Chrypka po rzuceniu palenia – co może oznaczać?

Palenie papierosów to nałóg, który dotyczy około 26% Polaków. Co 5 Polak przyznaje się do regularnego palenia tytoniu, z kolei co dwudziesty robi to okazjonalnie. Chociaż odsetek ten stopniowo zmniejsza się na przestrzeni lat, dym tytoniowy wciąż jest współwinny wielu chorobom układu oddechowego. Rzucenie palenia wcale nie oznacza braku problemów w przyszłości. Nawet kilka lat po odstawieniu papierosów możemy liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Regularne palenie papierosów często skutkuje występowaniem zachrypniętego głosu. Tzw. chrypa palacza to zjawisko, które może trwać również po całkowitym rzuceniu tego nałogu. Chrypka po rzuceniu palenia – co oznacza i jak długo może trwać?

chrypka po rzuceniu palenia

Chrypka palacza – co warto o niej wiedzieć?

Dla wielu osób, które nałogowo palą papierosy, zachrypnięty głos to codzienność. Nie zauważają już tego charakterystycznego objawu. Dym tytoniowy jest drażniący dla błony śluzowej gardła i strun głosowych. Organizm próbuje się bronić przed szkodliwymi substancjami i produkuje coraz więcej śluzu, który pokrywa błony dróg oddechowych. W efekcie codzienne palenie papierosów prowadzi do powstania charakterystycznej chrypki. Osadzanie się śluzu może skutkować także mokrym kaszlem. Palenie papierosów może prowadzić do groźnych chorób krtani. Te z kolei mogą jako pierwszy objaw dawać właśnie chrypkę. Właśnie dlatego, pod żadnym pozorem nie powinno się lekceważyć tego objawu. Na wizycie u specjalisty nie wstydź się powiedzieć, że palisz papierosy. Zawsze też podawaj realną liczbę wypalanych dziennie paczek, aby lekarz mógł ocenić ryzyko groźnych dla zdrowia i życia powikłań palenia. 

Już nie palę, dlaczego wciąż mam chrypkę? Czyli chrypka po rzuceniu palenia.

Chociaż wydawać by się mogło, że wraz z rzuceniem palenia, wszystkie Twoje problemy miną – nic bardziej mylnego! Chrypka po rzuceniu palenia nie koniecznie minie z dnia na dzień. Może być wręcz przeciwnie. Ten objaw często utrzymuje się u pacjentów kilka miesięcy, a nawet LAT po skończeniu palenia papierosów. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ zawarte w dymie tytoniowym substancje są trudne do usunięcia przez organizm. Chrypka nie ustąpi, dopóki resztki substancji smolistych osadzonych na strunach głosowych nie zostaną usunięte. Po rzuceniu palenia może dokuczać Ci także intensywny kaszel. Chociaż należy on do nieprzyjemnych objawów, jego obecność pozwala pozbyć się zalegających w drogach oddechowych szkodliwych substancji. Nałogowe palenie pozostawia wiele zmian w organizmie, a ten z kolei potrzebuje czasu, aby wrócić do prawidłowego funkcjonowania.

chrypka po rzuceniu palenia skąd się bierze

Chrypka po rzuceniu palenia – do kogo się zgłosić?

Chrypka po rzuceniu palenia z reguły jest normalnym objawem. Zdecydowanie jednak nie powinno się jej lekceważyć. Warto w tym celu udać się do lekarza laryngologa, aby ocenił stan gardła, krtani i strun głosowych. Na podstawie badania, specjalista określi czy przyczyną chrypki po rzuceniu palenia są faktycznie pozostałości substancji smolistych, czy winne temu są inne schorzenia. Ponieważ palenie papierosów zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów, nie powinieneś odwlekać konsultacji ze specjalistą. Na co dzień pamiętaj o nawilżaniu dróg oddechowych. Możesz to robić za pomocą nebulizatora, dostępnych w aptece preparatów lub korzystając z nawilżaczy powietrza. Pozwoli to na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i ułatwi jej odkrztuszanie.