FESS jako ratunek na zatkany nos

zatkany nos

Uporczywy katar przez cały rok

Kto chociaż raz miał zatkany nos ten wie, jak bardzo potrafi to utrudnić funkcjonowanie. Nadmiar wydzieliny pogarsza nie tylko oddychanie, ale czasem także mówienie oraz sen. Powszechnie wiadomo, że katar to jeden z objawów przeziębienia, o które nie trudno w sezonie jesienno-zimowym. Nawracające problemy z niedrożnym nosem mogą zwiastować coś więcej niż zwykłą infekcję czy alergię. Jeśli objawy nie ustępują lub ulegają wzmożeniu – konieczna będzie dalsza diagnostyka. FESS na zatkany nos?

Panie doktorze, mam zatkany nos…

Kiedy udać się do lekarza? Przede wszystkim, jeśli objawy nie ustępują samoistnie lub po zastosowaniu domowych sposobów na przeziębienie. Z pewnością nie umknie Twojej uwadze dokuczliwy ból w obrębie nosa i czoła, który może sygnalizować obecny stan zapalny. Do specjalisty należy się zgłosić również w przypadku, gdy wydzielina będzie miała inne zabarwienie niż dotychczas – szczególnie żółte lub zielone.

Zatkany nos? – są na to sposoby!

Walkę z zatkanym nosem możesz rozpocząć w domowych warunkach. Skuteczne mogą być:

– Inhalacje – najlepiej np. przy pomocy soli fizjologicznej i inhalatora. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, możesz po prostu wdychać parę wodną znad miski, a wodę możesz dodatkowo wzbogacić w olejki eteryczne.

– Rozgrzewające herbaty i napary.

– Płukanie jamy nosowej – może pomóc pozbyć się zalegającej wydzieliny. Najlepiej używaj do tego specjalnych irygatorów i roztworu soli fizjologicznej – hiper- lub izotonicznego.

– Picie odpowiednio dużej ilości płynów – wypijanie ok. 2l dziennie wspomaga rozrzedzanie zalegającej wydzieliny.

– Dodatkowe poduszki pod głową – tak aby wydzielina nie cofała się do jamy nosowej i zatok.

operacja zatok fess

Kiedy inhalacja nie wystarcza na zatkany nos – FESS

W przypadku, gdy masz dużo wydzieliny, a ujście zatok jest zwężone lub zablokowane – możesz wykonać operację typu FESS. Jest to nowoczesny rodzaj mikrochirurgii zatok przynosowych przy pomocy endoskopu. Jest to metoda, która pozwala na usunięcie ogniska zapalnego, pod stałą kontrolą wzroku operatora. Cały zabieg jest przeprowadzany wewnątrznosowo, więc nie wymaga nacinania skóry twarzy i znacznie zmniejsza ból pooperacyjny oraz czas hospitalizacji. W konsekwencji laryngolog usunie zmienioną chorobowo część błony śluzowej, bez naruszenia zdrowych tkanek. W trakcie zostaną wycięte zmiany blokujące ujście zatok przynosowych. Lekarz poszerzy połączenie między jamą nosa, a jego zatokami, co zwiększy komfort oddychania.

FESS – skuteczne rozwiązanie na zatkany nos

Ograniczenie ingerencji chirurgicznej jedynie do zmienionych zapalnie struktur pozwala na przyspieszenie procesu gojenia.  FESS stanowi innowacyjną alternatywę dla tradycyjnych i inwazyjnych metod operacji zatok. Tym samym operacje FESS są skuteczne na zatkany nos. Poddając się operacji, możesz liczyć na poprawę komfortu życia i brak powracających objawów zatkanego nosa. Czas rekonwalescencji po wykonanym zabiegu jest krótki, co pozwala na szybki powrót do codziennych obowiązków. W końcu ze swobodnym oddechem!