ciągłość obu stron przegrody nosowej, wtedy mówimy o perforacji wczesnej. Mogło to nastąpić w wyniku urazu lub powikłania podczas zabiegu operacyjnego. Z kolei, jeśli ubytek błony śluzowej zaczął się po jednej stronie i postępował z czasem, aż doszło do całkowitej perforacji – możemy mówić o perforacji późnej. Ten rodzaj dotyczy najczęściej zanikowego nieżytu nosa oraz nadużywania leków i innych szkodliwych substancji (np. kokainy).
Rodzaje perforacji przegrody nosowej i ich leczenie
Zanim lekarz zaleci wykonanie zabiegu operacyjnego, dokładnie oceni skalę Twojego problemu. Dobry specjalista, znając rodzaje perforacji przegrody nosowej, będzie wiedział, jakie powinny być kolejne kroki podczas leczenia. Wykonanie zabiegu operacyjnego jest skutecznym leczeniem, jednak bardzo ważne jest, aby poznać właściwą przyczynę „dziury w nosie”. W niektórych przypadkach, jeśli perforacja jest niewielka, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. Jednak w przypadku poważnych perforacji konieczne jest przeprowadzenie operacji zamknięcia perforacji przegrody nosowej. Zabieg wykonujemy jest w znieczuleniu ogólnym, a czas rekonwalescencji oceniamy zazwyczaj na 3-4 tygodnie. Poddanie się operacji to szansa na zdrowy i pełny oddech!