Ile czasu zrasta się złamany nos?

Szkielet stanowi rusztowanie całego naszego ciała. Ta twarda konstrukcja nie jest jednak niezniszczalna. W trakcie uderzenia bądź upadku może dojść do złamania. Kości czaszki, które najczęściej ulegają złamaniom to kości nosowe. Złamanie nosa może nastąpić podczas uderzenia lub upadku. Powoduje duże dolegliwości bólowe, dlatego pacjenci po urazie nie mogą doczekać się całkowitego zrośnięcia. Właśnie dlatego pada pytanie – ile czasu zrasta się złamany nos?

ile czasu zrasta się złamany nos

Kość nosowa – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile czasu zrasta się złamany nos, warto wspomnieć kilka słów o samej kości nosowej. Stanowi ona rusztowanie dla jam nosa. Jest to kość twarzoczaszki i należy do kości parzystych. Prawidłowe umiejscowienie kości nosowej oraz przegrody nosowej umożliwia właściwe funkcjonowanie nosa jako narządu układu oddechowego. Niestety urazy nosa mogą zaburzyć te procesy. Co więcej, są to obrażenia, które zajmują drugie miejsce zaraz po urazach głowy i szyi, jako najczęściej występujące obrażenia na skutek wypadków w domu lub w środkach komunikacji. Objawy, które mogą towarzyszyć złamaniom nosa i których nie należy bagatelizować to:

– kłopoty z oddychaniem,

– silne łzawienie,

– przerwanie ciągłości tkanek miękkich,

– krwawienie z nosa trudne do zatamowania,

– silne dolegliwości bólowe,

– krwiaki w okolicy nosa i pod oczami.

Ile czasu zrasta się złamany nos – odpowiadamy!

To ile czasu zrasta się złamany nos, zależy od wielu czynników. Jest to przede wszystkim rozległość urazu i złamania oraz indywidualne predyspozycje pacjenta. W większości przypadków złamany nos zrasta się około 7-14 dni. Nastawienie nosa po złamaniu powinno mieć miejsce do 24 godzin po urazie. Złamana kość nosowa, ze względu na swoją lokalizację nie może zostać usztywniona w opatrunku gipsowym. Jednak w celu unieruchomienia nastawionych struktur konieczne jest założenie tzw. tamponady. Po złamaniu nosa konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa, który oceni czy nie doszło do uszkodzenia innych struktur, a także czy nos został nastawiony prawidłowo. To ile czasu zrasta się złamany nos to jednak tylko część procesu leczenia, który czeka pacjenta po urazie.

złamany nos ile czasu zrasta się złamany nos

Złamana kość nosowa i co dalej? Ile czasu zrasta się złamany nos?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, ile czasu zrasta się złamany nos. Jednak 14 dni to nie koniec. Trzeba liczyć się z tym, że podczas urazu mogło dojść również do uszkodzenia przegrody nosowej i zmiany jej ustawienia. Może to doprowadzić do utrudnionego odpływu wydzieliny, problemów z oddychaniem, nawracających infekcji, a także chrapania. Nastawiona kość nosowa po złamaniu również może nie wyglądać tak samo jak przed urazem. Po obrażeniach na skutek wypadku mogło dojść do całkowitej zmiany wyglądu nosa – jego skrzywienia, powstania zgarbienia lub dołka. Względu estetyczne, a także chęć poprawy samopoczucia skłania ku wykonaniu operacji plastycznej nosa. Podczas zabiegu lekarz może przywrócić dawny kształt nosa, a także poprawić ułożenie przegrody nosowej. Po operacji plastycznej nosa lekarz zakłada specjalny opatrunek, aby usztywnić nowopowstały kształt nosa. Początkowo po operacji można spodziewać się zasinienia i opuchlizny, a ostateczny kształt swojego nosa pacjent ujrzy po około miesiącu od wykonania zabiegu.