Ból głowy to dokuczliwy objaw, który może mieć różne przyczyny. Bóle głowy mogą mieć różny charakter, nasilenie i umiejscowienie. Podstawą do wprowadzenia dobrze dobranego leczenia jest prawidłowa i wczesna diagnoza. Ból zatok to uciążliwe uczucie, które nierzadko powoduje, że trudno nam wykonać nawet najprostsze czynności. Zdarza się, że pacjenci utożsamiają te objawy z migreną. Ból zatok czy migrena – czym się różnią?
Ból migrenowy – jak go rozpoznać?
Pacjenci, którzy doświadczyli migrenowego bólu głowy, wiedzą jak bardzo potrafi być on uciążliwy. Zwłaszcza kiedy towarzyszą mu także inne objawy związane z migreną jak nudności czy wymioty, przeczulica, a także nadwrażliwość na światło lub zapachy. Migrenowy ból głowy ma kilka charakterystycznych cech, które mogą ułatwić odróżnienie go od bólu głowy spowodowanego stanem zapalnym zatok. Migrenę zaliczamy do chorób przewlekłych, których objawem jest silny ból głowy. Ma on charakter napadowy, czyli pojawia się nagle. Warto mieć na uwadze, że ból ten może składać się z charakterystycznych elementów dla danej jednostki chorobowej. Chociaż migrena jest chorobą zdecydowanie bardziej złożoną, to właśnie ból głowy określa się jako najbardziej charakterystyczny, znany objaw. Zazwyczaj występuje on po jednej stronie, może się lokalizować za gałką oczną, a także w obrębie czoła oraz skroni.
Ból zatok czy migrena – jak je odróżnić?
To, co charakterystyczne dla bólu głowy spowodowanego zapaleniem zatok to przede wszystkim uczucie wzmożonego ciśnienia i ucisku. Zgromadzona wydzielina, która przez obecny obrzęk błon śluzowych nie może zostać usunięta na zewnątrz, zalega w zatokach. Infekcja zatok szczękowych będzie skutkowała bólem zlokalizowanym w obrębie policzka. Niekiedy taki ból może promieniować nawet do zębów i dawać złudne wrażenie, że to właśnie w jamie ustnej powinniśmy szukać przyczyny naszego problemu. Ból zatok lokalizuje się najczęściej w okolicy czoła oraz oczodołów. Możemy mieć wrażenie, że nasila się on podczas dotyku oraz ucisku. Będzie także bardziej dokuczliwy przy gwałtownych ruchach głową oraz schylaniu się z głową w dół.
W takim razie, jak odróżnić, czy dokucza nam ból zatok czy migrena? W odróżnieniu od bólu migrenowego ból zatok może trwać kilka dni, a nawet ponad tydzień. Co więcej, nieprzyjemne odczucia w przypadku stanu zapalnego zatok utrudniają normalne funkcjonowanie, ale nie uniemożliwiają go całkowicie. Tak z kolei może być z migreną, która potrafi skutecznie wykluczyć z życia podczas napadowych bólów głowy.
Ból głowy od zatok – nieprzyjemne objawy choroby
Zapalenie zatok to nic przyjemnego – rozpierający ból głowy od zatok, ciągłe uczucie zmęczenia, zatkany nos… Jednak to właśnie ból głowy skupia na sobie całą uwagę i nie pozwala zająć się codziennymi obowiązkami. Pacjenci opisują to uczucie jako rozpierający, rozsadzający od środka ból. Może się on nasilać zwłaszcza przy pochylaniu głowy. Inne objawy, które mogą towarzyszyć zapaleniu zatok to:
– zatkany nos,
– gorączka lub stan podgorączkowy,
– zaburzony zmysł węchu,
– ropna wydzielina z nosa, często żółta lub zielonkawa,
– dolegliwości bólowe w obrębie zatok szczękowych i czołowych.
Zapalenie zatok potrafi pacjentowi nieźle dać w kość i wyłączyć go z normalnego funkcjonowania na kilka dni, a nawet tygodni, jeśli choroba przejdzie w formę przewlekłą. Ból głowy od zatok to objaw, który towarzyszy chorobie praktycznie przez cały czas jej trwania. Zatokowy ból głowy jest uciążliwy i nie zawsze minie po zażyciu zwykłej tabletki przeciwbólowej. Dlaczego tak się dzieje? Aby to zrozumieć, przybliżymy, jak wygląda proces zapalny toczący się w chorych zatokach.
Skąd się bierze zatokowy ból głowy – czyli proces zapalny, a ból głowy od zatok…
Zatoki przynosowe to puste przestrzenie w twarzoczaszce. Stanowią one element układu oddechowego i w fizjologicznych warunkach produkują wydzielinę, która skutecznie przesuwana jest do jamy nosowej. Ich głównym zadaniem jest nawilżanie, oczyszczanie, a także ocieplanie wdychanego przez nos powietrza. Niestety, kiedy do jednej z zatok dostaną się drobnoustroje, jak bakterie, wirusy czy grzyby – funkcjonowanie zatok zostanie naruszone. Nie bez znaczenia dla działania zatok jest także alergia. W okresie pylenia alergicy również mogą dostrzegać u siebie objawy podobne do tych w zapaleniu zatok. Problemy, które zwiększają ryzyko rozwinięcia się procesu zapalnego w zatokach to z pewnością:
– skrzywiona przegroda nosowa,
– polipy nosa utrudniające usuwanie zalegającej wydzieliny,
– niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach, gdzie przebywamy,
– klimatyzacja,
– przebyte urazy nosa,
– niska odporność.
Drobnoustroje, które przedostaną się do zatoki, sprawiają, że błona śluzowa staje się obrzęknięta i produkuje więcej zagęszczonej wydzieliny. Kiedy wnętrze zatok jest przekrwione i obrzęknięte, usunięcie zalegającej wydzieliny wraz z obecnymi w niej drobnoustrojami jest utrudnione. To samo tyczy się obecnego w zatokach powietrza. Zwężenie ujścia zatok powoduje, że zawarte w nich powietrze ma problem z wydostaniem się na zewnątrz. W efekcie zwiększa się ciśnienie w zatokach, gdyż obecne w nich powietrze napiera na obrzęknięte i przekrwione błony śluzowe. To właśnie ten proces odpowiedzialny jest za ból głowy od zatok i uczucie rozpierania, zwłaszcza gdy pochylamy głowę.
Co na zatokowy ból głowy? Jakie leki działają na ból głowy od zatok?
Ból głowy od zatok jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem, dlatego nic dziwnego, że chcemy się go jak najszybciej pozbyć. W pierwszej kolejności chcemy sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jednak czy dadzą one radę zadziałać na zatokowy ból głowy?
Zazwyczaj w domowej apteczce znajdziemy leki zawierające paracetamol oraz ibuprofen. W przypadku stanu zapalnego lepiej sprawdzi się ibuprofen, który poza działaniem przeciwbólowym posiada również działanie przeciwzapalne. Jednak tylko jedna substancja lecznica może nie dać sobie rady na zatokowy ból głowy. Skuteczne będą leki przeznaczone specjalnie na ból głowy od zatok. Jest to połączenie leku przeciwbólowego, wraz z pseudoefedryną. To właśnie ona zmniejsza obrzęk błony śluzowej, dzięki czemu udrażnia zatkane zatoki. Daje to pacjentom uczucie ulgi i pozwala usunąć nadmiar zalegającej wydzieliny z zatok przynosowych. Aby skutecznie leczyć chore zatoki, konieczna jest jednak wizyta u lekarza laryngologa. Zapalenie zatok może mieć różne przyczyny, a tylko prawidłowe rozpoznanie daje gwarancję na skuteczne leczenie. W leczeniu zatok chodzi nie tylko o działanie objawowe, ale również o leczenie przyczynowe. Skuteczne pozbycie się choroby poprawi samopoczucie pacjentowi, ale również zapobiegnie przed przejściem infekcji w przewlekłe zapalenie zatok.
Ból zatok – jak wyleczyć chore zatoki?
Zamiast zastanawiać się czy to ból zatok czy migrena – zgłoś się jak najszybciej do lekarza laryngologa! Leczenie zatok powinniśmy zacząć od znalezienia przyczyny – bakteryjnej lub wirusowej. Pomoże to wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Nawracające stany zapalne zatok mogą wynikać z nieprawidłowości w ich budowie. Obecne polipy nosa mogą utrudniać usuwanie wydzieliny, która zalegając w zatokach, sprzyja infekcjom. Skrzywiona przegroda nosowa także jest częstą przyczyną diagnozowaną u pacjentów z nawracającym stanem zapalnym zatok. Aby pozbyć się tych uciążliwych problemów, zaleca się wykonanie operacji przegrody nosowej (septoplastyka), która może być połączona z estetyczną operacją nosa (rynoseptoplastyka). Jeśli u pacjenta obecne są polipy nosa, również powinno się je usunąć, do czego wykorzystujemy nowoczesną metodę FESS. Leczenie powinno zostać dobrane indywidualnie do potrzeb i dolegliwości pacjenta – umów się na konsultację, aby poznać wszystkie możliwości!