Sen to niezbędny dla naszego organizmu czas regeneracji i odpoczynku. Każdy człowiek, w zależności od potrzeb, wieku oraz wykonywanych w ciągu dnia obowiązków potrzebuje innej długości snu. Czasami jednak, mimo wielu godzin nocnego odpoczynku, budzimy się niewyspani. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nieprzerwanie przespałeś całą noc, nie oznacza to, że jakość Twojego snu była wystarczająca. „Nie wysypiam się” – to częsta uwaga, którą pacjenci chcieliby zgłosić na wizycie u swojego lekarza. Pozostaje jednak pytanie – do kogo udać się z tym problemem. Z tego artykułu dowiesz się, co może być przyczyną złej jakości snu i do kogo się zgłosić po pomoc. Czytaj dalej!
Dobry sen to podstawa!
Możemy pokusić się o stwierdzenie, że wyspany człowiek to szczęśliwy człowiek. Mówi się, że osoba dorosła potrzebuje około 7-8 godzin snu, aby organizm mógł wypocząć. Sen składa się z dwóch cyklicznie następujących po sobie faz – NREM i REM. Faza NREM trwa około 80-100 minut, podczas gdy faza REM to około 5-30 minut. To właśnie w tej krótszej z faz mamy do czynienia z marzeniami sennymi. Jeżeli fazy te następują przemiennie po sobie i są niezaburzone, możemy mieć prawie całkowitą pewność, że nasz sen jest efektywny i obudzimy się po nim wypoczęci i zregenerowani. „Nie wysypiam się” – to częste słowa pacjentów, nawet po pozornie wydawać by się mogło, przespanej nocy. Dlaczego tak jest?
„Nie wysypiam się” wpływa na twój cały dzień, czyli jakie są skutki niewyspania?
Sen ma ogromny wpływ na cały dzień. Od niego zależy nasza produktywność, jakość wykonywanych obowiązków czy nawet humor. „Nie wysypiam się” to częste słowa pacjentów, którzy skarżą się na:
– zaburzenia nastroju, rozdrażnienie, a nawet depresja,
– problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
– obniżona odporność,
– przyrost masy ciała,
– zaburzenia hormonalne,
– brak energii i spowolnienie reakcji.
Nieprawidłowa higiena snu może mieć przykre konsekwencje dla całego Twojego organizmu, ale także Twojego otoczenia. Zaburzenia nastroju mogą pogarszać relacje rodzinne, a problemy z koncentracją utrudniać wykonywaną pracę. Spowolnione reakcje i brak odpowiedniej koordynacji wpłyną na zdolność uprawiania sportów, a także prowadzenia pojazdów.
„Panie Doktorze, nie wysypiam się”, czyli jakie mogą być przyczyny niewyspania?
Uczucie niewyspania może się pojawić po przebudzeniu, nawet jeśli wydaje nam się, że przespaliśmy całą noc. Przyczyny braku odpowiedniej regeneracji podczas snu mogą być rozmaite. Zaczynając od nieodpowiedniej poduszki i materaca, przez zbyt obfity posiłek zjedzony przed snem lub nieodpowiednią temperaturę powietrza w sypialni. Chociaż przyczyny te mogą wydawać się niegroźne, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny element – oddech podczas snu. Istnieje wiele czynników, które powodują zaburzenia oddychania – nieprawidłowe ułożenie głowy na poduszce, skrzywiona przegroda nosowa lub wiotkie mięśnie podniebienia. Wszystkie te przyczyny mogą powodować u pacjenta chrapanie i prowadzić do groźnego bezdechu sennego. Bezdech senny to sytuacja, w której następuje cykliczne przerwanie ciągłości oddechu w trakcie snu. Nieleczony może prowadzić do zaburzeń snu („Nie wysypiam się”), problemów z koncentracją i pamięcią, a także ból głowy po przebudzeniu. Jednak najbardziej obawiamy się niedotlenienia organizmu, a nawet śmierci spowodowanej bezdechem sennym. Jeśli miewasz problemy z jakością snu – skontaktuj się z lekarzem laryngologiem, który specjalizuje się w leczeniu chrapania i bezdechu sennego. Wczesna diagnoza pozwala uchronić się przed nieprzyjemnymi skutkami, a „nie wysypiam się” wypowiadane w lekarskim gabinecie będzie przeszłością.