Myślisz, że powiększanie piersi, pośladków czy korekta nosa, to wynalazek XX wieku? Wydaje Ci się, że operacje plastyczne powstały z myślą o poprawianiu wyglądu gwiazd ekranu? Chirurgia plastyczna ma bardzo długą i niezwykle fascynującą historię. Przeczytaj od kiedy zaczęto poszukiwać sposobów na chirurgiczne poprawianie urody.
Starożytni prekursorzy
Mało kto wie, ale pierwsze wzmianki o operacjach plastycznych, a konkretnie o rekonstrukcji nosa pochodzą ze starożytnego Egiptu. Datuje się je na ok. 3000 lat p.n.e. Opis operacji można znaleźć w tzw. papirusie Edwina Smitha, najstarszym podręczniku medycyny wojskowej. Rzymianie również interesowali się chirurgią plastyczną, o czym świadczą wzmianki Aulusa Korneliusza Celsusa w dziele De Medicina.
Pierwsza rekonstrukcja nosa…
Korekta kształtu czy wielkości nosa czyli rynoplastyka, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie. Kliniki chirurgii plastycznej mogą się pochwalić wieloma znanymi pacjentami, ale czy ktoś wie u kogo przeprowadzono pierwszą operację plastyczną nosa?
Wzmianka o pierwszej rynoseptoplastyce (odmiana operacji poprawiająca jednocześnie wygląd i drożność nosa) pochodzi z XV wieku. Niemiecki chirurg Heinrich von Pfolspeundt zrekonstruował nos rannemu psu…
Niezwykłe operacje – chirurgiczne poprawianie urody
Gwiazdy uzależnione od skalpela, fani, którzy za pomocą operacji chcą upodobnić się do ulubionego aktora nikogo już nie dziwią. Wydawać by się mogło, że w tym temacie nic już nie może zaskoczyć. Czy ktoś jednak słyszał o chirurgu, który sam się zoperował? John Mettauer, bo o nim mowa, wykonał zabieg na sobie w 1827 roku.
Amerykański chirurg i ginekolog uchodzi za ojca współczesnej chirurgii plastycznej, a specjalizował się w operacjach rozszczepu podniebienia oraz usuwania anomalii narządów płciowych… Co ciekawe, sam projektował narzędzia do swych innowacyjnych zabiegów, a także edukował młodych lekarzy w nowatorskiej dziedzinie.
Chirurgia plastyczna- spuścizna I wojny światowej
Podczas I wojny światowej po raz pierwszy zastosowano zupełnie nowe rodzaje broni, których skutkiem były poważne okaleczenia żołnierzy czy ludności cywilnej. Ciężkie poparzenia, zmasakrowane twarze młodych ludzi przyczyniły się do rozwoju nowej gałęzi chirurgii. To właśnie w wojskowych szpitalach dokonywano pierwszych zabiegów rekonstrukcji twarzy.
Po zakończeniu światowego konfliktu zbrojnego wojskowi specjaliści zaczęli przeprowadzać zabiegi na osobach, które chciały poprawić swój wygląd. Zwykle były to znane artystki, które dzięki operacjom plastycznym mogły otrzymać wymarzoną rolę lub dłużej pozostać na scenie. Do pacjentów powojennych chirurgów plastycznych należeli również arystokraci i elita towarzyska, a także osoby poszkodowane w różnego rodzaju wypadkach.
Chirurgia plastyczna może się pochwalić długą listą pacjentów z pierwszych stron gazet np. Marlena Dietrich, Marylin Monroe czy Cher. Kliniki na całym świecie oferują szeroki wachlarz zabiegów, które poprawiają komfort życia, a czasem bywają trampoliną do sławy. Aż trudno uwierzyć, że chirurgiczne poprawianie urody miały swój początek w starożytności.