Odczuwasz uporczywe zatkanie nosa, które nie ustępuje mimo stosowania różnych leków i domowych metod? Przewlekłe zapalenie zatok może być nie tylko uciążliwe, ale również znacząco obniżać jakość życia. Na szczęście współczesna medycyna oferuje nowoczesne rozwiązania, które skutecznie radzą sobie z tym problemem. Jednym z nich jest Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok (FESS). W tym artykule przybliżymy, czym jest FESS, jakie są jej zalety, oraz dla kogo jest przeznaczona. Dowiesz się również, jak wygląda proces leczenia i czego można się spodziewać po zabiegu.
Uporczywy katar przez cały rok
Kto chociaż raz miał zatkany nos ten wie, jak bardzo potrafi to utrudnić funkcjonowanie. Nadmiar wydzieliny pogarsza nie tylko oddychanie, ale czasem także mówienie oraz sen. Powszechnie wiadomo, że katar to jeden z objawów przeziębienia, o które nie trudno w sezonie jesienno-zimowym. Nawracające problemy z niedrożnym nosem mogą zwiastować coś więcej niż zwykłą infekcję czy alergię. Jeśli objawy nie ustępują lub ulegają wzmożeniu – konieczna będzie dalsza diagnostyka. FESS na zatkany nos?
Panie doktorze, mam zatkany nos…
Kiedy udać się do lekarza? Przede wszystkim, jeśli objawy nie ustępują samoistnie lub po zastosowaniu domowych sposobów na przeziębienie. Z pewnością nie umknie Twojej uwadze dokuczliwy ból w obrębie nosa i czoła, który może sygnalizować obecny stan zapalny. Do specjalisty należy się zgłosić również w przypadku, gdy wydzielina będzie miała inne zabarwienie niż dotychczas – szczególnie żółte lub zielone.
Zatkany nos? – są na to sposoby!
Walkę z zatkanym nosem możesz rozpocząć w domowych warunkach. Skuteczne mogą być:
- Inhalacje – najlepiej np. przy pomocy soli fizjologicznej i inhalatora. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, możesz po prostu wdychać parę wodną znad miski, a wodę możesz dodatkowo wzbogacić w olejki eteryczne.
- Rozgrzewające herbaty i napary.
- Płukanie jamy nosowej – może pomóc pozbyć się zalegającej wydzieliny. Najlepiej używaj do tego specjalnych irygatorów i roztworu soli fizjologicznej – hiper- lub izotonicznego.
- Picie odpowiednio dużej ilości płynów – wypijanie ok. 2l dziennie wspomaga rozrzedzanie zalegającej wydzieliny.
- Dodatkowe poduszki pod głową – tak aby wydzielina nie cofała się do jamy nosowej i zatok.
Kiedy inhalacja nie wystarcza na zatkany nos?
W przypadku, gdy masz dużo wydzieliny, a ujście zatok jest zwężone lub zablokowane – możesz wykonać operację typu FESS. Jest to nowoczesny rodzaj mikrochirurgii zatok przynosowych przy pomocy endoskopu. Jest to metoda, która pozwala na usunięcie ogniska zapalnego, pod stałą kontrolą wzroku operatora. Cały zabieg jest przeprowadzany wewnątrznosowo, więc nie wymaga nacinania skóry twarzy i znacznie zmniejsza ból pooperacyjny oraz czas hospitalizacji. W konsekwencji laryngolog usunie zmienioną chorobowo część błony śluzowej, bez naruszenia zdrowych tkanek. W trakcie zostaną wycięte zmiany blokujące ujście zatok przynosowych. Lekarz poszerzy połączenie między jamą nosa, a jego zatokami, co zwiększy komfort oddychania.
FESS – skuteczne rozwiązanie na zatkany nos
Ograniczenie ingerencji chirurgicznej jedynie do zmienionych zapalnie struktur pozwala na przyspieszenie procesu gojenia. FESS stanowi innowacyjną alternatywę dla tradycyjnych i inwazyjnych metod operacji zatok. Tym samym operacje FESS są skuteczne na zatkany nos. Poddając się operacji, możesz liczyć na poprawę komfortu życia i brak powracających objawów zatkanego nosa. Czas rekonwalescencji po wykonanym zabiegu jest krótki, co pozwala na szybki powrót do codziennych obowiązków. W końcu ze swobodnym oddechem!
Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, a czas jej trwania wynosi od 1 do 2 godzin, w zależności od stopnia skomplikowania. Cały zabieg odbywa się wewnątrz nosa przy użyciu techniki endoskopowej, co eliminuje potrzebę wykonywania nacięć na skórze. Laryngolog wykorzystuje specjalistyczne narzędzia, takie jak kleszczyki, do usunięcia drobnych elementów kostnych i poszerzenia ujść zatok przynosowych. Następnie usuwa wszelkie zmiany chorobowe, takie jak:
- zalegające masy grzybiczne,
- polipy,
- zalegające masy wydzielinowe.
W trakcie tej samej operacji chirurg może także przeprowadzić dodatkowe procedury, takie jak korekcja przegrody nosowej czy usunięcie przerostu małżowin nosowych. Po zakończeniu zabiegu, do nosa zostaje włożony opatrunek.
Przed i po zabiegiem
Przed operacją metodą FESS, laryngolog zleci pacjentowi odpowiednie badania krwi, takie jak morfologia, koagulogram (ocena układu krzepnięcia), CRP, poziom elektrolitów, EKG oraz określenie grupy krwi. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, mogą być wymagane dodatkowe badania, np. rentgen klatki piersiowej.
Po zabiegu pacjent powinien odpoczywać i unikać intensywnej aktywności fizycznej. Jeśli jest aktywny zawodowo, zazwyczaj potrzebuje około dwóch tygodni zwolnienia lekarskiego. Aby zapewnić prawidłowy odpływ skrzepów krwi i wydzieliny pooperacyjnej, pacjent powinien codziennie płukać nos roztworem soli fizjologicznej oraz stosować donosowe sterydy. Przez miesiąc po operacji konieczne są regularne wizyty kontrolne w klinice, aby oczyszczać jamy nosa i monitorować proces gojenia.
Efekty leczenia metodą FESS nie są odczuwalne od razu. Pełne zagojenie ran, przywrócenie drożności zatok i ich prawidłowe funkcjonowanie może zająć około 4-5 miesięcy. Jednak końcowe rezultaty często przewyższają oczekiwania pacjentów. Poza całkowitym wyleczeniem przewlekłego zapalenia zatok, pacjenci zauważają poprawę ogólnej wydolności organizmu, zmniejszenie migren i problemów z koncentracją. Wielu przestaje chrapać i oddychać przez usta. W zależności od stopnia problemu przed zabiegiem, leczenie metodą FESS może znacząco poprawić ogólny stan zdrowia dzięki lepszemu dotlenieniu organizmu.