Ochrona przed UV? Jak to zrobić?

Lato już w pełni zagościło za naszymi oknami, a wraz z nim długo wyczekiwane promienie gorącego słońca. Wielu z nas uwielbia wypoczynek podczas słonecznych dni, jednak niewielu wie, jak rozsądnie z niego korzystać. Odpowiednia ochrona przed UV to jedna z najważniejszych kwestii, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas słonecznego wypoczynku. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak słońce szkodzi naszej skórze?

Promienie UV w zetknięciu z naszą skórą mogą prowadzić do pojawienia się wielu defektów. 

Ochrona przed UV: Fotostarzenie

Jednym z nich jest znaczne przyspieszenie procesu starzenia się skóry, który nazywany jest fotostarzeniem, czyli starzeniem posłonecznym. Prowadzi do wytworzenia charakterystycznych zmian skóry, takich jak zmarszczki, przebarwienia, a także obwisła i mało elastyczna skóra. Dodatkowo promienie UV powodują pojawienie się plam soczewicowatych, jak również znacznie osuszają włosy. Ochrona przed UV jest zatem niezbędna, aby zachować młody wygląd na dłużej. 

Czerniak, czyli rak skóry

Czerniak to jeden z rodzajów nowotworów złośliwych skóry, który jednocześnie zalicza się do jednego z najbardziej agresywnych. Promieniowanie UV światła słonecznego jest prawdopodobnie głównym czynnikiem środowiskowym odpowiedzialnym za rozwój nowotworów skóry, w tym czerniaków. Ekspozycja zwiększa się w wyniku aktywnego i długotrwałego spędzania czasu na słońcu bez odpowiedniej ochrony przed UV. 

Odbarwienia

Pojawiające się na całym ciele odbarwienia w postaci plamek na skórze to również efekt działania słońca. Promieniowanie UV powoduje w tym przypadku znacznie zmniejszenie ilości produkcji melaniny. W konsekwencji na skórze pojawia się mnóstwo białych plamek. Aby tego uniknąć, ważna jest odpowiednia ochrona przed UV. 

Ochrona przed UV: jak robić to skutecznie?

Aby uniknąć szkodliwych konsekwencji działania promieni słonecznych, powinniśmy przede wszystkim ograniczać eksponowanie skóry na działanie UV. Podczas intensywnych upałów ważne jest, aby jak najwięcej przebywać w cieniu, a także zasłaniać ciało przewiewnym ubraniem. Nie zapomnijmy też o piciu dużej ilości wody, która nawilża skórę, zapobiegając przegrzaniu się organizmu. 

Kremy z filtrem UV

Najpopularniejszym sposobem ochrony przed UV jest stosowaniem kremów z filtrem. Pamiętajmy jednak, by dobierać wartość filtru UV pod względem typu karnacji, jaką posiadamy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych poparzeń. 

Ochrona przed UV: nakrycie głowy

Podczas upalnych dni należy bezwzględnie pamiętać o nakryciu głowy. Dodatkowo warto stosować okulary 100% ochrony przed promieniowaniem UV. 

Ważne jest również, aby przynajmniej raz na pół roku kontrolować swoją skórę pod kątem pojawienia się nowych znamion i przebarwień. W przypadku zauważenia niepokojących zmian należy bezzwłocznie skontaktować się z chirurgiem onkologiem lub lekarzem dermatologiem.