Co oznacza zielony katar? – przyczyny

co oznacza zielony katar

Kolor wydzieliny z nosa może sygnalizować toczącą się infekcję w Twoim organizmie. O ile jego jasne odcienie nie budzą większych obaw pacjentów, o tyle ujrzenie zielonego kataru może porządnie wystraszyć. Skąd się bierze zielony katar i co on oznacza? Zielony katar i jego przyczyny.

Czym jest sam katar?

Katar to nieżyt błony śluzowej nosa. To bardzo powszechna dolegliwość, skoro dotyka praktycznie każdego z nas – jednych częściej, innych sporadycznie. Zazwyczaj trwa kilka dni i często towarzyszą mu inne objawy, takie jak:

  • Kichanie
  • Łzawienie oczu
  • Gorączka
  • Kaszel
  • Osłabienie
  • Uczucie zatkanych uszu

Katar pojawia się w przypadku infekcji bakteryjnych, wirusowych oraz podczas alergii. W ostatnim przypadku wydzielina jest najczęściej bezbarwna i wodnista, a katar ten nazywamy katarem siennym. Z kolei zielony katar może świadczyć o toczącym się zakażeniu górnych dróg oddechowych, wynikającym z  infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

o czym świadczy zielony katar

Zielony katar – co oznacza?

Nie możemy postawić diagnozy po samym kolorze kataru. Przyczyn jego zielonego koloru może być kilka. Za jego kolor odpowiadają obecne w wydzielinie komórki układu odpornościowego. Świadczą o tym, że organizm jest w trakcie walki z infekcją – stąd możemy wykluczyć katar sienny spowodowany alergią, i skierować nasze podejrzenia ku zakażeniu bakteryjnemu lub wirusowemu. Zielona wydzielina może pojawić się dopiero po kilku dniach od pierwszych objawów infekcji. Jeśli będzie utrzymywać się przez dłuższy czas – należy skontaktować się z lekarzem.

Zielony katar i przyczyny – może się pojawić w przebiegu:

– zapalenia zatok

– grypy

– zapalenia oskrzeli

Jak leczyć zielony katar?

Zielona wydzielina z nosa jest gęsta, a stoi za tym złuszczanie się nabłonka, podczas procesu walki organizmu z infekcją. Z tego powodu może zalegać w zatokach i dawać uczucie zatkanego nosa. Towarzyszyć temu będzie ból głowy i złe samopoczucie. Chociaż sprawdza się powiedzenie, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony – siedem dni, to nie warto bagatelizować tego objawu. W tym celu ważne jest rozrzedzanie zalegającej wydzieliny. Możesz to zrobić, stosując preparaty nawilżające w sprayu – np. na bazie soli morskiej, lub wykonując inhalacje z soli fizjologicznej. W okresie infekcji bardzo istotne jest również nawadnianie organizmu – co najmniej 1,5 litra płynów na dzień. Popularnymi lekami zażywanymi podczas nieżytu nosa są także preparaty obkurczające błonę śluzową. Przynoszą one dużą ulgę pacjentom, ale nie należy ich nadużywać.

Chociaż wielu pacjentów woli przeczekać katar, to zalecamy skonsultować się ze specjalistą (np. poprzez telekonsultację), który zaleci odpowiednią metodę leczenia i zapobiegnie rozwojowi infekcji.