Wśród zabiegów chirurgii plastycznej możemy natknąć się na różne, nieznane nam wcześniej nazwy. Jednym z mniej popularnych określeń jest konchoplastyka. Ten zabieg, obecnie przeprowadzany małoinwazyjnymi metodami, poprawia komfort oddychania przez nos. Czym jest konchoplastyka? Co jest wskazaniem do zabiegu?
Problematyczne małżowiny nosowe…
Konchoplastyka, inaczej nazywana mukotomią, to zabieg polegający na zmniejszeniu małżowin nosowych dolnych. Zwykle przeprowadzamy ją obustronnie. Małżowiny nosowe dolne są umiejscowione na bocznych ścianach jamy nosa. Ich funkcją jest oczyszczanie oraz ogrzewanie przepływającego powietrza. Zwiększają również powierzchnię błony śluzowej nosa. Kiedy małżowiny nosowe są przerośnięte, a ich błona śluzowa nabrzmiała – może to prowadzić do kłopotów z oddychaniem. Dolegliwości, na które skarżą się pacjenci to m.in.:
– utrudnione oddychanie przez nos,
– częste infekcje górnych dróg oddechowych,
– problemy z usunięciem zalegającej wydzieliny z zatok przynosowych,
– chrapanie oraz bezdech senny.
Obrzęk błony śluzowej nosa skłania pacjentów do częstszego używania kropli do nosa. Takie postępowanie może prowadzić do uzależnienia od stosowania tych leków. Użycie kropli daje chwilową ulgę, ale obrzęk powraca, kiedy lek przestanie działać. Przerost małżowin nosowych dolnych nie jest jednak możliwy do wyleczenia środkami farmakologicznymi, niezbędny jest zabieg chirurgiczny.
Konchoplastyka – na czym polega ten zabieg?
Podczas zabiegu konchoplastyki zmniejszamy małżowiny nosowe dolne. Stosowana nowoczesna metoda radiochirurgii wykorzystuje specjalne elektrody, które stymulują tkanki miękkie. Dzieje się to za sprawą fal o częstotliwości radiowej. Efektem takiego działania jest obkurczenie małżowin nosowych iredukcja ich objętości. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie prawidłowego przepływu powietrza przez jamę nosową. Zabieg przeprowadzam w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dodatkowo, aby zwiększyć precyzję i skuteczność zabiegu, cały proces jest pod stałą kontrolą endoskopu. Konchoplastyka trwa około 30 minut, co czyni ją bardzo komfortowym zabiegiem dla pacjenta. Zazwyczaj nie jest konieczne zakładanie opatrunku, natomiast efekt odczuwalny jest najczęściej po zabiegu. W niektórych przypadkach należy jednak odczekać 4-6 tygodni.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg konchoplastyki?
Plastyka małżowin nosowych jest kierowana przede wszystkim do pacjentów, którzy mają problemy ze swobodnym oddychaniem, co wynika z przerostu tych części nosa. Przerośnięte małżowiny nosowe dolne mogą być jedną z przyczyn chrapania oraz bezdechu sennego, dlatego zabieg ich zmniejszenia jest również wskazany w leczeniu tych dolegliwości. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, a zwłaszcza zatok to kolejny ze skutków nadmiernie rozrośniętej błony śluzowej małżowin nosowych. Ich zmniejszenie przywraca prawidłowy przepływ powietrza podczas oddychania przez nos i zmniejsza ryzyko nawracających infekcji. Ponadto uporczywe stosowanie kropli do nosa możemy traktować jako uzależnienie. Co prawda prowadzi to do zmniejszenia dolegliwości i poprawy komfortu, ale efekt utrzymuje się krótką chwilę. Nadmierne używanie tych leków może mieć inne negatywne skutki dla prawidłowego funkcjonowania błony śluzowej nosa.
Konchoplastyka jest prostym oraz szybkim zabiegiem, który przynosi ulgę i poprawia komfort życia pacjentów. Co więcej, plastykę małżowin nosowych przeprowadza się raz w życiu i nie są konieczne reoperacje. Zadbaj o komfort swojego oddychania i umów się na konsultację u lekarza laryngologa! Na wizycie otrzymasz wszystkie niezbędne informacje dotyczące zabiegu oraz procesu rekonwalescencji.