Co oznacza zielony katar? – przyczyny

co oznacza zielony katar

Kolor wydzieliny z nosa może sygnalizować toczącą się infekcję w Twoim organizmie. O ile jego jasne odcienie nie budzą większych obaw pacjentów, o tyle ujrzenie zielonego kataru może porządnie wystraszyć. Okazuje się jednak, że sam kolor wydzieliny nie ma dużego znaczenia w postępowaniu lekarza. W katarze, oprócz koloru, najważniejsze są bowiem objawy ogólne oraz występowanie dolegliwości bólowych w obrębie zatok. Na wstępie pragnę zaznaczyć, że zielona wydzielina z nosa nie oznacza, że należy od razu sięgać po antybiotyki. Skąd się bierze zielony katar i co on oznacza? Zielony katar i jego przyczyny.

Czym jest sam katar?

Katar to nieżyt błony śluzowej nosa. Jest jednym z narzędzi naszej obrony immunologicznej. Ma on na celu pozbycie się nadmiaru drobnoustrojów, które znajdują się w naszym nosie. Katar to bardzo powszechna dolegliwość, skoro dotyka praktycznie każdego z nas – jednych częściej, innych sporadycznie. Zazwyczaj trwa kilka dni i często towarzyszą mu inne objawy, takie jak:

  • Kichanie
  • Uczucie zatkanego nosa. Warto zaznaczyć, że długotrwała blokada nosa może utrudniać sen oraz pogarszać nasze wyniki w pracy czy też w szkole,
  • Łzawienie oczu
  • Gorączka
  • Kaszel
  • Osłabienie
  • Uczucie zatkanych uszu

Katar pojawia się w przypadku infekcji bakteryjnych, wirusowych oraz podczas alergii. W ostatnim przypadku wydzielina jest najczęściej bezbarwna i wodnista, a katar ten nazywamy katarem siennym. Często jest też tak, że wystąpienie kataru siennego nakłada się na okresy pylenia poszczególnych drzew. Katar sienny występuje zazwyczaj na wiosnę i trwa do wczesnego lata. Z kolei zielony katar może świadczyć o toczącym się zakażeniu górnych dróg oddechowych, wynikającym z  infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Należy zaznaczyć, że przewlekły katar może być objawem patologii w budowie naszych zatok bądź górnych partii naszego gardła.

o czym świadczy zielony katar

Zielony katar – co oznacza?

Nie możemy postawić diagnozy po samym kolorze kataru. Przyczyn jego zielonego koloru może być kilka. Za jego kolor odpowiadają obecne w wydzielinie komórki układu odpornościowego. Świadczą o tym, że organizm jest w trakcie walki z infekcją – stąd możemy wykluczyć katar sienny spowodowany alergią i skierować nasze podejrzenia ku zakażeniu bakteryjnemu lub wirusowemu. Zielona wydzielina może pojawić się dopiero po kilku dniach od pierwszych objawów infekcji. Wbrew obiegowej opinii, zmiana koloru wydzieliny z nosa nie musi świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym. Jeśli będzie utrzymywać się przez dłuższy czas – należy skontaktować się z lekarzem.

Zielony katar i przyczyny – może się pojawić w przebiegu:

– zapalenia zatok – zarówno ostrego jak i przewlekłego,

– grypy,

– zapalenia oskrzeli,

Katar może również wystąpić w przypadku zapalenia ucha środkowego oraz astmy.

Jak leczyć zielony katar?

Zielona wydzielina z nosa jest gęsta, a stoi za nią złuszczanie się nabłonka podczas procesu walki organizmu z infekcją. Podczas infekcji toczącej się w naszych zatokach dochodzi do uwolnienia całego szeregu mediatorów reakcji zapalnej. Powodują one nabrzmienie błony śluzowej oraz produkcję śluzu. Z tego powodu może zalegać w zatokach i dawać uczucie zatkanego nosa. Towarzyszyć temu będzie ból głowy i złe samopoczucie. Chociaż sprawdza się powiedzenie, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony – siedem dni, to nie warto bagatelizować tego objawu. W tym celu ważne jest rozrzedzanie zalegającej wydzieliny. Możesz to zrobić, stosując preparaty nawilżające w sprayu – np. na bazie soli morskiej, lub wykonując inhalacje z soli fizjologicznej. W okresie infekcji bardzo istotne jest również nawadnianie organizmu – co najmniej 1,5 litra płynów na dzień. Popularnymi lekami zażywanymi podczas nieżytu nosa są także preparaty obkurczające błonę śluzową. Przynoszą one dużą ulgę pacjentom, ale nie należy ich nadużywać. Preparaty te mogą bowiem prowadzić do zaniku błony śluzowej nosa. Tym samym należy stosować je nie częściej, niż zostało to zalecone przez lekarza. Choć leki te są powszechnie dostępne bez recepty, to zalecamy konsultację z lekarzem bądź farmaceutą.

Chociaż wielu pacjentów woli przeczekać katar, to należy skonsultować się ze specjalistą (np. poprzez telekonsultację), który zaleci odpowiednią metodę leczenia i zapobiegnie rozwojowi infekcji. Do pilnej wizyty u lekarza powinny nas skłonić objawy takie jak pojawienie się silnej bolesności w zatokach czy też wysokiej gorączki. Równocześnie ewentualne zaczerwienienie okolicy zatok powinno sprawić, że zarejestrujemy się do lekarza.

Zatkany nos to nie tylko katar

Przyczyn zatkanego nosa może być wiele. Katar i zatkany nos idą zazwyczaj w parze. Niemniej jednak zdarza się, że w przypadku poszczególnych chorób dominują objawy kataru bądź też zatkanego nosa. Choć utożsamiamy zatkany nos z infekcją, to w przypadku długotrwającego zatkania nosa mamy do czynienia nierzadko z chorobami takimi jak:

– przewlekłe zapalenie zatok,

– polipy,

– wspomniana wcześniej astma.

Przewlekły katar to spory problem

Długotrwały katar to problem nie tylko natury estetycznej czy też higienicznej. Zatkany nos wraz z katarem mogą prowadzić do poważnego obniżenia komfortu życia. Do jednych z najczęściej występujących schorzeń, które towarzyszą katarowi należy zespół obturacyjnego bezdechu sennego. Nierzadko w przebiegu przewlekłego kataru dochodzi także do rozwinięcia innych zaburzeń snu takich jak bezsenność. Bezsenność z kolei jest związana z podwyższonym ryzykiem utraty pracy, niepowodzeń w życiu osobistym czy też depresją. Należy zaznaczyć także, że spływająca po naszym gardle zielona wydzielina z nosa działa drażniąco i może tym samym wywoływać przewlekły kaszel.