Ból zatok czy migrena?

Ból głowy to dokuczliwy objaw, który może mieć różne przyczyny. Bóle głowy mogą mieć różny charakter, nasilenie i umiejscowienie. Podstawą do wprowadzenia dobrze dobranego leczenia jest prawidłowa i wczesna diagnoza. Ból zatok to uciążliwe uczucie, które nierzadko powoduje, że trudno nam wykonać nawet najprostsze czynności. Zdarza się, że pacjenci utożsamiają te objawy z migreną. Ból zatok czy migrena – czym się różnią?

ból zatok czy migrena - jak je odróżnić?

Ból migrenowy – jak go rozpoznać?

Pacjenci, którzy doświadczyli migrenowego bólu głowy, wiedzą jak bardzo potrafi być on uciążliwy. Zwłaszcza kiedy towarzyszą mu także inne objawy związane z migreną jak nudności czy wymioty, przeczulica, a także nadwrażliwość na światło lub zapachy. Migrenowy ból głowy ma kilka charakterystycznych cech, które mogą ułatwić odróżnienie go od bólu głowy spowodowanego stanem zapalnym zatok. Migrenę zaliczamy do chorób przewlekłych, których objawem jest silny ból głowy. Ma on charakter napadowy, czyli pojawia się nagle. Warto mieć na uwadze, że ból ten może składać się z charakterystycznych elementów dla danej jednostki chorobowej. Chociaż migrena jest chorobą zdecydowanie bardziej złożoną, to właśnie ból głowy określa się jako najbardziej charakterystyczny, znany objaw. Zazwyczaj występuje on po jednej stronie, może się lokalizować za gałką oczną, a także w obrębie czoła oraz skroni. 

ból zatok czy migrena?

Ból zatok czy migrena – jak je odróżnić?

To, co charakterystyczne dla bólu głowy spowodowanego zapaleniem zatok to przede wszystkim uczucie wzmożonego ciśnienia i ucisku. Zgromadzona wydzielina, która przez obecny obrzęk błon śluzowych nie może zostać usunięta na zewnątrz, zalega w zatokach. Infekcja zatok szczękowych będzie skutkowała bólem zlokalizowanym w obrębie policzka. Niekiedy taki ból może promieniować nawet do zębów i dawać złudne wrażenie, że to właśnie w jamie ustnej powinniśmy szukać przyczyny naszego problemu. Ból zatok lokalizuje się najczęściej w okolicy czoła oraz oczodołów. Możemy mieć wrażenie, że nasila się on podczas dotyku oraz ucisku. Będzie także bardziej dokuczliwy przy gwałtownych ruchach głową oraz schylaniu się z głową w dół. 

W takim razie, jak odróżnić, czy dokucza nam ból zatok czy migrena? W odróżnieniu od bólu migrenowego ból zatok może trwać kilka dni, a nawet ponad tydzień. Co więcej, nieprzyjemne odczucia w przypadku stanu zapalnego zatok utrudniają normalne funkcjonowanie, ale nie uniemożliwiają go całkowicie. Tak z kolei może być z migreną, która potrafi skutecznie wykluczyć z życia podczas napadowych bólów głowy. 

Ból zatok – jak wyleczyć chore zatoki?

Leczenie zatok powinniśmy zacząć od znalezienia przyczyny – bakteryjnej lub wirusowej. Pomoże to wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Nawracające stany zapalne zatok mogą wynikać z nieprawidłowości w ich budowie. Obecne polipy nosa mogą utrudniać usuwanie wydzieliny, która zalegając w zatokach, sprzyja infekcjom. Skrzywiona przegroda nosowa także jest częstą przyczyną diagnozowaną u pacjentów z nawracającym stanem zapalnym zatok. Aby pozbyć się tych uciążliwych problemów, zaleca się wykonanie operacji przegrody nosowej (septoplastyka), która może być połączona z estetyczną operacją nosa (rynoseptoplastyka). Jeśli u pacjenta obecne są polipy nosa, również powinno się je usunąć, do czego wykorzystujemy nowoczesną metodę FESS. Leczenie powinno zostać dobrane indywidualnie do potrzeb i dolegliwości pacjenta – umów się na konsultację, aby poznać wszystkie możliwości!