Kaszel bywa bardzo męczącym objawem choroby. Ciągłe odkrztuszanie wydzieliny lub uczucie podrażnienia w drogach oddechowych, nie pozwala skupić się na wykonywanych czynnościach, a niekiedy nawet zasnąć. Dodatkowo nie możesz się doczekać, kiedy choroba przeminie, a wraz z nią – kaszel. Co się dzieje w sytuacji, kiedy objawy infekcji zniknęły, ale wciąż męczy Cię drażnienie w drogach oddechowych? Prawdopodobnie te objawy mogą sygnalizować, że męczy Cię tzw. kaszel poinfekcyjny.
Skąd się bierze kaszel poinfekcyjny?
Kaszel, jako jeden z podstawowych mechanizmów obrony układu oddechowego, pozwala na oczyszczanie dróg oddechowych. Ponieważ jednym z zalegających czynników może być wydzielina w trakcie infekcji – kaszel jest bardzo częstym przejawem choroby.
Kaszel poinfekcyjny, jak sama nazwa wskazuje, ma swój początek po przebytej infekcji. Najczęściej pojawia się po ostrym zapaleniu dróg oddechowych, podczas którego dochodzi do stanu zapalnego na poziomie komórkowym. Ta z kolei powoduje niszczenie komórek nabłonka oddechowego. Co się dzieje wtedy?
– zaburzenia produkcji wydzieliny
– zaleganie powstałego, gęstego śluzu
– odsłonięcie receptorów kaszlowych
W efekcie pojawia się uczucie ciągłego podrażnienia, ponieważ receptory kaszlowe stają się nadreaktywne na bodźce, nawet o słabym nasileniu.
Dodatkowo, jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy – ciągnący się kaszel może go nasilać. A w efekcie, procesy regeneracji nabłonka będą się przedłużały, a kaszel poinfekcyjny utrzymywał. Pacjenci często zastanawiają się co na kaszel poinfekcyjny najlepiej zastosować – odpowiadamy poniżej!
Ile trwa kaszel poinfekcyjny?
Prawdopodobnie najbardziej uciążliwą, ale i charakterystyczną cechą kaszlu poinfekcyjnego jest jego czas trwania. Zazwyczaj utrzymuje się około 6-8 tygodni.
Jak rozpoznać kaszel poinfekcyjny?
Długi okres utrzymywania się kaszlu poinfekcyjnego może stwarzać podobieństwo do objawów innych chorób. Dlatego schematem stosowanym w diagnostyce kaszlu poinfekcyjnego jest wykluczenie innych jednostek chorobowych, które przejawiają się kaszlem utrzymującym się nawet kilka tygodni.
W związku z tym, z jakimi chorobami może zostać pomylony kaszel poinfekcyjny?
– astma oskrzelowa
– krztusiec
– refluks żołądkowo-przełykowy
– zespół kaszlowy górnych dróg oddechowych
A ponadto także inne choroby, w których nadreaktywność oskrzeli manifestuje się kaszlem, np. niewydolność serca.
Dodatkowo, na podstawie wywiadu lekarskiego, lekarz ustali, czy w ostatnim czasie przebyta została infekcja górnych dróg oddechowych i wykluczy inne przyczyny. Ponadto może zlecić badanie RTG klatki piersiowej – prawidłowy obraz radiologiczny płuc będzie potwierdzeniem dla kaszlu poinfekcyjnego.
Leczenie kaszlu poinfekcyjnego
Wielu pacjentów zastanawia się, co zastosować na kaszel poinfekcyjny. Odpowiedź jest jednak prostsza, niż może się wydawać. Niewątpliwie leczenie kaszlu poinfekcyjnego wymaga czasu. Jest to spowodowane tym, że zniszczony nabłonek oddechowy musi się zregenerować, a jest to długotrwały proces. Dlatego w początkowych etapach leczenia zwraca się uwagę na leczenie objawowe i metody niefarmakologiczne, takie jak:
- Przyjmowanie dużej ilości płynów
- Nawilżanie powietrza
- Stosowanie środków powlekających drogi oddechowe
Kaszel poinfekcyjny powinien ustąpić samoistnie. W innym przypadku lekarz zaleci leki przeciwkaszlowe, zmniejszające reaktywność oskrzeli.
Co na kaszel poinfekcyjny – rozwiewamy wątpliwości!
Leczenie kaszlu poinfekcyjnego ma charakter głównie objawowy. Polega na nawilżaniu zniszczonego nabłonka oddechowego. Proces ten może być długotrwały, a do zasad wdrożonych w leczeniu kaszlu poinfekcyjnego powinieneś stosować się także po jego ustąpieniu. Są to bowiem sposoby na uniknięcie problemów z drogami oddechowymi. Nawilżanie śluzówki oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów dotyczy każdego pacjenta, nie tylko zmagającego się z uporczywym kaszlem poinfekcyjnym.
Kaszel, zdiagnozowany przez specjalistę jako poinfekcyjny, nie musi być leczony antybiotykami. Pacjenci zgłaszający się do laryngologa z zapytaniem „ co na kaszel poinfekcyjny” z pewnością nie wyjdą z gabinetu z receptą. Leczenie polega bowiem na nawilżaniu śluzówki, aby przyspieszyć jej regenerację. Tylko w taki sposób możemy pozbyć się uciążliwego, utrzymującego się kaszlu po infekcji. Nawilżanie śluzówki może odbywać się nie tylko poprzez stosowanie preparatów nawilżających bezpośrednio na błonę śluzową gardła, ale również nawilżając powietrze w pomieszczeniu w którym przebywasz. Jeśli kaszel będzie się utrzymywał i nie zakończy się pomimo kilku tygodni nawilżania błony śluzowej gardła, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza. Przeciągający się kaszel może świadczyć o innych schorzeniach.