Zatkane zatoki – jak je skutecznie oczyścić?

Zatoki są ważną strukturą w układzie oddechowym człowieka. Jednak, aby działały prawidłowo – muszą być drożne. Zalegająca w nich gęsta wydzielina powoduje rozpierający ból w okolicy zatok. Jest to nieprzyjemne uczucie dla pacjentów, dlatego każdy, kto go doświadczył, szuka szybkich sposobów jak mu zaradzić. Zatkane zatoki mogą skutecznie uprzykrzyć Ci dzień, dlatego podpowiadamy, co możesz z tym zrobić!

zatkane zatoki jak je skutecznie oczyścić

Zapalenie zatok – objawy

Zapalenie zatok to bardzo częsta dolegliwość, nasilająca się zwłaszcza na jesień i wiosnę. Jest to okres wielu zmian pogodowych, a my stajemy się dużo bardziej narażeni na zakażenia górnych dróg oddechowych. Zapalenie zatok to przede wszystkim zatkany nos, bóle głowy i mięśni, a także towarzyszące im uczucie ogólnego rozbicia. Częstym i równie nieprzyjemnym objawem jest uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Wielu pacjentów zmaga się także z bólem gardła oraz gorączką lub stanem podgorączkowym. Lokalizacja bólu może różnić się, w zależności od rodzaju zajętych zatok. Ból ten może umiejscawiać się w okolicy oczu, nosa, kości policzkowych lub czoła. W zależności od czasu trwania i nasilenia objawów możemy podzielić zapalenie zatok na:

– ostre zapalenie zatok,

– przewlekłe zapalenie zatok. 

Dlaczego mam zatkane zatoki?

Główną przyczyną zatkanych zatok jest zaleganie gęstej wydzieliny w ich obrębie. Objaw ten może się nasilać również w sytuacji, gdy mamy do czynienia z nieprawidłowościami anatomicznymi ujść zatok. Ich zwężenie może być także spowodowane obecnością polipów lub innych zmian, które utrudniają odprowadzenie wydzieliny z wnętrza zatoki. Podobna sytuacja zatkanych zatok może mieć miejsce również w przypadku skrzywionej przegrody nosowej. Prowadzi to do utrudnionego samooczyszczania się zatok. Na zatkane zatoki cierpią również pacjenci z nieżytem alergicznym nosa. 

skuteczne sposoby na zatkane zatoki

Sposoby na zatkane zatoki – jak oczyścić zatoki?

Zmagając się z zatkanymi zatokami, szukamy skutecznego ratunku. Z pomocą przychodzą domowe sposoby, takie jak ciepłe okłady czy inhalacje z użyciem soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. W przypadku, gdy dokuczają Ci zatkane zatoki, sprawdzi się również nawilżanie błony śluzowej nosa, a także zadbanie o właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Warto pamiętać, że podczas problemów z zatokami istotne jest wypijanie dużej ilości płynów, która ułatwia rozrzedzanie zalegającej w zatokach wydzieliny. Są to jednak sposoby, które dadzą ukojenie tylko na pewien czas i sprawdzą się raczej w przypadkach, gdy powodem zatkanych zatok jest obecność drobnoustrojów, niż anatomicznych przyczyn.

Jeśli mamy do czynienia ze skrzywieniem przegrody nosowej, polipami lub inną mechaniczną przeszkodą w odprowadzaniu wydzieliny, konieczne będzie zastosowanie innowacyjnych technik zabiegowych. Należy do nich m.in. Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok. Podczas tego zabiegu lekarz może w pełni usunąć ogniska zapalne. A co najważniejsze – cały proces odbywa się pod stałą kontrolą wzroku operatora, przy uniknięciu zewnętrznych cięć skóry oraz błon śluzowych. Z zastosowaniem tej samej metody możliwe jest także usunięcie polipów nosa. Dzięki tej technice możliwe jest precyzyjne usunięcie zmian z nosa oraz z wnętrza zatok. Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok cechuje się niewielką inwazyjnością, krótkim czasem zabiegu oraz rekonwalescencji pacjenta, a także niskim ryzykiem powikłań pooperacyjnych. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o tej metodzie!