Dla każdego z nas oddychanie jest najbardziej naturalną rzeczą na świecie. Dlatego też zalicza się do rzeczy, którą robimy już zupełnie nieświadomie. Nikt z nas nie myśli o tym, żeby złapać powietrze – po prostu to robi. Jednakże świadome oddychanie to technika, która może na zawsze poprawić jakość życia.
Czym jest świadome oddychanie?
Skupmy się na oddechu. Właśnie ta myśl przyświeca świadomemu oddychaniu. Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z medytacją bądź jogą, na pewno zostałeś zaznajomiony z którąkolwiek techniką oddechową. Skupiasz się na tu i teraz, stając się jak najbardziej świadomym nie tylko samego oddechu, ale wszystkiemu, co się z nim wiąże. Czyli wciągania powietrza, podnoszenia klatki piersiowej, obniżenia klatki piersiowej bądź wydechu. Świadome oddychanie może pomóc przy wielu dolegliwościach – zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Jednakże jak przy wszystkim – i tu trzeba uważać.
Czy każdy może ćwiczyć świadome oddychanie?
Świadome oddychanie wiąże się z technikami oddechowymi. Jednakże jako lekarz muszę zaalarmować, że nie każdy będzie się mógł każdej z nich nauczyć. Zanim przystąpisz do wspomnianej nauki, skontaktuj się ze swoim lekarzem i dowiedz się, czy przy swoich dolegliwościach możesz stosować techniki związane ze świadomym oddychaniem. Szczególnie uważać muszą osoby:
- cierpiące na astmę;
- mające problemy ze wzrokiem;
- choroby układu krążeniowego;
- cierpiące na nadciśnienie;
- przechodzące rekonwalescencję po operacji;
- cierpiące z powodu zaburzeń psychicznych.
Jednakże, dobranie odpowiedniej techniki może również nie raz pomóc przy leczeniu schorzenia. Istnieją odpowiednie techniki dla osób z astmą. Świadome oddychanie może również obniżyć ciśnienie krwi.
Jak działa świadome oddychanie?
Najczęściej techniki związane ze świadomym oddychaniem stosuje się, aby zoptymalizować w naszym życiu stres i na moment odetchnąć od codziennego przytłoczenia. W momencie, kiedy otacza nas potoczna „nerwówka”, mamy problemy jakiegokolwiek kalibru – mózg nie priorytetyzuje naszego oddechu. Już tłumaczę – wciąż oddychamy, jak już zostało wspomniane, robimy to cały czas nieświadomie. Jednakże możemy zacząć wykonywać tę czynność nieregularnie, zacząć płycej wdychać powietrze bądź nawet chwilowo wstrzymywać oddech. Wiadomo, że w ten sposób jedynie nasilamy odczucie stresu i nieco szkodzimy naszemu układowi krążeniowemu, gdyż jesteśmy odrobinę mniej dotlenieni. Świadome oddychanie pozwala więc nam skupić się na regularności, odpowiednio głębokiemu nabieraniu powietrza i pomóc nam się odstresować.
Przykładowa technika świadomego oddychania
Przede wszystkim pamiętaj, że przy każdej nauce techniki świadomego oddychania wyraźnie przestrzegaj instrukcji, jakie dostajesz. Dlaczego? Przez złe wykonywanie poleceń możesz zacząć nabierać zbyt dużą ilość powietrza, a to doprowadzi do hiperwentylacji. Zacznie Ci się kręcić w głowie i odniesiesz zupełnie inny skutek od zamierzonego. Podstawowym ćwiczeniem związanym ze świadomym oddychaniem jest to związane z wyczuwaniem naszego ciała. Na pewno nie raz jak jesteś zestresowany zauważasz, że bolą Cię plecy, masz ściśnięty żołądek bądź odczuwasz ból głowy. W tym przypadku warto zastosować właśnie tę technikę. Poniżej podaję instrukcję.
- Zamknij oczy.
- Zrób wdech nosem – przy tym skup się myślami na części ciała, w której odczuwasz dyskomfort.
- Oddychaj w pełni – podnoś zarówno klatkę, jak i brzuch.
- Zrób wydech ustami – przy wydechu wyobraź sobie, że pozbywasz się napięcia, dyskomfortu ze wspomnianej części ciała.
- Powtórz ćwiczenie jeszcze kilka razy.