Chrypka palacza – czy może niepokoić?

Chrypka często bywa lekceważona. W szczególności dzieje się to w przypadku palaczy. Popularna chrypka palacza dotyka wielu osób, które regularnie palą papierosy. Panuje przeświadczenie, że jest ona naturalnym zjawiskiem przy okazji palenia. Tymczasem chrypka palacza utrzymująca się dłużej niż dwa tygodnie może wskazywać na konieczność szybkiej wizyty u laryngologa. Sprawdź dlaczego oraz dowiedz się, kiedy należy się niepokoić!

Chrypka palacza – skąd się bierze?

Chrypka to najczęściej oznaka nieodpowiedniego funkcjonowania strun głosowych. Struny głosowe składają się z dwóch fałd błon śluzowych o długości około 1,5 cm i szerokości 0,5 cm usytuowane w poprzek szyi w środku krtani. Podczas wydychania powietrza z płuc, napotyka ono na swojej drodze błony i wprawia je w drgający ruch, który to właśnie słyszymy jako dźwięk. Mięśnie strun głosowych napinają się w różnym stopniu, co umożliwia wydawanie głosów o różnej wysokości. W przypadku, w którym na skutek choroby zmieni się powierzchnia strun głosowych, możemy mówić o popularnym zjawisku, jakim jest chrypka.

Palenie papierosów a struny głosowe

Dym papierosowy ma negatywny wpływ na stan błon śluzowych strun głosowych. . Z nagromadzonego w obronie przed dymem śluzu tworzy się „poduszka” pod nabłonkiem pokrywającym fałdy głosowe. To właśnie powstały obrzęk wywołuje chrypkę palacza. Po zdiagnozowaniu obrzęku ważne jest, aby natychmiast odstawić papierosy. Drażnienie go dymem może spowodować powstanie nowotworu. Często zdarza się, że palacze w zamian za rzucenie palenia, decydują się na korzystanie z papierosów typu light, co również jest tak samo szkodliwe dla zdrowia.

Chrypka palacza – jak ją leczyć?

W przypadku występowania chrypki palacza i zdiagnozowaniu powstałego obrzęku należy niezwłocznie rzucić palenie. Można również sięgnąć po domowe syropy na kaszel lub środki mogące przyczynić się do złagodzenia obrzęku. Doskonale radzą sobie z tym zioła, takie jak ziele kopytnika, liście i korzeń prawoślazu, owoc anyżku, kwiat podbiału, tymianek. Warto pamiętać, że chrypka palacza może dokuczać też po rzuceniu nałogu. Jest to wynik oczyszczania się płuc ze szkodliwych substancji, co może potrwać nawet kilka lat. Warto jednak odpowiednio wcześniej zbadać dokładnie dolegliwości, aby mieć pewność, że chrypka nie jest oznaką poważniejszej choroby. W takim przypadku należy bezzwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie.