Leki na katar bez recepty szkodzą

leki na katar

Powszechnie wiadomo, że uporczywy katar utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia. Nasza chęć powstrzymania nieżytu nosa jest zupełnie zrozumiała. Zależy nam na szybkim powrocie do codzienności, bez tony chusteczek i nadmiaru wydzieliny. Kiedy domowe sposoby nie wystarczą, a my potrzebujemy zahamować cieknący nos – sięgamy po szybko działające leki na katar bez recepty. 

Plan: Zatrzymać katar, czyli jakie leki na katar zażyć?

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na kilka dni odpoczynku w domu. Czasami też katar dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie – na przykład w trakcie podróży czy przed ważnym wydarzeniem. Chcemy wtedy szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów, więc z pomocą przychodzą leki na katar dostępne bez recepty. Są to najczęściej preparaty, które wstrzymują niechciane oznaki choroby, ale nie leczą jej. Ich zasada działania polega zazwyczaj na obkurczaniu błony śluzowej, co daje nam uczucie drożności i pozwala na swobodne oddychanie przez nos. Popularne leki dostępne bez recepty mogą też działać w sposób zmniejszający ilość wodnistej wydzieliny. 

Nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni.

Co ważne, leczenie kataru ma przede wszystkim charakter objawowy. Oznacza to, że stosowane przez nas leki wstrzymują uciążliwe symptomy infekcji, ale nie hamują przebiegu choroby. W tej sytuacji sprawdza się polskie powiedzenie, że „nieleczony katar trwa tydzień, a leczony – 7 dni”. Jest w tym ziarno prawdy, gdyż stosowanie leków na katar bez recepty ma działanie krótkotrwałe i efekty odczuwamy przez kilka godzin. Po tym czasie objawy wracają, a my sięgamy po kolejną tabletkę lub spray – czy słusznie?

katar

Ryzykowne leki na katar bez recepty

Leki na katar, jak każde inne, mają listę przeciwwskazań i możliwych działań niepożądanych. W ulotce znajdziemy też zawsze informację o tym, jak długo należy stosować dany preparat. W przypadku lekarstw na katar jest to zazwyczaj maksymalnie kilka dni. Stosowanie tych substancji dłużej niż jest to zaznaczone, może mieć negatywne działanie. 

Ponieważ leki na katar przede wszystkim hamują wydzielanie śluzu i prowadzą do obkurczenia błony śluzowej nosa, przyczyniają się jednocześnie do wysuszania tej błony. W efekcie możemy nabawić się podrażnień lub pękających naczynek. W takiej sytuacji łatwo o dodatkowe infekcje, gdyż nasza błona śluzowa pozbawiona jest wtedy naturalnej bariery ochronnej w postaci śluzu.

Lepiej leczyć niż powstrzymywać.

Tak jak w przypadku innych chorób, tak również w sytuacji, kiedy mamy katar, warto znaleźć przyczynę i wyleczyć się od podstaw. Leki na katar bez recepty są chwilowym rozwiązaniem. Na dłuższą metę mogą działać niekorzystnie i być przyczyną kolejnych problemów zdrowotnych.