Teleporada u laryngologa, czyli diagnoza online

teleporada u laryngologa

Pandemia koronawirusa zmusiła wiele placówek do przejścia na zdalny tryb przyjmowania pacjentów. Przez pierwsze tygodnie, a nawet miesiące, wiele przychodni całkowicie wstrzymało wizyty, by potem stopniowo otworzyć się z odpowiednimi restrykcjami. Wizyty online jednak pozostały i pewne jest, że zostaną z nami na dłużej. Pomimo powrotu do stacjonarnych wizyt, wiele porad można udzielić zdalnie. Teleporada u laryngologa online – czy jest możliwa diagnoza przez telefon?

Laryngolog i teleporada – czy to połączenie jest możliwe?

Do laryngologa zgłaszają się pacjenci z chorobami narządów głowy i szyi – nosa, zatok, gardła, krtani czy uszu. Zakres działań obejmuje także narządy zmysłów, czyli słuch, węch, smak oraz równowagę. Niektórzy lekarze specjalizują się także w leczeniu chrapania. 

Pacjenci zgłaszający się do specjalisty laryngologa, mogą mieć różnego rodzaju stany zapalne, infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze.

W trakcie teleporady laryngolog jest w stanie zdiagnozować online wiele jednostek chorobowych dotykających tych narządów, a także zlecić badania diagnostyczne.

teleporada u laryngologa

Teleporada u laryngologa – jak to wygląda?

Podczas standardowej, stacjonarnej wizyty u lekarza, diagnoza oparta jest na wywiadzie lekarskim oraz badaniu fizykalnym. W przypadku laryngologa badanie to polega np. na zajrzeniu do nosa, gardła lub ucha czy opukaniu zatok. W trakcie teleporady jest to oczywiście niemożliwe, dlatego lekarz musi przeprowadzić dokładny i wnikliwy wywiad z pacjentem. Podczas niego ustali objawy choroby, jej przebieg oraz czynniki, które ją nasilają symptomy lub je osłabiają.

W celu uzupełnienia wywiadu lekarz może zlecić niezbędne badania przed postawieniem diagnozy. Mogą to być:

– badania krwi – Np. w celu potwierdzenia stanu zapalnego w organizmie.

– wymaz z nosa lub ucha – Aby dobrać odpowiednie leczenie w zależności od czynnika chorobotwórczego – bakterii lub grzyba.

– RTG – W przypadku, gdy lekarz chce poznać przyczynę bólu zatok, np. zalegającą wydzielinę lub torbiel w zatoce.

Po wykonaniu badań konieczna będzie ponowna teleporada lub zgłoszenie się na wizytę stacjonarną – w zależności od zaleceń lekarza. Jeśli laryngolog uzna, że pacjent wymaga dalszej diagnostyki lub niezwłocznej pomocy lekarskiej to skieruje chorego do poradni specjalistycznej, lub oddziału szpitalnego. 

Czy diagnoza online jest możliwa?

Wiele chorób ma bardzo charakterystyczne objawy, dlatego ważne jest, aby dokładnie odpowiadać na pytania zadawane przez lekarza w trakcie wywiadu. Laryngolog może ustalić przyczynę problemu i zaproponować odpowiednie leczenie. Jeśli placówka dysponuje sprzętem do przeprowadzenia porad w formie wideorozmowy, możliwe jest również obejrzenie pacjenta. Obecność teleporady przyspiesza wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Dzięki wprowadzeniu e-recept pacjent otrzymuje praktycznie natychmiastowo kod do wykorzystania w aptece. Chory od razu po skończeniu porady może wykupić leki i rozpocząć proces terapeutyczny. Szybkie wdrożenie leczenia jest istotne w przypadku wielu schorzeń.

Teleporady u laryngologa ułatwiają także proces przedłużenia recepty na stale przyjmowane leki oraz przepisania preparatów na powracające infekcje np. górnych dróg oddechowych.