Aromaterapia w leczeniu zatok – działanie olejków

Każdy, kto zachorował w swoim życiu na zatoki, wie, z jakim bólem i nieprzyjemnymi dolegliwościami może się to wiązać. Nic więc dziwnego, że chwytamy się wszystkiego, aby poradzić sobie z chorobą w domowych warunkach i szybko pozbyć się uciążliwych objawów. Wielu pacjentów sięga w pierwszej kolejności po domowe sposoby leczenia zatok, takie jak nagrzewanie lampą, inhalacje, a także zdrowotne działanie olejków eterycznych. Aromaterapia w leczeniu zatok – czy faktycznie działa?

aromaterapia w leczeniu zatok na czym polega jakich olejków użyć

Jakie są domowe sposoby na chore zatoki?

Każdy z nas korzysta z domowych sposobów na różne choroby. W przypadku zapalenia zatok możemy wykorzystać np. napary ziołowe. Tutaj sprawdzą się zwłaszcza zioła takie jak rumianek, szałwia lub mięta. W zapaleniu zatok pomocne będzie także stosowanie rozgrzewających okładów. Równie popularną metodą jest korzystanie z lampy na podczerwień, za pomocą której możemy nagrzewać nasze zatoki. W warunkach domowych możemy również skorzystać z zestawów do płukania zatok – są one dostępne w aptekach i pozwalają na usunięcie zalegającej wydzieliny z wnętrza zatok. Ponieważ objawy zapalenia zatok, jak ból głowy, uczucie rozpierania, zatkany nos – mogą być bardzo dokuczliwe, korzystanie z domowych sposobów, aby ulżyć sobie w chorobie, jest bardzo zrozumiałe. Wśród rozmaitych metod możemy znaleźć również lecznicze zastosowanie olejków eterycznych. Aromaterapia w leczeniu zatok – jest skuteczna czy nie?

Aromaterapia w leczeniu zatok – czy to w ogóle działa?

Zanim omówimy lecznicze właściwości olejków eterycznych, warto zacząć od tego, czym jest sama aromaterapia. Z definicji jest to:

Aromaterapia – forma medycyny niekonwencjonalnej, stosowana jako uzupełnienie terapii lub jako forma medycyny alternatywnej. Wykorzystuje ona działanie lecznicze aromatycznych olejków roślinnych. Aromaterapia może być stosowana w formie masażu, inhalacji, okładów lub kąpieli. 

Wg badań wykorzystywanie materiałów roślinnych w aromaterapii nie zapobiega ani nie leczy żadnej z chorób. W przypadku zapalenia zatok zastosowanie olejków eterycznych pozwala jedynie łagodzić objawy i rozrzedzać zalegającą wydzielinę. W aromaterapii korzystamy bowiem z działania:

– antyseptycznego,

– przeciwbólowe,

– przeciwzapalnego.

Aromaterapia w leczeniu zatok może być stosowana jako wspomaganie terapii farmakologicznej i łagodzenie objawów. Konsultacja z lekarzem jest jednak niezbędna.

Lecznicze olejki eteryczne, czyli aromaterapia w leczeniu zatok.

Szukając olejków eterycznych o działaniu przeciwbólowym, antyseptycznym i przeciwzapalnym możemy znaleźć szereg możliwości. Do najpopularniejszych olejków stosowanych we wspomaganiu leczenia zapalenia zatok, należą:
– eukaliptusowy,

– sosnowy

– miętowy,

– rozmarynowy,

– tymiankowy,

– kamforowy,

– z drzewa herbacianego.

Nie każdy powinien jednak korzystać z aromaterapii, dlatego warto pamiętać o przeciwwskazaniach do tej metody. Są to przede wszystkim ropne zakażenia górnych dróg oddechowych, gruźlica oraz niewydolność krążeniowo-oddechowa. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem, zanim zdecydują się na aromaterapię.Aromaterapia w leczeniu zatok pozwala zmniejszyć nasilenie objawów, jednak nie zastąpi ona konsultacji u specjalisty i leczenia farmakologicznego. Jeśli dostrzegasz u siebie objawy zapalenia zatok – nie ignoruj ich! Umów się na konsultację u doświadczonego lekarza laryngologa – więcej informacji znajdziesz TUTAJ!