Udając się na wizytę do laryngologa, powinieneś się spodziewać przeprowadzenia lub skierowania na pewne badania, które umożliwią postawienie diagnozy. O ile np. dermatolog jest w stanie obejrzeć zmiany skórne gołym okiem, o tyle laryngolog potrzebuje narzędzi lub specjalistycznego sprzętu, który pozwoli na zajrzenie do nosa, gardła czy zatok. Jakie badania laryngologiczne wykona lub zleci lekarz?
Jak się przygotować do wizyty u laryngologa?
Podstawowa wizyta u laryngologa nie wymaga specjalnego przygotowania. Do tego specjalisty udajemy się z problemami nosa, gardła lub ucha. Przed wizytą zadbaj o odpowiednią higienę badanych miejsc. Jak możesz to zrobić? Pamiętaj o usunięciu woskowiny z uszu oraz umyciu zębów, przed udaniem się do laryngologa.
Dodatkowo, poza zadbaniem o higienę nosa oraz uszu, zabierz ze sobą wyniki badań lub ewentualne karty informacyjne z pobytów w szpitalu.
Wizyta w gabinecie laryngologa – badanie laryngologiczne
Podczas wizyty laryngolog z pewnością przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski – zada Ci szereg pytań, które pomogą znaleźć przyczynę problemu i postawić diagnozę.
W zależności od Twoich dolegliwości, laryngolog będzie potrzebował obejrzeć nos, ucho lub gardło. W większości przypadków lekarz skorzysta ze specjalnych narzędzi do badania.
Narzędzia stosowane do badania laryngologicznego to m.in.:
– Szpatułka – Zapewne spotkałeś się ze szpatułką nie tylko w gabinecie laryngologa, ale także u pediatry czy lekarza rodzinnego. Służy do klasycznego badania gardła.
– Lusterko krtaniowe – Również popularne narzędzie stosowane przez lekarzy. Pozwala na przyjrzenie się krtani pacjenta.
– Wziernik nosowy – Służy do badania nosa, nazywanego rynoskopią. W ten sposób lekarz oceni stan jamy nosowej, a także nosowej części gardła.
Badanie ucha wykonywane jest przy pomocy wziernika usznego. Można dzięki niemu zobaczyć ucho środkowe oraz stan błony bębenkowej.
Badanie laryngologiczne – jakie specjalistyczne badania wykona lekarz?
Poza podstawowymi badaniami laryngolog może potrzebować przeprowadzenia bardziej specjalistycznych badań. W przypadku chorób zatok może okazać się konieczna fiberoskopia, nazywana również videoskopią. Podczas tego badania do nosa wprowadzany giętki przewód, na którego końcu znajduje się kamerka. Za pomocą fiberoskopu możliwe jest dotarcie do miejsc niewidocznych i trudno dostępnych podczas badania laryngologicznego. Poza zatokami, można obejrzeć także wnętrze nosogardła, gardła oraz krtani. Podsumowując, lekarz na monitorze ogląda obraz z kamery endoskopu i może precyzyjnie ocenić zmiany patologiczne oraz budowę górnych dróg oddechowych. Badanie to na ogół nie wymaga znieczulenia, natomiast u osób bardziej wrażliwych stosuje się lidokainę w sprayu na powierzchnię błony śluzowej nosa i gardła.
W przypadku podejrzenia infekcji, lekarz może wykonać lub zlecić wykonanie wymazu z nosogardła lub ucha. Ma to na celu ustalenie rodzaju drobnoustroju chorobotwórczego i dobranie odpowiedniego leczenia. Badania laryngologiczne zależą oczywiście od problemu z jakim pacjent zgłasza się do lekarza.