Zatkany nos – częsty problem, który mocno utrudnia życie

Nos stanowi nie tylko ważny element estetyczny naszej twarzy. Równie ważna, a może nawet ważniejsze jest prawidłowe oddychanie przez nos. Osoby, które nie mogą oddychać nosem, często cierpią na choroby dróg oddechowych, układu krążenia, a także schorzenia psychiczne.

Zatkany nos to nie zawsze przeziębienie

Trudności w oddychaniu przez nos są bardzo powszechne, wydaje się, że każdy miał kiedy do czynienia z tym objawem. Najczęściej jest to zwykłe przeziębienie, ale przyczyny mogą być bardzo różne i często ich nie podejrzewamy.

Zatkany nos – to często chore zatoki i polipy

Mniej więcej połowa chorych z zaburzeniami drożności nosa to osoby z zapaleniem zatok, które może przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. W niektórych przypadkach zapaleniu zatok towarzyszą polipy nosa, której często powodują całkowite zatkanie nosa. Wtedy najczęściej występują także zaburzenia węchu.

Nosowe objawy alergii

W przypadku alergii wziewych, rzadziej pokarmowych często mamy do czynienia z objawami nosowymi. Najczęściej jest to katar, a w drugiej kolejności obrzęki błony śluzowej nosa. Oba te objawy także prowadzą do utrudnienia oddychanie przez nos i związanych z tym konsekwencji .

Skrzywienie przegrody nosa i deformacja nosa zewnętrznego

U wielu chorych zaburzenia drożności nosa wynikają z nieprawidłowej budowy anatomicznej nosa. Najczęściej jest to skrzywienie przegrody nosa, które zwęża lub całkowicie blokuje przewody nosowe. Rzadziej na pogorszenie oddychania nosem wpływają deformacje nosa zewnętrznego, zwłaszcza w okolicy nozdrzy przednich. Skrzywienia przegrody nosa mogą być wrodzone lub powstać w okresie rozwoju nosa albo mogą być wynikiem urazów nosa i twarzy.

Zatkany nos może mieć także rzadziej spotykane przyczyny

U dzieci częstym powodem są ciała obce w nosie. Laryngolodzy często znajdują w nosie np. koraliki, drobne części zabawek, kostki do gry, resztki jedzenia itp. W niektórych przypadkach mogą one prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Nadużywanie kropli donosowych ( np. na bazie xylometazoliny) także może prowadzić do stąłych problemów z oddychaniem przez nos i zawsze wymaga specjalistycznego leczenia.

Należy także pamiętać, że do zaburzeń w oddychaniu przez nos mogą także prowadzić nowotwory nosa i zatok. W przypadku długotrwałych problemów z oddychaniem przez nos musimy to mieć na uwadze. Wczesna konsultacja laryngologiczna i postawienie właściwej diagnozy może w takim przypadku uratować nie tylko zdrowie, ale i życie chorego.

Pamiętajmy!

Trudności w oddychaniu przez nos dotyczą większości z nas i na szczęście często są to objawy przejściowe. Jeżeli jednak dokuczają nam dłużej niż 14 dni to bezwzględnie wymagana jest ocena przez lekarza laryngologa.