Lekarze i psychologowie już od wielu lat podkreślają, że sen jest wręcz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Regularny i odpowiedniej długości odgrywa istotną rolę zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Częste problemy ze snem mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu: obniżają koncentrację i samopoczucie.
Dlaczego sen jest tak ważny?
Sen jest dla nas bardzo ważny. To fizjologiczny proces regeneracji całego organizmu. Zaburzenia snu mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji łącznie z obniżeniem odporności na infekcje, czy pogorszeniem funkcjonowania procesów poznawczych. Niewyspanie wpływa także negatywnie na relacje społeczne.
Brak lub zła jakość snu sprawiają, że szybciej się irytujemy, wchodzimy w niepotrzebne konflikty, tracimy kontrolę nad swoim zachowaniem”
– uważa mgr Joanna Kalus-Grzegorzek – psycholog kliniczny.
Przeprowadzone badania pod hasłem „Bądź lepszy w łóżku” wskazuje, że 1/3 Polaków w przypadku niewyspania się, częściej wchodzi w konflikty z rodziną. Przeszło 30% nie jest w stanie pracować, zamiast tego zajmując się przeglądaniem Internetu, a aż 70% notorycznie ziewa w pracy.
Do czego mogą prowadzić problemy ze snem?
Niewyspanie prowadzi do wielu problemów zawodowych, towarzyskich i rodzinnych. W pracy – oprócz ziewania, problemy ze snem mogą obniżać wydajność, czy zmniejszać kreatywność. Rozdrażnienie, a w konsekwencji obniżonym poziomem energii może prowadzić do zwiększonej podatności na frustrację, która bardzo często kończy się agresją
– tłumaczy Joanna Kalus Grzegorzek.
Podobne objawy odczuwamy w domu. Trudniej nam dopełnić wszystkich obowiązków, stajemy się niemili dla bliskich i łatwo wchodzimy w konflikty. To może powodować powstanie sytuacji stresowej i napięcia, które z kolei negatywnie wpływają na sen i błędne koło się zamyka
– mówi dalej.
Jak polepszyć jakość snu?
Co zatem zrobić, żeby spało się nam lepiej? Czytanie książki czy oglądanie telewizji, a może inny sposób ?
Czytanie książki rzeczywiście może nam pomóc z zaśnięciem. Odrywa nasze myśli od codziennych problemów, pozwala nam się zrelaksować, zwłaszcza jeżeli czytamy przyjemne, ciekawe historie.
Kwestia oglądania telewizji jest kontrowersyjna – pojawia się problem światła emitowanego przez odbiornik. Trudniej zatem nam zasnąć albo budzimy się za wcześnie. Poza tym jeśli oglądamy programy lub filmy sensacyjne, w których dużo się dzieje, nasze ciało pobudza się do aktywności, a nie do pójścia spać.
Dlatego uważam, że oglądanie telewizji czy korzystanie z ekranów komputerów lub smartfonów przed snem nie jest wskazane. Zdecydowanie lepsza będzie medytacja, wyciszenie, słuchanie spokojnej muzyki, które obniżą poziom napięcia wewnętrznego, czy hormonów stresu
podkreśla mgr Kalus-Grzegorzek.
Problemy ze snem – jak sobie z nimi radzić?
Nie zapominajmy, że tak naprawdę jakość snu w dużym stopniu zależy od nas samych, dlatego warto do swej codziennej rutyny wprowadzić proste zmiany, które ułatwiają zapadanie w sen i utrzymanie jego ciągłości.
Światowy Dzień Snu (World Sleep Day) organizowany jest przez Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu (World Association of Sleep Medicine WASM). W tym roku w dniu 13.03.2020r. obchodziliśmy go po raz trzynasty, a jego hasłem przewodnim jest „Lepszy sen, lepsze życie, lepsza planeta”. Celem corocznego wydarzenia jest nie tylko docenienie roli snu w życiu człowieka, ale przede wszystkim promowanie korzyści wynikających z prawidłowego i zdrowego snu oraz poszerzenie świadomości o zaburzeniach snu i wiążących się z nimi obciążeniami zdrowotnymi i społecznymi.